Lenovo IdeaPad Slim 5 16ABR8 2023 (Ryzen 5 7530U, 16GB, 1TB, 16" WUXGA)
3.6/5
expert Review



Model: 16ABR8
3.6/5
expert Review
Weight
1.46 kg
CPU Series
AMD Ryzen 7000 Series
GPU Name
AMD Radeon
Size
16 inches
Lenovo IdeaPad Slim 5 16ABR8 2023 Full Specification
| Announced | Jan, 2023 |
| Market Status | Out of Stock |
| Laptop Type | Traditional |
| Dimension | 312 x 221 x 16.9 mm |
| Weight | 1.46 kg |
| Color Options | Abyss blue, Cloud grey, Violet |
| CPU Series | AMD Ryzen 7000 Series |
| Processor | AMD Ryzen 5 7530U |
| Cores / Threads | 6 Cores / 12 Threads |
| L3 Cache | 16MB |
| Base / Boost Clock | 2.0 GHz / 4.5 GHz |
| GPU | AMD Radeon |
| Graphics Type | Integrated |
| VRAM | Shared |
| TGP | Unspecified |
| Boost Clock | Unspecified |
| Soldered Memory | Yes |
| Frequency | 3200 MHz |
| Channel | Dual Channel |
| Maximum Capacity | 16GB (2x SO-DIMM Slots) |
| HDD | N/A |
| SSD | 1TB M.2 NVMe PCIe |
| SSD Slots | 1x M.2 2242 PCIe (Used) |
| Optical Drive | N/A |
| Size | 16 inches |
| Panel Type | IPS LCD |
| Touchscreen | No |
| Finish | Matte (Anti-Glare) |
| Resolution | WUXGA (1920 x 1200) 16:10 aspect ratio |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | No |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Others | TÜV Low Blue Light |
| Maximum Brightness | 300 nits (cd/m2) |
| Ports | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A (1x Always On) |
| USB Type-C | 2x USB 3.2 Gen 1 (Data transfer, Power Delivery 3.0, DisplayPort 1.2) |
| Display | 1x HDMI 1.4b |
| Audio | 1x 3.5mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Media Card | 1x Micro SD Card Reader |
| Ethernet | No |
| WiFi | WiFi 6 (802.11 ax) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| Security | TPM 2.0 |
| RAM | 16GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Configuration | 2x 8GB |
| Keyboard | Backlit Keyboard |
| Trackpad | |
| Webcam | 1080p FHD Camera With IR, Shutter |
| Speakers | 2x 2W Speakers With Dolby Audio |
| Microphone | Dual-Array Microphones |
| Capacity | 75.4 Wh Li-ion |
| Charging | 65W AC Adapter Supports Rapid Charge |
| Operating System | Windows 11 |
| Preloaded Software | Lenovo PC Manager Lenovo Vantage Lenovo Utility |
Lenovo IdeaPad Slim 5 16ABR8 2023: Overview
Here's a brief description of the build, chipset, and battery life of the Lenovo IdeaPad Slim 5 2023 (Ryzen 5).
Design and Build
Lenovo IdeaPad Slim 5 offers a premium all-metal build with an aluminum top and bottom. The 16-inch display is an IPS LCD panel of WUXGA resolution (1920 x 1200). The screen has a matte finish and can reach a maximum brightness of 300 nits. It's relatively lightweight at around 1.46 kilograms.IdeaPad Slim 5 is 312mm in width, 221mm deep, and has a height of 17mm.
Performance and Memory
Under the hood of IdeaPad Slim 5 is an AMD's Ryzen 7000 series processor. The Ryzen 5 7530U is an efficient mobile processor with 6 Cores and 12 threads. Common everyday tasks like web browsing and office work should be a breeze for the processor. It has a maximum clock speed of 4.5 GHz as well as 16MB of L3 cache.
As for memory, you get 16GB of non-upgradable DDR4 RAM. Alongside that, you also get 1TB M.2 2242 NVMe SSD.
Battery and Connectivity
The Lenovo IdeaPad Slim 5 is fueled by a 75.4 Wh Li-Po battery which can last up to 16 hours of local 1080p video playback at 150 nits of brightness. It performed very well in the MobileMark 2018 benchmark as well lasting 12.5 hours.
For wireless connectivity, you get WiFi 6 and Bluetooth 5.1 technology. As for the ports, you get 2 USB 3.2 Gen Type-A ports, 2 USB 3.2 Gen 2 Type-C ports,an HDMI port, a card reader, and a headphone jack.
Lenovo IdeaPad Slim 5 16ABR8 2023 (Ryzen 5 7530U, 16GB, 1TB, 16" WUXGA) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 16GB+1TB | Rs. 1,04,000 |
Lenovo IdeaPad Slim 5 16ABR8 2023 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
![Lenovo IdeaPad Slim 5 2023 Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2023/05/Lenovo-IdeaPad-Slim-5-14-2023-Price-in-Nepal.jpg)

![Lenovo IdeaPad 5 Pro (2022) Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2023/02/Lenovo-IdeaPad-5-Pro-2022-Price-in-Nepal.jpg)
![Acer Laptops Price in Nepal 2026 [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2023/01/Acer-Laptops-Price-in-Nepal—-March-2023.jpg)