MSI Vector 16 HX AI A2XWJG 2025 (Intel Core Ultra 9 275HX, RTX 5090, 16GB, 1TB, 16″ QHD+)
4.8/5
expert Review



Model: A2XWJG
4.8/5
expert Review
Laptop Type
Gaming
Display
16" QHD+ 240Hz IPS
CPU
Intel Core Ultra 9 275HX
GPU
NVIDIA RTX 5090
MSI Vector 16 HX AI A2XWJG 2025 Expert Score Breakdown
Design and build
9/10
Display
9/10
Keyboard and trackpad
9/10
Performance
10/10
Battery life
8.5/10
Value for money
9/10
MSI Vector 16 HX AI A2XWJG 2025 Full Specification
| Announced | January, 2025 In Nepal: August, 2025 |
| Market Status | In stock |
| Laptop Type | Gaming |
| Series | MSI Vector |
| Dimensions (W x D x H) | 357 x 284 x 22.2 - 28.55 mm |
| Weight | 2.7 kg |
| Color Options | Cosmos Gray |
| CPU Series | Intel Core Ultra Series 2 (Arrow Lake) |
| Processor | Intel Core Ultra 9 275HX (TSMC N3B) |
| Base Clock | P-cores: 2.7 GHz E-cores: 2.1 GHz |
| Boost Clock | P-cores: 5.4 GHz E-cores: 4.6 GHz |
| Cores / Threads | 24 / 24 |
| L3 Cache | 36MB |
| TDP | 55W - 160W |
| GPU Name | NVIDIA GeForce RTX 5090 |
| Graphics Type | Dedicated |
| VRAM | 24GB GDDR7 |
| TGP | 175W with Dynamic Boost |
| Boost Clock | Up to 2160 MHz |
| NPU Name | Intel AI Boost |
| NPU Peak TOPS | 13 TOPS |
| Installed RAM | 16GB (2x 8GB) DDR5 |
| Soldered Memory | No |
| Speed | 6400 MHz |
| Channel | Dual channel |
| Maximum Capacity | 96GB (2x SO-DIMM) |
| HDD | No |
| SSD | 1TB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| SSD Slots | 2x M.2 PCIe (1x Used, 1x Available) |
| Size | 16 inches |
| Panel Type | IPS LCD |
| Touchscreen | No |
| Finish | Unspecified |
| Resolution | QHD+ (2560 x 1600 pixels), 16 : 10 aspect ratio |
| Refresh Rate | 240Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | Unspecified |
| Brightness | Unspecified |
| Color Gamut | 100% DCI-P3 |
| Others | Golden Ratio display |
| USB Type-A | 2x USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) |
| USB Type-C | 2x Thunderbolt 5 (120 Gbps) |
| Display | 1x HDMI 2.1 |
| Audio | 1x 3.5 mm headphone jack |
| Media Card | 1x SD card reader |
| Ethernet | 1x RJ45 (LAN) |
| WiFi | Wi-Fi 7, Tri-band (2.4 / 5 / 6 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Security | TPM 2.0 chip, Kensington lock |
| Keyboard | 24-Zone RGB backlit keys |
| Trackpad | Windows Precision trackpad |
| Webcam | 1080p FHD IR camera |
| Speakers | 2x 2W speakers |
| Microphone | Built-in array microphones |
| Capacity | Li-Po 90 Wh |
| Charging | 330W adapter |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Preloaded Softwares | MSI Center |
| Features | Advanced Optimus |
The MSI Vector 16 HX AI is the most premium gaming laptop announced by MSI in 2025 after the flagship Titan series. It comes with desktop-level performance with Intel’s latest “Arrow Lake” processor and RTX 50-series mobile
MSI Vector 16 HX AI A2XWJG (2025) Overview:
Design, display, and performance
Starting with the build, the MSI Vector 16 HX AI looks like a spaceship and also comes in a single “Cosmos Gray” color. For the screen, we are greeted by the gorgeous 16:10 16-inch IPS panel with a resolution of QHD+ (2560×1600) pixels. The panel comes with flagship features such as a fast 240Hz refresh rate and 100% DCI-P3 color coverage.
MSI Vector 16 HX AI is powered by the Core Ultra 9 275HX processor, which consists of 24 cores as well as 24 threads and has a max turbo frequency of 5.4 GHz. With this processor, you also get 32GB of DDR5 6400MHz memory in an 16GB x 2 configuration. While for primary storage, we get a 1TB PCIe NVMe SSD along with an extra M.2 slot that is NVMe PCIe Gen 5 supported. For graphics, it is paired with NVIDIA’s RTX 5090 GPU with 24GB VRAM.
Ports and rest
The I/O ports on this device include two Thunderbolt 5 ports with support for DisplayPort and power delivery 3.1, two Type-A USB 3.2 Gen 2 ports, one SD Card Reader, and lastly an HDMI 2.1 port.
Additionally, we get two speakers at 2W each and an HD webcam. The gaming beast also supports Wi-Fi 7 and Bluetooth 5.4 for connectivity. The battery is also a 90Wh cell that is charged via a 330W AC adapter.
- Check out more MSI laptops HERE:
MSI Vector 16 HX AI A2XWJG 2025 (Intel Core Ultra 9 275HX, RTX 5090, 16GB, 1TB, 16″ QHD+) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 16GB+1TB | Rs. 6,25,000 |
MSI Vector 16 HX AI A2XWJG 2025 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News
![MSI Modern 14 (2022) Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2023/03/MSI-Modern-Series-2023-Price-in-Nepal.jpg)

