Lenovo ThinkPad E14 Gen 7 2025 (Intel Core 5 210H, 8GB, 1TB, 14" IPS WUXGA)
4.3/5
expert Review


Model: E14 Gen 7
4.3/5
expert Review
Laptop Type
Ultrabook
Display
14" WUXGA 60Hz IPS
CPU
Intel Core 5 210H
GPU
Intel Graphics
Lenovo ThinkPad E14 Gen 7 2025 Expert Score Breakdown
Design and build
9/10
Display
7.5/10
Keyboard and trackpad
8.5/10
Performance
8.5/10
Battery life
7.5/10
Value for money
7/10
Lenovo ThinkPad E14 Gen 7 2025 Full Specification
| Announced | June, 2025 In Nepal: February, 2026 |
| Market Status | In stock |
| Laptop Type | Ultrabook |
| Series | Lenovo ThinkPad |
| Dimensions (W x D x H) | 313 x 219.3 x 17.99 mm |
| Weight | 1.34 kg |
| Color Options | Black |
| CPU Series | Intel Core Series 2 (Raptor Lake) |
| Processor | Intel Core 5 210H (Intel 7) |
| Base Clock | P-cores: 2.2 GHz E-cores: 1.6 GHz |
| Boost Clock | P-cores: 4.8 GHz E-cores: 3.6 GHz |
| Cores / Threads | 8 / 12 |
| L3 Cache | 12MB |
| TDP | 45W - 115W |
| GPU Name | Intel Graphics |
| Graphics Type | Integrated |
| VRAM | Shared |
| TGP | Shared |
| Boost Clock | Unspecified |
| NPU Name | Unspecified |
| NPU Peak TOPS | Unspecified |
| Installed RAM | 8GB (1x 8GB) DDR5 |
| Soldered Memory | No |
| Speed | 5600 MT/s |
| Channel | Single channel |
| Maximum Capacity | 64GB (2x SO-DIMM) |
| HDD | No |
| SSD | 1TB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| SSD Slots | 2x M.2 PCIe (1x Used, 1x Available) |
| Size | 14 inches |
| Panel Type | IPS LCD |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | WUXGA (1900 x 1200 pixels), 16 : 10 aspect ratio |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | No |
| Brightness | 250 nits (typ) |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Others | TUV Low Blue Light |
| USB Type-A | 1x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) 1x USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) |
| USB Type-C | 1x Thunderbolt 4 (40 Gbps) |
| Display | 1x HDMI 2.1 |
| Audio | 1x 3.5 mm headphone jack |
| Media Card | No |
| Ethernet | 1x RJ45 (LAN) |
| WiFi | Wi-Fi 6, Dual-band (2.4 / 5 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Security | TPM 2.0 chip, Kensington lock, Fingerprint reader |
| Keyboard | Single white backlit Keys |
| Trackpad | Windows Precision trackpad |
| Webcam | 720p HD Camera with IR |
| Speakers | 2x 2W speakers with Dolby Atmos |
| Microphone | Built-in dual array microphones |
| Capacity | Li-Ion 48 Wh |
| Charging | 65W adapter |
| Operating System | Windows 11 Professional |
| Preloaded Softwares | Lenovo Utility Lenovo Vantage |
| Features | MIL-STD-810H military certified |
Lenovo ThinkPad E14 Gen 7: Overview
Here's a brief description of the build, chipset, and battery life of the Lenovo ThinkPad E14 Gen 7 with the Intel Core 5 210H processor.
Performance
The Lenovo ThinkPad E14 Gen 7 boasts impressive performance capabilities with its Intel Core 5 210H processor, featuring 8 cores and 12 threads. Its system comes equipped with 8GB DDR5-5600 memory and 1TB of SSD storage.
Design and Connectivity
The Lenovo ThinkPad E14 Gen 7 has a 14" WUXGA IPS display with 350 nits brightness and an anti-glare coating. The laptop has a stylish Graphite Black aluminum top and a durable PC-ABS bottom case material. Additionally, typing in various lighting conditions is made convenient with the backlit English keyboard.Â
 The laptop comes with Thunderbolt 4, USB 3.2 Gen 2, HDMI 2.1, and Ethernet (RJ-45) ports for connecting different peripherals and displays. The laptop comes with a 48Wh battery and a 65W USB-C power adapter for efficient power management.
Lenovo ThinkPad E14 Gen 7 2025 (Intel Core 5 210H, 8GB, 1TB, 14" IPS WUXGA) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Lenovo ThinkPad E14 Gen 7 2025 (Intel Core 5 210H, 8GB, 1TB, 14" IPS WUXGA) | Rs. 1,72,900 |
Lenovo ThinkPad E14 Gen 7 2025 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News

![Lenovo Laptops Price in Nepal 2026 [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2023/04/Lenovo-Laptops-Price-in-Nepal-2023-July-Update.jpg)