Moondrop Space Travel
3.5/5
expert Review

3.5/5
expert Review
Type
In-ear
Driver
13 mm dynamic
Battery Life
Up to 4 hours
IP Rating
Unspecified
EMI not available
Moondrop Space Travel Full Specification
| Date | July 26, 2023 In Nepal: July 26, 2023 |
| Market Status | In stock |
| Fit | In-ear |
| Series | Space |
| Dimensions (W x D x H) | Unspecified |
| Weight | Unspecified |
| IP Rating | Unspecified |
| Colors | Black & Orange, White & Black |
| Ear Tip Sizes | S, M, L |
| Driver | 13 mm dynamic drivers |
| Codecs | AAC, SBC |
| Frequency Response | 20 Hz - 20 kHz |
| Microphone | 4 mics (2 on each side) |
| Noise Cancellation | Yes (Up to 35dB) |
| 360 Audio | No |
| Others | 55 ms low latency, Titanium Dome Composite Diaphragm |
| Bluetooth | 5.3 |
| Multi-Pairing | No |
| Companion App | Moondrop Link 2.0 |
| Size | 37 mAh (buds) / 380 mAh (case) |
| Music Playback | 4 hours (buds) / 12 hours (case) |
| Talk Time | Unspecified |
| Charging | 1 hour (buds) / 1.5 hours (case) |
| Features | Touch controls, Transparency Mode |
Moondrop Space Travel Overview:
Design
The Moondrop Space Travel boasts a futuristic design, featuring a glassy lid and a plastic bottom. The LED light embedded within the letter "A" of the logo at the bottom adds a touch of innovation. The charging case comes in two color themes: black and orange, as well as white and black.

Audio and Mics
Delving into the audio features, the 13mm driver in Space Travel incorporates a titanium-plated dome diaphragm with a flexible suspension diaphragm underneath. A thin layer of CCAW (copper-clad aluminum wire) voice coil, along with a magnetic and circuit component, complements the driver.

Connectivity and others
On the connectivity front, Moondrop Space Travel's low latency/game mode facilitates a swift 55 ms sound transmission during gaming. The Bluetooth 5.3 connectivity ensures a stable connection within a 10-meter radius. For adjustments, users can utilize Moondrop's Link 2.0 app directly from their smartphones.

Moondrop Space Travel Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Default | Rs. 5,990 |
Moondrop Space Travel User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News

