LG 32QP880-B (32" QHD IPS 75Hz Flat) Office Monitor
4.7/5
expert Review



Model: LG 32QP880-B
4.7/5
expert Review
Display
32" QHD 75Hz IPS
Brightness
280 nits (typ) / 350 nits (HDR)
Color Gamut
99% sRGB
Adjustment
Tilt / Swivel / Pivot / Height
LG 32QP880-B Full Specification
| Date | May, 2022 |
| Market Status | In stock |
| Monitor Type | Office |
| Series | LG |
| Dimensions (W x H x D) | With stand: 714 x 470 x 638 mm Without stand: 714 x 46 x 419 mm |
| Weight | With stand: 11.0 kg Without stand: 6.5 kg |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| Adjustment | Tilt: -25° to 25° Swivel: -335° to 335° Pivot: -90° to 90° Height: 0 mm to 130 mm |
| Colors | Black |
| Size | 31.5 inches |
| Panel Type | IPS |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | QHD (2560 x 1440 pixels), 16 : 9 aspect ratio, 93 PPI |
| Refresh Rate | 75Hz |
| Response Time | 5 ms (GtG) |
| Variable Refresh Rate | Unspecified |
| Brightness | 280 nits (typ) / 350 nits (HDR) |
| Curvature | Flat |
| Viewing Angle | 178° (horizontal) / 178° (vertical) |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Display Colors | 1.07 billion (10-bit) |
| Color Accuracy | Unspecified |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 |
| HDR | HDR10 |
| Color Modes | sRGB, HDR |
| Others | Flicker Free technology |
| Speaker | Yes |
| Video | 2x HDMI 1.4 1x DisplayPort 1.4 1x USB Type-C |
| USB | 2x USB 3.0 Type-A |
| Audio | 1x 3.5mm audio out |
| Security | No |
| Voltage Rating | 100 - 240V |
| Power Consumption | On mode: 40W Standby mode: <0.5W |
| Power Supply | External adapter |
| Signal Cable | 1x HDMI 1.4 1x USB Type-C |
| Others | 1x 6ft black holder |
| Features | Borderless Design |
Design and Display
The LG 32QP880-B is a 32-inch monitor with an IPS panel for a beautiful and immersive view. It has a QHD display with a 75Hz refresh rate, a typical brightness of 280 nits, and a 5 ms (GtG) response time. It has a flexible build, making it ideal for office and productivity. And with a wide 178° viewing angle, visuals remain the same from any position.
Color Performance
This monitor delivers rich, vibrant colors with 1.07 billion display colors (10-bit). It has a 1000:1 contrast ratio, ensuring sharp color reproduction. With multiple color modes, it is a great choice for anyone looking for an office monitor.
Extras
For Connectivity, it includes 2x HDMI 1.4, 1x DisplayPort 1.4, 1x USB Type-C, 2x USB 3.0 Type-A, and a headphone jack, leaving no room for complaint on availability. It also has low blue light to protect the eyes.
LG 32QP880-B (32" QHD IPS 75Hz Flat) Office Monitor Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| LG 32QP880-B (32" QHD IPS 75Hz Flat) Office Monitor | Rs. 1,06,800 |
LG 32QP880-B User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison


