JBL Endurance Peak 4
4.1/5
expert Review





4.1/5
expert Review
Type
In-ear
Driver
10 mm dynamic
Battery Life
Up to 12 hours
IP Rating
IP68
EMI not available
JBL Endurance Peak 4 Expert Score Breakdown
Sound Quality
8.6/10
Comfort & Fit
8.8/10
Battery life
8.7/10
Connectivity
8.8/10
Noise Cancellation
8.6/10
Call Quality
8.6/10
Features
8.7/10
Value for money
8.9/10
JBL Endurance Peak 4 Full Specification
| Date | In Nepal: August, 2025 |
| Market Status | In stock |
| Fit | In-ear |
| Series | Tune |
| Dimensions (W x D x H) | Unspecified |
| Weight | Earbuds: 10.5 gm Case: 80.5 gm |
| IP Rating | Earbuds: IP68 dust and splash resistance Case: IPX2 splash resistance |
| Colors | Black and Grey, Black and Lime, Blue, Purple, White |
| Ear Tip Sizes | S, M, L |
| Driver | 10 mm dynamic drivers |
| Codecs | SBC |
| Frequency Response | 20 Hz - 20 kHz |
| Microphone | 6 mics (3 on each side) |
| Noise Cancellation | Yes (dB unspecified) |
| 360 Audio | Unspecified |
| Others | Smart Ambient and Ambient Aware |
| Bluetooth | 5.4 |
| Multi-Pairing | Yes |
| Companion App | JBL Headphones |
| Size | 58 mAh (buds) / 580 mAh (case) |
| Music Playback | 12 hours (buds) / 48 hours (case) With ANC off |
| Talk Time | 6 hours (buds) / Unspecified (case) With ANC off |
| Charging | Speed unspecified (buds) / 2 hours (case) |
| Features | Adaptive Noise Cancelling (ANC), Spatial sound |
JBL Endurance Peak 4 Overview
Build and Design
The JBL Endurance Peak 4 maintains the iconic TwistLock design, that makes sure the earbuds stay securely in place during the most vigorous movements. The liquid silicone ear hooks are integrated with memory wire, and this allows them to adapt to different ear shapes for a personalized, "never-fall-out" fit. One of the biggest upgrades is the IP68 rating. Whereas the charging case itself carries an IPX2 rating.Â
Audio and Performance
Under the hood, the earbuds are powered by 10mm dynamic drivers delivering JBL Pure Bass Sound. For the first time in this series, JBL has introduced Spatial Sound. The audio is further enhanced by Adaptive Noise Cancelling (ANC), which uses four sensing microphones. Other than that, you get features like the Smart Ambient and Ambient Aware modes.Â
Connectivity and Battery
The Endurance Peak 4 is equipped with Bluetooth 5.4 and support for Multi-Point Connection. Call quality has also been significantly upgraded with a 6-microphone system (3 on each bud) and a windproof design. Additionally, the earbuds support Google Fast Pair and Google Finder as well.Â
The battery life on the Endurance Peak 4 is class-leading. It offers a total of 48 hours of playback (with ANC off). On a single charge, the earbuds provide up to 12 hours of continuous music, with the case holding three additional full charges. Even with ANC enabled, you get a solid 8 hours of use.Â
JBL Endurance Peak 4 Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Default | Rs. 20,000 |
JBL Endurance Peak 4 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


