Huawei Watch GT 2 Pro
4.8/5
expert Review


4.8/5
expert Review
Display Type
AMOLED
Size
1.39 inches
Chipset
Kirin A1
Storage
4GB
EMI not available
The Huawei Watch GT 2 Pro is available with a 1.39-inch AMOLED display, titanium frame, ceramic back, and sapphire watch dial. It offers health and fitness tracking features like TruSeen 4.0+, TruSleep 2.0, TruRelax, SpO2, and VO2Max. The watch also offers over 100 workout modes, 17 of which are professional, and features voice guidance. The watch can detect six types of workouts automatically based on movements. The Kirin A1 chipset is used for performance, with STL4R9 as the processor. The built-in GPS ensures safety during sports activities and powers the "Route Back" feature.
ÂHuawei Watch GT 2 Pro Full Specification
| Date | Apr 28, 2022 |
| Market Status | Out of Stock |
| Series | Huawei Watch GT |
| Device Type | Smartwatch |
| Case | Size: 46mm Material: Titanium |
| Strap | Material: Leather Size: 22mm |
| Durability | 5 ATM water resistant |
| Dimension | 46.7 mm x 46.7 mm x 11.4 mm |
| Weight | 52 gm |
| Colors | Night Black, Nebula Gray |
| eSIM | No |
| Device | Android 5.0 or iOS 9.0 and higher |
| GPU | Unspecified |
| Size | 1.39 inches |
| Display Type | AMOLED |
| Resolution | 454 x 454 pixels |
| Protection | Sapphire Glass |
| Brightness | Unspecified |
| Features | TruSeen 4.0+, TruSleep 2.0, TruRelax, SpO2, VO2Max |
| Fitness Tracking | 100+ workout modes |
| Chipset | Kirin A1 |
| CPU | STL4R9 |
| OS | Huawei Lite OS |
| UI Version | Unspecified |
| RAM | 32MB |
| Storage | 4GB |
| Speaker | Yes |
| Type | Gyroscope, Accelerometer, Heart Rate, Barometer, Compass, SpO2, VO2max |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 5.1 BLE |
| GPS | Yes, with GLONASS and GALILEO |
| NFC | Yes (China only) |
| Charging | Wireless charging |
| Battery Size | 455 mAh |
| Name | Huawei Health |
Huawei Watch GT 2 Pro Overview:
Design & Display
The Watch GT 2 Pro is available in two variants: Sports and Classic. Both of these have the same 1.39-inch AMOLED display with 454 x 454 pixels. Here, both versions also have the same build material, consisting of a titanium frame, a ceramic back, and a sapphire watch dial. There are altogether two buttons on the side for power and function control.

Health and Fitness Tracking
In terms of health, you get what most other watches deliver, such as TruSeen 4.0+ (their way of 24/7 heart rate tracking), TruSleep 2.0 (sleep monitoring), TruRelax (stress monitoring), SpO2 (blood oxygen level measurement), etc. In addition to that, you can also measure VO2Â max (rate of oxygen consumption).
Kirin A1 chip
As for performance, Huawei uses the same Kirin A1 chipset used on their other wearables and TWS. To work alongside this, the Watch GT 2 Pro boasts STL4R9 as the processor. Additionally, you are given 32 MB of RAM and 4 GB of internal storage to work with, of which 2 GB are already taken up by Huawei's LiteOS and pre-installed apps.
Built-in GPS
The Huawei Watch GT 2 Pro, as suggested by the heading, does have GPS built into it. This makes sure of some of those sports activities and such, but most importantly, it powers the "Route Back" feature. There might be some moments when you have to take an unknown route and then, when it's time to get back, you forget where you came from. This "Route Back" fixes this problem by showing your recorded location traces so that you can get back to your home safely.

14 days of battery
On the endurance side of things, the Watch GT 2 Pro ships with a 455 mAh battery, handling all your typical usage for 14 days. Even if you had the GPS on every time, it could still get you through a day, and it would still retain 6 hours' worth of battery life. Added to the fact that 5 minutes of charging gives 10 hours' worth of juice, the watch is almost invincible if you charge it for around 10 minutes daily. I know that's not how things work, but, just saying. Optionally, there is support for Qi wireless charging. What more?
Huawei Watch GT 2 Pro Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 46mm | Rs. 34,990 |
Huawei Watch GT 2 Pro User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News

