Logitech H600
3.7/5
expert Review

3.7/5
expert Review
Type
On-ear
Driver
Unspecified
Battery Life
Up to 6 hours
IP Rating
No
Logitech H600 Full Specification
| Date | July, 2012 In Nepal: July, 2012 |
| Market Status | In stock |
| Fit | On-ear |
| Series | Logitech |
| Dimensions (W x D x H) | 180.8 x 76.2 x 241.3 mm |
| Weight | 249 gm |
| IP Rating | No |
| Foldable | Yes |
| Adjustable Headband | Yes |
| Colors | Black |
| Driver | Unspecified |
| Codecs | No |
| Frequency Response | 40Hz - 10kHz |
| Microphone | Yes (1 mic) |
| Noise Cancellation | No |
| 360 Audio | No |
| Others | Noise-canceling microphone |
| Bluetooth | No |
| 3.5 mm Jack | No |
| USB-C | No |
| Multi-Pairing | No |
| Companion App | No |
| Type | Buttons - Press for volume control, media control, toggle microphone |
| Size | Unspecified |
| Music Playback | 6 hours |
| Talk Time | Unspecified |
| Charging | 6 hours |
| Features | Wireless via USB nano receiver (2.4 GHz, ~10 m range) |
Overview
The Logitech H600 is a pair of on-ear headphones. The headphones are lightweight and durable, which allows them to deliver all-day comfort. It features replaceable leatherette earpads that extend the product's life. The padded headband with metal reinforcement provides strength and flexibility, with a fit that feels just right. It is wireless via 2.4 GHz USB nano receiver providing up to 10 meter of range.
For audio, it is equipped with laser-tuned drivers that deliver clear digital audio. It has noise-canceling flexible boom microphone that provide great voice clarity. It has a foldable design making making it great to carry and use while travelling. It also has built-in controls for volume, mute, and power. It lasts about 6 hours with full charge.
Logitech H600 Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Logitech H600 | Rs. 9,500 |
Logitech H600 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
![Headphones Prices in Nepal [2026 Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2024/10/headphones-price-ft-img.jpg)

