DJI Lito 1
4.5/5
expert Review



4.5/5
expert Review
Weight
340 gm
Camera
1/2-inch CMOS 48MP
Flight Time
52 minutes
Video
Up to 4k @ 100 fps
DJI Lito 1 Full Specification
| Date | April 23, 2026 In Nepal: April 26, 2026 |
| Market Status | In stock |
| Dimensions (W×L×H) | 149 x 94 x 62 mm (folded, without propellers) 183 x 251 x 79 mm (unfolded, without propellers) |
| Weight | 340 gm |
| IP Rating | No |
| Payload | No |
| Class | C0 certification |
| Modules | 1/2-inch CMOS 48MP, f/1.8, 26.2mm, 79° FOV |
| Video Resolution | 4K @ 24 / 25 / 30 / 48 / 50 / 60 / 100 fps (H.265) 2.7K (Vertical) @ 24 / 25 / 30 / 48 / 50 / 60 fps (H.265 & H.264) FHD @ 24 / 25 / 30 / 48 / 50 / 60 / 100 fps (H.265) FHD @ 24 / 25 / 30 / 48 / 50 / 60 fps (H.264) |
| Color Modes | 10-bit 4:2:0 H.265, 8-bit 4:2:0 H.264 |
| ISO Range (Video) | Normal: 100 - 12800 Slow Motion: 100 - 12800 |
| ISO Range (Photo) | 12MP: 100 - 12800, 48MP: 100 - 3200 |
| Shutter Speed (Video) | Unspecified |
| Shutter Speed (Photo) | 1/8000 - 2 seconds & 2.5 - 8 seconds for simulated long exposure (12MP) 1/8000 - 2 seconds (48MP) |
| Video Bitrate | H.265: 130 Mbps |
| Video Format | MP4 (H.264 / H.265) |
| Photo Format | JPEG / DNG (RAW) |
| Stabilization | 3-axis mechanical gimbal (tilt, roll, pan) |
| Mechanical Range | Tilt: -126° to 67° Roll: -49° to 49° Pan: -30° to 30° |
| Controllable Range | Tilt: -90° to 40° |
| Max Ascent Speed | 7 m/s (Sport mode), 5 m/s (Normal mode), 3 m/s (Cine mode) |
| Max Descent Speed | 7 m/s (Sport mode), 5 m/s (Normal mode), 3 m/s (Cine mode) |
| Max Horizontal Speed | 18 m/s (Sport mode), 12 m/s (Normal mode) |
| Max Flight Distance | 20 km (with 10.7 m/s wind speed resistance, Intelligent Flight Battery) 32 km (with 10.7 m/s wind speed resistance, Intelligent Flight Battery Plus) |
| Capacity | Intelligent Flight Battery: 2590 mAh Intelligent Flight Battery Plus: 4680 mAh |
| Flight Time | 23 minutes (Intelligent Flight Battery) 37 minutes (Intelligent Flight Battery Plus) |
| Charging | 73 minutes (65W) for 1 battery (via DJI Portable Charger) 45 minutes (65W) for 1 battery (via Charging HUB & DJI Portable Charger) |
| Sensing Type | Omnidirectional monocular vision system |
| Advanced Features | Infrared sensor |
| System | DJI O4 |
| Live View | Remote controller: 1080p @ 60 fps |
| Max Transmission Range | 15 km (unobstructed, free of interference) |
| Internal Storage | No |
| Supported Card | Up to 1TB (microSDXC V30) |
| Supported Controller | DJI RC-N3 |
| Details | Weight: 320 gm, Battery Life: 3.5 hours Screen: No |
| WLAN | WiFi 6, Dual-band |
| Bluetooth | 5.4 |
| GPS | Yes, with A-GPS, BeiDou, Galileo |
| Companion App | DJI Fly (Android / iOS) |
| Features | ActiveTrack, Parallel battery charging, Simulator support |
DJI Lito 1 Overview:
Camera Setup
The DJI Lito 1 has a single 1/2-inch CMOS sensor with 48MP effective resolution. In terms of the video, it supports 4K video up to 60fps and slow-motion video up to 100fps. It can also capture up to 8K photos that provide hig-details on image. For stabilization, it has a 3-axis gimbal that helps the user to capture high-detailed image/video, no matter the speed or instability of the drone.
Battery & Flight
With the standard battery, it can get up to 36 minutes of flight time and you can get additional 16 minutes of flight time—total of 52 minutes—with the help of battery plus, which is really great considering its budget. It has stable hovering even with level 5 wind resistance (10.7 m/s) and has efficient power management for long creative sessions.
Extras
In terms of the weight, DJI Lito 1 is lightweight sub—249 gm—designed for portability and ease of use in mind. The omnidirectional obsticle sensing enables the DJI Lito 1 for safer flights due to its advance sensing systems. Features such as ActiveTrack and QuickShots helps the user to capture automated cinematic shots. The transmission range for this device is up to 15 km of range thanks to DJI O4 tramission system. The Wi-Fi 6 allows support for QuickTransfer allowing you to transfer large files at a fast speed. It is integrated with DJI Fly app and has simulator support for the beginners.
DJI Lito 1 Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Fly More Combo with RC-N3 Remote | Rs. 81,500 |
DJI Lito 1 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison

![DJI Mini 4K Price in Nepal [Updated 2026]](https://media.gadgetbytenepal.com/2024/05/DJI-Mini-4K-Price-Nepal.jpg)
![DJI Air 3S Price in Nepal [Updated 2026]](https://media.gadgetbytenepal.com/2024/11/DJI-Air-3S-Price-Nepal.jpg)