Havit GSC101-EU (27" FHD VA 200Hz Flat) Gaming Monitor
4.7/5
expert Review



Model: GSC101-EU
4.7/5
expert Review
Display
27" FHD 200Hz VA
Brightness
300 nits (typ)
Color Gamut
99% sRGB
Adjustment
Tilt / Swivel / Pivot / Height
Havit GSC101-EU Full Specification
| Date | Unspecified |
| Market Status | In stock |
| Monitor Type | Gaming |
| Series | Havit |
| Dimensions (W x H x D) | With stand: 616 x 306 x 567 mm Without stand: Unspecified |
| Weight | Unspecified |
| Wall Mounting | VESA mounting (100 x 100 mm) |
| Adjustment | Tilt: -5° to 20° Swivel: Unspecified Pivot: Unspecified Height: Unspecified |
| Colors | Black |
| Size | 27 inches |
| Panel Type | VA |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | FHD (1920 x 1080 pixels), 16 : 9 aspect ratio, 81 PPI |
| Refresh Rate | 200Hz |
| Response Time | 1 ms |
| Variable Refresh Rate | AMD FreeSync |
| Brightness | 300 nits (typ) |
| Curvature | Flat |
| Viewing Angle | 178° (horizontal) / 178° (vertical) |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Display Colors | 16.7 million (8-bit) |
| Color Accuracy | Unspecified |
| Contrast Ratio | 4000 : 1 |
| HDR | Unspecified |
| Color Modes | sRGB |
| Others | Filter Blue Light |
| Speaker | Yes |
| Video | 1x HDMI 1x DisplayPort |
| USB | 1x USB |
| Audio | 1x 3.5mm audio out |
| Security | No |
| Voltage Rating | 100 - 240V |
| Power Consumption | On mode: 42W Standby mode: <0.5W |
| Power Supply | External adapter |
| Signal Cable | 1x DisplayPort |
| Others | 1x power cable |
| Features | ZeroFrame design |
Design and Display
The Havit GSC101-EU is a frameless 27-inch monitor with a VA panel that delivers a beautiful, immersive view. Its FHD display with a 200Hz refresh rate makes it ideal for gaming and multitasking. With a wide 178° viewing angle, visuals remain the same from any position.
Color Performance
This monitor delivers rich, vibrant colors with 16.7 million display colors (8-bit). And it features 300-nit typical brightness and support for a 99% sRGB color gamut.
Extras
Connectivity includes 1x DisplayPort, 1x HDMI, 1x USB, and a headphone jack, which is more than enough for the average user. It supports AMD FreeSync for tear-free gaming. Ergonomic adjustments add flexibility and convenience for most setups.
Havit GSC101-EU (27" FHD VA 200Hz Flat) Gaming Monitor Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Havit GSC101-EU (27" FHD VA 200Hz Flat) Gaming Monitor | Rs. 31,999 |
Havit GSC101-EU User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


