Honor Pad X7
4.2/5
expert Review

4.2/5
expert Review
Display
8.7" 90Hz LCD
Chipset
Snapdragon 680 (6nm)
Storage
128GB
Battery
Li-Ion 7020 mAh
EMI not available
Honor Pad X7 Full Specification
| Date | July 25, 2025 In Nepal: November 13, 2025 |
| Market Status | In stock |
| Series | Huawei Pad |
| Dimensions | 124.8 x 8 x 211.8 mm |
| Weight | 365 gm |
| Build | Back: Aluminum Front: Glass Frame: Aluminum IP rating: Unspecified |
| Colors | Gray |
| Size | 8.7 inches |
| Type | IPS LCD |
| Resolution | WXGA+ (1340 × 800 pixels), 5 : 3 ratio, 179 PPI |
| Protection | Glass |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Touch Sampling Rate | Unspecified |
| Brightness | 500 nits (typ), 625 nits (HBM) |
| Laminated | No |
| Others | 16.7 Million Colors, 85% Screen to body ratio |
| Cellular | No |
| WLAN | Wi-Fi 5, Dual-band |
| Bluetooth | 5.0 |
| GPS | No |
| NFC | No |
| USB | USB 2 Type-C (480 Mbps) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 680 (6nm) |
| CPU | Octa-core - 4x Kryo 265 Gold (2.4 GHz) - 4x Kryo 265 Silver (1.9 GHz) |
| GPU | Adreno 610 |
| OS | Android 15 |
| UI Version | MagicOS 9 |
| Promised Updates | Unspecified |
| RAM | 4GB LPDDR4X |
| Storage | 128GB |
| Variant | 4GB / 128GB |
| SD Card | No |
| Single | 8MP, f/2.0 |
| Features | Autofocus |
| Video | 1080p @ 30 fps |
| Single | 5MP, f/2.2 |
| Features | Focus Frame, 105° FOV |
| Video | 1080p @ 30 fps |
| Fingerprint | No |
| Face Unlock | 2D Face Recognition |
| Speaker | Stereo Speakers |
| 3.5 mm jack | No |
| Others | 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res Wireless audio |
| Type | Li-Ion 7020 mAh, non-removable |
| Charging | 10W Charging |
| Stylus | No |
| Keyboard | Yes |
| Others | No |
| Features | AI Call Noise Cancellation, Multiple Eye-Care Features |
Honor Pad X7 (2025) Overview
Display and Design
The Honor Pad X7 (2025) sports an 8.7-inch LCD panel with a 1340 x 800 resolution and a 90Hz refresh rate alongside a peak brightness of 625 nits. Meanwhile, it weighs just 365g and is 7.99mm thick. The tablet comes in a single Gray color option. Meanwhile, according to Honor, the Pad X7 (2025) has passed 42 reliability tests, including drop resistance, extreme temperatures, steel ball impact, touchscreen durability, and more.
Performance and Software
Powering the device is a Qualcomm Snapdragon 680 chipset paired with up to 6GB RAM and 128GB internal storage, expandable via microSD. In addition, the Honor Pad X7 (2025) runs on Android 15 out of the box.
Camera and Battery
The tablet houses an 8MP rear camera and a 5MP front camera. It includes a 7,020 mAh battery with 10W wired charging support. And interestingly, it also supports reverse wired charging.
Honor Pad X7 Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Honor Pad X7 - 4GB - 128GB | Rs. 21,999 |
Honor Pad X7 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison


