MSI Thin GF63 2022 (12th Gen i5-12450H, Arc A370M, 8GB, 512GB, 15.6" FHD 144Hz)
4.0/5
expert Review


4.0/5
expert Review
Weight
1.86 kg
CPU Series
12th Gen Intel Processors (Alder Lake)
GPU Name
Intel Arc A370M
Size
15.6 inches
MSI Thin GF63 2022 Full Specification
| Announced | Feb, 2022 |
| Market Status | Out of Stock |
| Laptop Type | Gaming |
| Weight | 1.86 kg |
| Color Options | Black |
| CPU Series | 12th Gen Intel Processors (Alder Lake) |
| Processor | Intel Core i5-12450H |
| Cores / Threads | 8 Cores / 12 Threads |
| L3 Cache | 12MB |
| Base / Boost Clock | E-Cores: 1.5 GHz / 3.3 GHz P- Cores: 2.0 GHz / 4.4 GHz |
| GPU | Intel Arc A370M |
| Graphics Type | Dedicated |
| VRAM | 4GB GDDR6 |
| TGP | Unspecified |
| Boost Clock | Unspecified |
| Soldered Memory | No |
| Frequency | 3200 MHz |
| Channel | Single Channel |
| Maximum Capacity | 64GB (2x SO-DIMM Slots) |
| HDD | N/A |
| SSD | 512GB M.2 NVMe PCIe |
| SSD Slots | 2x M.2 PCIe |
| Optical Drive | N/A |
| Size | 15.6 inches |
| Panel Type | IPS LCD |
| Touchscreen | No |
| Finish | Matte (Anti-Glare) |
| Resolution | Full HD (1920 x 1080) 16:9 aspect ratio |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | No |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Others | Narrow Bezels |
| Maximum Brightness | Unspecified |
| Ports | 3x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| USB Type-C | 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C |
| Display | 1x HDMI (4K@30fps) |
| Audio | 1x 3.5mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Media Card | No |
| Ethernet | 1x RJ45 (LAN) |
| WiFi | WiFi 6 (802.11 ax 2x2) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Security | TPM 2.0 |
| RAM | 8GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Configuration | 1x 8GB |
| Keyboard | RGB Gaming Keyboard |
| Trackpad | |
| Webcam | 720p HD Camera |
| Speakers | 2x 2W |
| Microphone | Yes |
| Capacity | 3-cell Li-ion 51.5Wh, Li-Po |
| Charging | 120W Power Adapter |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Preloaded Software | MSI Dragon Center |
MSI Thin GF63 2022 Overview
If you're looking for a gaming laptop that won't break the bank, you might want to check out the MSI Thin GF63 (2022) laptop with the 12th Gen Intel Core i5-12450H CPU and ARC A370M GPU.
Design and Display
This is one of the slimmest and lightest gaming laptops on the market, weighing just 1.86 kg and measuring 21.7 mm thick. It has a sleek black design with red accents and a backlit keyboard. You get a 15.6-inch Full HD display with a 144Hz refresh rate, which delivers smooth and immersive visuals for your games and media needs.
Performance
MSI Thin GF63 (2022) gaming laptop features a 12th Gen Intel Core i5-12450H processor and an Arc A370M graphics card. It can handle most games at medium to high settings, thanks to its powerful CPU and GPU combo. Memory-wise, you are getting 8GB of RAM (Upgradeable up to 64GB) and a 512GB SSD (up to 1TB). It can also handle multitasking and productivity tasks with ease.
Battery and Ports
Fueling the MSI Thin GF63 (2022) is a 51Wh battery which is not so appealing for a gaming laptop. And MSI ships a 120W charger bundled in the box. Talking of the I/O ports, it features three USB Type-A 3.2 Gen 1 ports, a USB Type-C 3.2 Gen 1 port, an RJ45 LAN port, and a 3.5mm headphone jack. Overall, this one is a great option for gamers who want a portable and affordable laptop. It offers decent performance, solid build quality, and a high refresh rate display for a reasonable price.
MSI Thin GF63 2022 (12th Gen i5-12450H, Arc A370M, 8GB, 512GB, 15.6" FHD 144Hz) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 8GB+512GB | Rs. 1,05,000 |
MSI Thin GF63 2022 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
![MSI Katana B13 (2023) Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2023/03/MSI-Katana-B13-2023-Price-in-Nepal.jpg)
![MSI Laptops Price in Nepal 2026 [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2023/03/MSI-Laptops-Price-in-Nepal-March-2023-Update.jpg)