Motorola Edge 30 Pro
4.7/5
expert Review


4.7/5
expert Review
Charging
68W Fast Charging
Size
6.7 inches
Chipset
Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 5G (4nm)
RAM
8/12GB LPDDR5
Motorola Edge 30 Pro Full Specification
| Date | Jan 24, 2022 |
| Market Status | Out of Stock |
| Series | Moto Edge |
| Device Type | Smartphone |
| Dimension | 163.1 x 76 x 8.8 mm |
| Weight | 196 gm |
| Build | Front: Corning Gorilla Glass 3 IP52 Back: Corning Gorilla Glass 5 Frames: Plastic |
| Colors | Cosmos Blue, Stardust White |
| GPU | Adreno 730 |
| Single | 60MP f/2.2 |
| Size | 6.7 inches |
| Display Type | AMOLED |
| Resolution | 393 PPI pixel density 20 : 9 aspect ratio 2400 x 1800 pixels |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Touch Sampling Rate | 360Hz |
| Brightness | Unspecified |
| Others | 10-bit, HDR10+, DC-Dimming, SGS Blue-Eye Certification, DCI-P3 |
| SIM | Dual SIM (2 Nano-SIMs) |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | B 1 / 2 / 4 / 5 / 8 |
| 4G Bands | B1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 7 / 8 / 12 / 13 / 17 / 18 / 19 / 20 / 25 / 26 / 28 / 32 / 38 / 39 / 40 / 41 / 42 / 43 / 48 / 66 |
| 5G Bands | N1 / 3 / 5 / 7 / 8 / 20 / 28 / 38 / 40 / 41 / 66 / 77 / 78 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 5G (4nm) |
| CPU | Octa-core – 3x Cortex-A710 (2.50 GHz) – 1x Cortex-X2 (3.0 GHz) – 4x Cortex-A510 (1.80 GHz) |
| OS | Android 12 |
| UI Version | My UX |
| Promised Updates | 2 Years (Android Updates) 3 Years (Security Patches) |
| RAM | 8/12GB LPDDR5 |
| Storage | 128/256GB UFS 3.1 |
| Variant | 8/128GB, 12/256GB |
| SD Card | No |
| Triple | Ultrawide : 50MP f/2.2, 114° FoV, Macro Vision Depth : 2MP f/2.4 Primary : 50MP f/1.8, OIS, 1/1.55", 1.0µm, multi-directional PDAF |
| Features | Ultra-Res, Pro (w/ Long Exposure), Panorama, AR Stickers, Live Filter, Dual Capture, Spot Color, Night Vision, Cinemagraph, Portrait (w/ HDR), Cutout, Scan |
| Video | 8K @ 24/30 fps, 4K @ 30/60 fps, 1080p @ 30/60/120/240/960 fps |
| Features | Pro (w/ Long Exposure), Group Selfie, Live Filter, Dual Capture, Spot Color, Instant Night Vision, Cinemagraph |
| Video | 4K @ 30 fps, 1080p @ 30/120 fps |
| Fingerprint | Side-mounted (Physical) |
| Face Unlock | 2D Face Recognition |
| Speaker | Yes (Stereo) |
| 3.5 mm Jack | No |
| Others | Dolby Atmos, Snapdragon Sound |
| Type | Ambient Light, Accelerometer, Gyro, Proximity, Magnetometer |
| WLAN | WiFi 6/6E (802.11 a/b/g/n/ac/ax), Dual-Band, WiFi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 5.2 |
| GPS | Yes, with A-GPS, AGPS, LTEPP, SUPL, Glonass, Galileo |
| NFC | Yes (region dependent) |
| USB | USB 3.1 Type-C, DisplayPort 1.4 |
| Type | Li-Po 4800 mAh, non-removable |
| Charging | 68W Fast Charging |
| Wireless Charging | 5W Reverse Wireless Charging 15W Wireless Charging |
| Features | ThinkShield Protection |
Motorola Edge 30 Pro Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 12GB+256GB | Rs. 89,999 |
Motorola Edge 30 Pro User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison