Infinix Note Edge
4.5/5
expert Review




4.5/5
expert Review
Display
6.78" 144Hz AMOLED
Chipset
Mediatek Dimensity 7100 Ultimate (6nm)
Camera
Single (50MP)
Battery
Si/C Li-Ion 6500mAh
Infinix Note Edge Expert Score Breakdown
Design and build
8.8/10
Display
8.8/10
Performance
8.9/10
Software experience
8.2/10
Cameras
7.2/10
Battery life
8.6/10
Value for money
8.4/10
Infinix Note Edge Full Specification
| Date | January 19, 2026 In Nepal: March 20, 2026 |
| Market Status | In stock |
| Series | Note Edge |
| Device Type | Traditional Smartphone |
| Dimension | 163.1 x 77.4 x 7.2 mm |
| Weight | 190 gm |
| Build | Front: Glass Frame: Plastic Back: Plastic IP rating: IP65 dust and splash resistance |
| Colors | Lunar Titanium, Silk Green, Stellar Blue, Shadow Black, Orange |
| Size | 6.78 inches |
| Display Type | AMOLED |
| Resolution | 1.5K (1208 x 2644 pixels), 19.5 : 9 ratio, 429 PPI |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Touch Sampling Rate | 240Hz |
| Brightness | 700 nits (typ), 1,600 nits (HBM), 4,500 nits (HDR) |
| Others | Unspecified |
| SIM | Dual SIM (Nano) |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | B1 / HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Bands | B1 / 3 / 5 / 7 / 8 / 20 / 28 / 38 / 40 / 41 |
| 5G Bands | N1 / 3 / 5 / 7 / 8 / 20 / 25 / 28 / 38 / 40 / 41 / 66 / 77 / 78 / 79 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7100 Ultimate (6nm) |
| CPU | Octa-core – 4x Cortex-A78 (2.4 GHz) - 4x Cortex-A55 (2.0 GHz) |
| GPU | Mali-G610 MC2 |
| OS | Android 16 |
| UI Version | XOS 16 |
| Promised Updates | 3 Major OS updates 5 years of security updates |
| RAM | 8GB LPDDR5X |
| Storage | 128GB / 256GB UFS 2.2 |
| Variant | 8GB / 128GB, 8GB / 256GB |
| SD Card | No |
| Modules | Primary: 50 MP, f/1.8, 24 mm, OIS, EIS, 1/2.0" Samsung ISOCELL JN1 sensor |
| Features | PDAF |
| Video | 1440p @ 30fps, 1080p @ 30 fps |
| Modules | 13 MP, f/2.2, 25 mm, EIS, 1/3.06" Samsung ISOCELL 3L6 sensor |
| Features | LED Flash, HDR |
| Video | 1440p @ 30fps, 1080p @ 30 fps |
| Fingerprint | Under-display (Optical) |
| Face Unlock | 2D Face Recognition |
| Speaker | Stereo Speakers |
| 3.5 mm Jack | No |
| Others | 24‑bit / 192 kHz Hi‑Res Audio support |
| Type | Accelerometer, Compass, Gyro, Proximity |
| WLAN | Wi-Fi 5, Dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS |
| NFC | Yes |
| USB | USB 2.0 Type-C, OTG |
| Type | Si/C Li-Ion 6500 mAh |
| Charging | 45W Fast Charging 10W reverse wired charging |
| Wireless Charging | No |
| Features | Extended RAM up to 16GB, Active Halo |
Here, you will find the overview of the specification, design, and build of Infinix Note Edge.
Infinix Note Edge Overview
Design and Display
Infinix Note Edge comes with a 3D curved design, measuring just 7.2mm thick and weighing 190 grams, giving it a slim, sleek build. In addition, the active halo RGB lighting is present in the back of the phone, giving it a more premium look. It is an IP65-rated phone, so durability will not be an issue with this phone.
Up front, Infinix Note Edge offers a 1.5K AMOLED panel. It has a 120Hz refresh rate and up to 4500 nits peak brightness. Further, it is also protected by Corning Gorilla Glass 7i.
Performance and software
It runs on a MediaTek Dimensity 7100 (6nm) processor. The operating system is Android 16, combined with Infinix’s XOS 16 skin. In addition, it supports enhanced 5G+ connectivity.
Camera setup
In terms of cameras, the Infinix Note 50s includes a 50MP f/2.0 main camera with a GalaxyCore GC50D1 sensor. It also has a 13MP f/2.2 selfie shooter. In addition, the rear panel features dual LED flash and Active Halo Lighting.
Meanwhile, the phone carries a 6,500mAh battery. It supports 45W wired charging and bypass charging. In addition, it supports 10W reverse wired charging.
Infinix Note Edge Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Infinix Note Edge - 8GB - 128GB | Rs. 41,999 |
| Infinix Note Edge - 8GB - 256GB | Rs. 47,999 |
Infinix Note Edge User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News
