Lenovo Yoga Slim 7 Carbon 13IAP7 2022 (Intel Core i5-1240P, 16GB, 512GB, 13.3" 2.5K, 90Hz)
4.0/5
expert Review


Model: 13IAP7
4.0/5
expert Review
Laptop Type
Ultrabook
Display
13.3″ WQXGA 90Hz IPS
CPU
Intel Core i5-1240P
GPU
Intel Iris Xe
Lenovo Yoga Slim 7 Carbon 13IAP7 2022 Expert Score Breakdown
Design and build
8.5/10
Display
9/10
Keyboard and trackpad
7.9/10
Performance
7.6/10
Battery life
7/10
Value for money
8/10
Lenovo Yoga Slim 7 Carbon 13IAP7 2022 Full Specification
| Announced | December, 2022 In Nepal: December, 2023 |
| Market Status | In stock |
| Laptop Type | Ultrabook |
| Series | Lenovo Yoga |
| Dimensions (W x D x H) | 300.98 x 206.03 x 14.8 mm |
| Weight | 968 gm |
| Color Options | Moon White, Onyx Grey, Ultimate Grey |
| CPU Series | Intel 12th Gen (Alder Lake) |
| Processor | Intel Core i5-1240P (Intel 7) |
| Base Clock | P-cores: 1.7 GHz E-cores: 1.2 GHz |
| Boost Clock | P-cores: 4.40 GHz E-cores: 3.30 GHz |
| Cores / Threads | 12 / 16 |
| L3 Cache | 12MB |
| TDP | 28W - 64W |
| GPU Name | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Type | Integrated |
| VRAM | Shared |
| TGP | Shared |
| Boost Clock | Up to 1300 MHz |
| NPU Name | No |
| NPU Peak TOPS | No |
| Installed RAM | 16GB (2x 8GB) DDR5 |
| Soldered Memory | Yes |
| Speed | 4800 MT/s |
| Channel | Dual channel |
| Maximum Capacity | 16GB |
| HDD | No |
| SSD | 512GB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| SSD Slots | 1x M.2 2280 PCIe (1x Used) |
| Size | 13.3 inches |
| Panel Type | IPS LCD |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | WQXGA (2560 x 1600) 16:10 aspect ratio |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | No |
| Brightness | 400 nits (typ) |
| Color Gamut | 100% DCI-P3 |
| Others | ∆E<1 (Avg.) Hardware Calibrated, Dolby Vision |
| USB Type-A | No |
| USB Type-C | 1x USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) 1x Thunderbolt 4 (40 Gbps) |
| Display | No |
| Audio | No |
| Media Card | No |
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6E, Dual-band (2.4 / 5 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| Security | TPM 2.0 chip |
| Keyboard | Single white backlit Keys |
| Trackpad | Windows Precision trackpad |
| Webcam | 720p HD IR camera with Physical shutter |
| Speakers | 2x 2W speakers with Dolby Atmos |
| Microphone | Built-in dual array microphones |
| Capacity | Li-Po 50 Wh |
| Charging | 65W adapter |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Preloaded Softwares | Lenovo Utility Lenovo Vantage Microsoft Office (Trial) |
| Features | MIL-STD-810H certified, Intel Evo, TUV Rheinland Low Blue Light |
Lenovo Yoga Slim 7 Carbon (13IAP7) 2022 Overview :
Lenovo Yoga Slim 7 carbon is an ultralight machine with just 968 grams of weight, making it an ideal everyday carry. With its fast memory and capable processor, it'll breeze through most school or office work. Here's a brief description of the build, chipset, and connectivity options on the Lenovo Yoga Slim 7 Carbon 2022 powered. by Intel Core i5-1240P.
Design and Build
Since the Slim 7 is a sleek device, you yet a 14.8 grams thickness and 968 grams of weight. Lenovo has also not compromised on the build aspect. The ultrabook is MIL-STD-810 compliant with a carbon top and aluminum base for sturdiness.
The 13.3" screen is a 2.5K LCD panel of (2560x1600) resolution. It is a 90Hz display that covers 100% sRGB and 72%of NTSC color gamut. Slim 7 Pro's display supports Dolby Vision, has an Anti-glare finish, and can reach 400 nits of brightness. The laptop's 180° hinge allows it to lay fully horizontally across a table.
Performance and Memory
Under the hood, Lenovo Yoga Slim 7 Carbon (2022) sports Intel's 12 Gen Core i5-1240P processor. It features integrated Intel Iris Xe graphics, which makes it reliable when handling some graphics workloads. The RAM is top-of-the-line LPDDR5 memory. This variant comes with 16GB of this DDR5 RAM and 512GB of M.2 SSD.
Connectivity and Extras
The Lenovo Yoga Slim 7 Carbon ships with the industry standard WIFI 6E and Bluetooth 5.1 technology. It houses a 50Wh-rated lithium-polymer battery and comes with a 65W charging adapter in the box. As for the ports, you get two USB C ports (1x USB 3.2 Gen 2, and 1x Thunderbolt 4 USB-C, which supports 40Gbps data transfer). Both ports support Power Delivery 3.0 and Display Port 1.4.
Lenovo Yoga Slim 7 Carbon 13IAP7 2022 (Intel Core i5-1240P, 16GB, 512GB, 13.3" 2.5K, 90Hz) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 16GB+512GB | Rs. 1,10,000 |
Lenovo Yoga Slim 7 Carbon 13IAP7 2022 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News
![Lenovo Yoga Slim 7i Pro 14IAH7 (2022) Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2023/02/Lenovo-Yoga-Slim-7-Pro-Series-Price-in-Nepal.jpg)
