JBL Tune 780NC
4.7/5
expert Review



4.7/5
expert Review
Type
Over-ear
Driver
40 mm dynamic
Battery Life
Up to 76 hours
IP Rating
Unspecified
JBL Tune 780NC Full Specification
| Date | December, 2025 In Nepal: January, 2026 |
| Market Status | In stock |
| Fit | Over-ear |
| Series | Tune |
| Dimensions (W x D x H) | Unspecified |
| Weight | 225.2 gm |
| IP Rating | Unspecified |
| Foldable | Yes |
| Adjustable Headband | Yes |
| Colors | Black, Blue, White |
| Driver | 40 mm dynamic drivers |
| Codecs | SBC, AAC, LC3 |
| Frequency Response | 10Hz - 20kHz (Bluetooth) 10Hz - 40kHz (AUX) |
| Microphone | Yes (5 mics) |
| Noise Cancellation | Yes (dB unspecified) |
| 360 Audio | Yes (360° Spatial Audio) |
| Others | Ambient Aware, Voice Aware, TalkThru |
| Bluetooth | 6.0 |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| USB-C | Yes |
| Multi-Pairing | Yes (Dual-connection support) |
| Companion App | JBL Headphones app |
| Type | Unspecified |
| Size | 690 mAh |
| Music Playback | 50 hours With ANC on 76 hours With ANC off |
| Talk Time | 41 hours With ANC on 45 hours With ANC off |
| Charging | 2 hours Quick charge: 5 minutes = 5 hours playback |
| Features | Google Fast Pair and Microsoft Swift Pair |
Overview
The JBL Tune 780NC is a pair of over-ear headphones that are 225.2 grams light. It belongs to the JBL Tune series, which is known for bridging the gap between JBL's budget headphones and JBL's premium headphones, and it surely upholds the series' philosophy. In Nepal, it comes in three different color variants—Black, Blue, and White—and has a foldable and adjustable design, making it a great pair of headphones for travelling and comfort during use.
Audio Quality
The JBL Tune 780NC provides pretty good audio performance. The company claims adaptive Noise Cancelling automatically adjusts to tune out the distractions, whether you’re deep into your work or getting into the groove. It comes with 40mm drivers, delivering detailed, crisp sound. You can use Ambient Aware and TalkThru to hear what’s happening around you or jump into conversations without taking off your headphones. Manage it all easily through the JBL Headphones app. For calls, it uses 2 built-in microphones with beamforming technology to precisely capture your speech without background noise, while the latest noise reduction technology filters out ambient sound in even the busiest environments.
Battery and Connectivity
The JBL Tune 780NC offers great battery life. With ANC on, you get up to 50 hours of playtime, and with ANC off, it lasts 76 hours. It has Bluetooth 6.0 which helps it support SBC, AAC, and LC3 codecs for connectivity.
JBL Tune 780NC Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| JBL Tune 780NC | Rs. 19,500 |
JBL Tune 780NC User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison


