Logitech H390
3.5/5
expert Review

3.5/5
expert Review
Type
On-ear
Driver
30 mm dynamic
Battery Life
No
IP Rating
No
Logitech H390 Full Specification
| Date | November, 2012 In Nepal: November, 2012 |
| Market Status | In stock |
| Fit | On-ear |
| Series | Logitech |
| Dimensions (W x D x H) | 151 x 68 x 171 mm |
| Weight | 197 gm |
| IP Rating | No |
| Foldable | No |
| Adjustable Headband | Yes |
| Colors | Black |
| Driver | 30 mm dynamic drivers |
| Codecs | Unspecified |
| Frequency Response | 20Hz - 20kHz |
| Microphone | Yes (1 mic) |
| Noise Cancellation | No |
| 360 Audio | No |
| Others | Noise-canceling microphone |
| Bluetooth | No |
| 3.5 mm Jack | No |
| USB-C | No |
| Multi-Pairing | No |
| Companion App | No |
| Type | In-line control - Press for volume control, media control, toggle microphone |
| Size | No |
| Music Playback | No |
| Talk Time | No |
| Charging | No |
| Features | Plug-and-play USB connectivity |
Overview
The Logitech H390 is a pair of on-ear headphones. The headphones have an lightweight design just weighing around 197 gm. The headphones are adjustable, so they seat comfortably in your head. The ear cushions are swivel-mounted with soft leatherette padding.
The 30 mm drivers in it are tuned for clear digital output. The sound profile on the headphones is balanced, making it suitable for voice calls, meetings, and casual media consumption. Also, there is a dedicated noise-canceling microphone for clearer voice pickup. The background noise reduction improves call clarity in office/home settings. Since, the headphones are wired only, reliable wired USB connection ensures consistent audio quality (no dropouts). The in-line controls allow quick volume adjustment and mic muting during calls. The headphones are not focused on immersive or bass-heavy audio, but more on communication clarity so they are ideal for video conferencing, online classes, and work-from-home setups.
Logitech H390 Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Logitech H390 | Rs. 8,500 |
Logitech H390 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
![Headphones Prices in Nepal [2026 Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2024/10/headphones-price-ft-img.jpg)

