HP Victus 15 2023 (Ryzen 5 7535HS , RTX 2050, 8/16GB, 512GB, 15.6" FHD 144Hz)
3.6/5
expert Review



3.6/5
expert Review
Panel Type
IPS LCD
Weight
2.28 kg
CPU Series
Ryzen 7000 Series Mobile Processor
GPU Name
NVIDIA GeForce RTX 2050
HP Victus 15 2023 Full Specification
| Announced | Jan, 2023 |
| Market Status | Out of Stock |
| Laptop Type | Gaming |
| Dimension | 37 x 26 x 2.35 cm |
| Weight | 2.28 kg |
| Color Options | Performance Blue |
| CPU Series | Ryzen 7000 Series Mobile Processor |
| Processor | Ryzen 5 7535HS |
| Cores / Threads | 6 Cores / 12 Threads |
| L3 Cache | 16MB |
| Base / Boost Clock | 3.3 GHz / 4.55 GHz |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 2050 |
| Graphics Type | Dedicated |
| VRAM | 4GB GDDR6 |
| TGP | 50W |
| Boost Clock | Unspecified |
| Soldered Memory | No |
| Frequency | 4800 MHz |
| Channel | Single/Dual Channel |
| Maximum Capacity | 16GB (2x SO-DIMM Slots) |
| HDD | N/A |
| SSD | 512GB M.2 NVMe PCIe |
| SSD Slots | 1x M.2 2280 |
| Optical Drive | N/A |
| Size | 15.6 inches |
| Panel Type | IPS LCD |
| Touchscreen | No |
| Finish | Matte (Anti-Glare) |
| Resolution | Full HD (1920 x 1080) 16:9 aspect ratio |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Response Time | 9 ms |
| Variable Refresh Rate | Unspecified |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Others | Micro-edge bezels |
| Maximum Brightness | 250 nits (cd/m2) |
| Ports | 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| USB Type-C | 1x USB 3.2 Gen 1 (supports data transfer,Power Delivery 3.0,Display Port 1.4) |
| Display | 1x HDMI 2.1 |
| Audio | 1x 3.5mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Media Card | No |
| Ethernet | 1x RJ45 (LAN) |
| WiFi | WiFi 6E (802.11 ax 2x2), Dual-Band (2.4/5 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Security | TPM 2.0 |
| RAM | 8/16GB |
| Memory Type | DDR5 |
| Configuration | 1x 8GB or 2x 8GB |
| Keyboard | Backlit Keyboard |
| Trackpad | |
| Webcam | 720p HD Camera |
| Speakers | DualSpeakers With HP Audio Boost |
| Microphone | Dual-Array Microphones |
| Capacity | 52 Wh LiPo |
| Charging | 150W AC Adapter |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Preloaded Software | Omen Gaming Hub |
HP Victus 15 (2023) Overview:
Here's a brief description of the design aesthetic, chipset, and port selection of the HP Victus 15 (2023) laptop with the AMD Ryzen 5 7535HS Â and NVIDIA RTX 2050 GPU.
Design and BuildÂ
HP Victus 15 (2023) comes with a 15.6-inch display. It's an IPS LCD panel that covers 45% of the NTSC color gamut. The laptop has an 82% screen-to-body aspect ratio and can reach 250 nits of peak brightness. All this is housed inside a new form factor that tries to mimic the more premium Omen series. As you would expect, it is made of plastic. HP Victus 15 (2023) measures 37cm in length and weighs around 2.28 kg.
Performance and Extras
Regarding CPU, HP Victus 15 (2023) comes with the Ryzen 5 7535HS, and, NVIDIA GeForce RTX 2050 for the graphics, which has 4GB of GDDR6 RAM with 50W TGP. However, since the GPU is based on a newer microarchitecture, it brings hardware-accelerated Ray Tracing, DLSS supersampling, and other RTX features. In addition with DDR5 RAM and a 512 GB SSD, multitasking can be performed at an ease. The HP Victus 15 (2023) laptop comes equipped with a 52.5Wh battery and a 150W AC charger. It delivers a battery life of up to 6 hours and 45 minutes on mixed usage. The laptop also boasts a variety of ports, including one USB-C, two USB-A, one HDMI, one ethernet, and a 3.5mm headphone jack. Additionally, the keyboard is backlit, and the laptop features a 720p HD camera.
HP Victus 15 2023 (Ryzen 5 7535HS , RTX 2050, 8/16GB, 512GB, 15.6" FHD 144Hz) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 8GB+512GB | Rs. 90,000 |
| 16GB+512GB | Rs. 95,000 |
HP Victus 15 2023 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
![HP Victus 15 (2023) Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2023/05/HP-Victus-15-2023-Price-in-Nepal-and-Availability-1.jpg)
![HP Victus 15 (2022) Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/07/HP-Victus-15-2022-Price-in-Nepal.jpg)
