iPad Pro 13 M5 (2025)
4.7/5
expert Review


4.7/5
expert Review
Display
13" 120Hz OLED
Chipset
Apple M5
Storage
256GB / 512GB / 1TB / 2TB
Battery
Li-Po 10290 mAh
EMI not available
iPad Pro 13 M5 Expert Score Breakdown
Display
9.6/10
Performance
10/10
Battery life
9.1/10
Design
9.5/10
Software
9.6/10
Camera
9.2/10
Audio
9.3/10
Value for money
9.2/10
iPad Pro 13 M5 Full Specification
| Date | October 22, 2025 In Nepal: December 2, 2025 |
| Market Status | In stock |
| Series | iPad Pro |
| Dimensions | 215.5 × 5.1 × 281.6 mm |
| Weight | 579 gm (Wi-Fi) / 582 gm (5G) |
| Build | Back: Aluminum Front: Glass Frame: Aluminum IP rating: Unspecified |
| Colors | Silver, Space Black |
| Size | 13 inches |
| Type | Ultra Retina Tandem OLED |
| Resolution | 2.8K (2752 × 2064 pixels), 4 : 3 ratio, 265 PPI |
| Protection | Glass |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Touch Sampling Rate | Unspecified |
| Brightness | 1000 nits (HBM), 1600 nits (HDR) |
| Laminated | Yes |
| Others | Antireflective coating, Dolby Vision, HDR10, Oleophobic coating, Wide color (P3) |
| Cellular | Yes (5G) |
| WLAN | Wi-Fi 7, Dual-band |
| Bluetooth | 6.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, Galileo, Glonass, QZSS |
| NFC | No |
| USB | Thunderbolt 3 / USB 4 Type-C (40 Gbps) |
| Chipset | Apple M5 |
| CPU | Nona/Deca-core - 3x/4x Performance - 6x Efficiency |
| GPU | Apple GPU (10-core) |
| OS | iPadOS 26 |
| UI Version | iPadOS 26 |
| Promised Updates | At least 5 years |
| RAM | 12GB / 16GB |
| Storage | 256GB / 512GB / 1TB / 2TB |
| Variant | 12GB / 256GB, 12GB / 512GB, 16GB / 1TB, 16GB / 2TB |
| SD Card | No |
| Single | 12 MP, f/1.8, 28 mm, PDAF |
| Features | Smart HDR 4, LiDAR Scanner, Photo geotagging |
| Video | 4K @ 24/25/30/60 fps, 1080p @ 25/30/60/120/240 fps |
| Single | 12 MP, f/2.0 |
| Features | Smart HDR 4, Lens correction, Retina Flash with True Tone |
| Video | 1080p @ 25/30/60 fps |
| Fingerprint | No |
| Face Unlock | TrueDepth Face ID |
| Speaker | Quad Speakers |
| 3.5 mm jack | No |
| Others | Dolby Atmos, Spatial Audio, Voice Isolation |
| Type | Accelerometer, Ambient light sensors, Barometer, LiDAR Scanner, Three-axis gyro |
| Type | Li-Po 10290 mAh, non-removable |
| Charging | 60W Fast Charging |
| Stylus | Apple Pencil Pro |
| Keyboard | Apple Magic Keyboard |
| Others | AirPods, AirTag |
| Features | 4K AirPlay, AssistiveTouch, Voice Control |
iPad Pro 13 M5 (2025) Overview
Chipset and Performance
The iPad Pro 13 M5 (2025) is powered by Apple’s new top-of-the-line M5 chip, featuring a 10-core CPU (four performance and six efficiency cores), a 10-core GPU with dedicated Neural Accelerators, and a faster 16-core Neural Engine. Apple claims up to 3.5 times faster AI performance compared to the previous generation, thanks to improved on-device processing, a third-gen ray-tracing engine, and doubled storage read/write speeds.
Apple claims tasks like 3D rendering, video transcoding in Final Cut Pro, AI image generation, and video upscaling are all significantly quicker. Memory bandwidth has also increased to over 150 GB/s, and the 13-inch iPad Pro ships with 12GB of unified RAM starting from the 256GB model.
Apple Intelligence Features
Talking of some AI features, Apple Intelligence on iPadOS 26 gets a significant boost with the M5 processor. You get more innovative text tools, better generative image features, improved on-device Siri, and live translation during calls or FaceTime. Shortcuts and Reminders also become more predictive.
Display and Design
Getting to the display, the 13-inch iPad Pro M5 uses an Ultra Retina XDR OLED display, offering 1,000 nits of full-screen brightness and up to 1,600 nits peak for HDR content. The panel supports ProMotion with an adaptive 10-120Hz refresh rate. For professionals, Apple also offers an optional nano-texture glass variant to reduce glare.
This 13-inch model is unbelievably thin at just 5.1mm and comes in Space Black and Silver. Despite its sleek profile, it remains sturdy and premium. You also get Face ID support for authentication.
Audio, Battery, and Connectivity
In terms of audio, the 13-inch M5 Pro supports spatial audio with its premium four-speaker setup. Battery endurance remains similar to previous Pro generations, offering around 10 hours of web browsing or video playback. You also get fast charging support with optional 40W and 60W USB-C adapters. As for the optics, you get a rear 12MP sensor, while the front has a 12MP ultra-wide sensor with Center Stage for smooth video calls.
Moving on, the iPad Pro 13 M5 (2025) comes in 256GB, 512GB, 1TB, and 2TB storage options with much faster read/write speeds. The 256GB and 512GB models include 12GB RAM, while higher variants get more. For connectivity, it features Wi-Fi 7, Bluetooth 6, Thread support, and the new N1 wireless chip for better hotspot and AirDrop performance. Cellular models use the C1X modem for faster, more efficient 5G, and the USB-C port supports Thunderbolt 3 and USB 4.
iPad Pro 13 M5 (2025) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| iPad Pro 13 M5 (2025) - 12GB - 256GB - WiFi Only | Rs. 2,32,000 |
| iPad Pro 13 M5 (2025) - 12GB - 256GB - WiFi + 5G | Rs. 2,49,000 |
| iPad Pro 13 M5 (2025) - 12GB - 512GB - WiFi Only | Rs. 2,68,000 |
| iPad Pro 13 M5 (2025) - 16GB - 1TB - WiFi Only | Rs. 3,39,500 |
| iPad Pro 13 M5 (2025) - 16GB - 2TB - WiFi Only | Rs. 4,11,000 |
iPad Pro 13 M5 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News
