Lenovo IdeaPad Pro 5 16IMH9 2024 (Intel Core Ultra 9 185H, RTX 4050, 32GB, 1TB, 16" 2K)
4.0/5
expert Review


Model: 16IMH9
4.0/5
expert Review
Laptop Type
Ultrabook
Display
16" 2K 120Hz OLED Touch
CPU
Intel Core Ultra 9 185H
GPU
NVIDIA RTX 4050
Lenovo IdeaPad Pro 5 16IMH9 2024 Expert Score Breakdown
Design and build
9/10
Display
10/10
Keyboard and trackpad
8.9/10
Performance
9/10
Battery life
8.8/10
Value for money
8.5/10
Lenovo IdeaPad Pro 5 16IMH9 2024 Full Specification
| Announced | November, 2024 In Nepal: October, 2025 |
| Market Status | In stock |
| Laptop Type | Ultrabook |
| Series | Lenovo IdeaPad |
| Dimensions (W x D x H) | 356 x 251 x 17.5 mm |
| Weight | 1.94 kg |
| Color Options | Arctic Grey |
| CPU Series | Intel Core Ultra Series 1 (Meteor Lake) |
| Processor | Intel Core Ultra 9 185H |
| Base Clock | P-cores: 5.1 GHz E-cores: 3.8 GHz LP E-cores: 2.5 GHz |
| Boost Clock | P-cores: 5.1 GHz E-cores: 3.8 GHz LP E-cores: 2.5 GHz |
| Cores / Threads | 16 / 22 |
| L3 Cache | 24MB |
| TDP | 45W - 115W |
| GPU Name | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
| Graphics Type | Dedicated |
| VRAM | 6GB GDDR6 |
| TGP | 80W |
| Boost Clock | Up to 2355 MHz |
| NPU Name | Intel AI Boost |
| NPU Peak TOPS | 11 TOPS |
| Installed RAM | 32GB (2x 16GB) LPDDR5x |
| Soldered Memory | Yes |
| Speed | 7467 MT/s |
| Channel | Dual channel |
| Maximum Capacity | 32GB |
| HDD | No |
| SSD | 1TB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| SSD Slots | Unspecified |
| Size | 16 inches |
| Panel Type | OLED |
| Touchscreen | Yes |
| Finish | Glossy |
| Resolution | 2K (2048 x 1280 pixels), 16 : 10 aspect ratio |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | No |
| Brightness | 400 nits (typ) |
| Color Gamut | 100% DCI-P3 |
| Others | Eye safe certified 2.0, DisplayHDR True Black 500, TUV Rheinland low blue light |
| USB Type-A | 2x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) |
| USB Type-C | 1x USB 3.2 Gen 2x2 (20 Gbps) 1x USB 4 (40 Gbps) |
| Display | 1x HDMI 2.1 |
| Audio | 1x 3.5 mm headphone jack |
| Media Card | 1x SD card reader |
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6E, Dual-band (2.4 / 5 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Security | TPM 2.0 chip |
| Keyboard | Single white backlit Keys |
| Trackpad | Windows Precision trackpad |
| Webcam | 1080p FHD IR camera with Physical shutter |
| Speakers | 2x 2W speakers with Dolby Atmos |
| Microphone | Built-in dual array microphones |
| Capacity | Li-ion 84 Wh |
| Charging | 100W |
| Operating System | Windows 11 |
| Preloaded Softwares | Lenovo Vantage Lenovo Utility Lenovo PC Manager |
| Features | MIL-STD-810H certified |
Lenovo IdeaPad 5 Pro 16IMH9 2024: Overview
Here's a brief description of the design aesthetic, processor, and battery life of the Lenovo IdeaPad 5 Pro 2024 Â laptop.
Lenovo Ideapad Pro 5 14AHP9 2024 Overview
Processor and Graphics
The LenovoIdeapad 5 Pro 2024 is powered by an Intel Core I9-2850H processor with 16 cores, 22 threads, and a boost clock speed of up to 5.1 GHz. It is equipped with an NVIDIA GeForce RTX 4050 GPU with 6GB GDDR6 VRAM for graphics processing. In addition, the laptop features 32GB of soldered LPDDR5x dual-channel RAM. Storage is handled by a 1TB M.2 PCIe 4.0 NVMe solid-state drive.
Display and Design
The Lenovo Ideapad Pro 5 2024 has an aluminum chassis in an Arctic Grey color. It weighs around 1.5kg. It comes with a 16-inch 2K (2048x1280) OLED display with a 120Hz refresh rate. It covers 100% of the DCI-P3 color gamut and has a peak brightness of 400 nits.
Battery and Others
The Lenovo Ideapad Pro 5 2024 packs an 84Wh battery and comes with a 10W USB-C power adapter. Other features include a backlit keyboard, Windows Hello IR camera, and Dolby Atmos speakers.
Lenovo IdeaPad Pro 5 16IMH9 2024 (Intel Core Ultra 9 185H, RTX 4050, 32GB, 1TB, 16" 2K) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 32GB+1TB | Rs. 2,34,999 |
Lenovo IdeaPad Pro 5 16IMH9 2024 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
![Lenovo Legion 5 Pro (2022) Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/08/Lenovo-Legion-5-Pro-2022-Price-in-Nepal.jpg)

![Lenovo Laptops Price in Nepal 2026 [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2023/04/Lenovo-Laptops-Price-in-Nepal-2023-July-Update.jpg)