OnePlus Nord Buds
4.2/5
expert Review

4.2/5
expert Review
Type
In-ear
Driver
12.4 mm dynamic
Battery Life
Up to 7 hours
IP Rating
IP55
EMI not available
OnePlus Nord Buds Full Specification
| Date | April 28, 2022 In Nepal: November 15, 2022 |
| Market Status | In stock |
| Fit | In-ear |
| Series | Nord |
| Dimensions (W x D x H) | Earbuds: 27.76 × 23.49 × 20.72 mm Case: 67.9 × 28.68 × 35.5 mm |
| Weight | Earbuds: 4.82 gm Case: 41.7 gm |
| IP Rating | Earbuds: IP55 dust and splash resistance Case: Unspecified |
| Colors | Black Slate |
| Ear Tip Sizes | S, M, L |
| Driver | 12.4 mm dynamic bass drivers |
| Codecs | AAC, SBC |
| Frequency Response | 20 Hz - 20 kHz |
| Microphone | 4 mics (2 on each side) |
| Noise Cancellation | No |
| 360 Audio | No |
| Others | Titanium-Coted Domes |
| Bluetooth | 5.2 |
| Multi-Pairing | No |
| Companion App | HeyMelody |
| Size | 41 mAh (buds) / 480 mAh (case) |
| Music Playback | 7 hours (buds) / 30 hours (case) |
| Talk Time | 3.5 hours (buds) / Unpecified (case) |
| Charging | Speed Unspecified Quick charge: 10 minutes = 5 hours playback |
| Features | Touch Control, OnePlus Fast Pair (only for OnePlus devices) |
OnePlus Nord Buds Overview:
Design
In terms of design, the OnePlus has gone with an in-ear fit with a flat stem. This flat surface features a circular touch-sensitive area on the top. Additionally, Nord Buds can resist dust and water to some extent, as they have an IP55 rating. Besides, the case has a planar surface with curves only around its height. There is, however, only one color option, i.e., Black Slate.
Sound
This all leads us to the audio part of the OnePlus Nord Buds. The 12.4-mm driver powers the audio of these TWS with a frequency range of 20 Hz to 20 kHz. Normal codecs are supported, such as SBC and AAC. The only noise cancellation you can find here is environmental noise cancellation, which clears your voice during calls using the two microphones it ships with.
Battery
The buds each have a 41 mAh battery that can play non-stop music for around 7 hours. Plus, the 480 mAh battery in the case provides you with an additional 23 hours of endurance, which means 30 hours of combined playback. That is more than a day's worth of songs you can listen to before the buds need some sleep. Then, the Nord Buds can just relax for around 10 minutes for 5 hours of backup.
Rest of the specs
The OnePlus Nord Buds case contains a USB-C port for connectivity. There is also OnePlus Fast Pair, Dolby Atmos, Sound Master EQ, and Bluetooth 5.2.
If you are reading this, OnePlus Nord Buds 2 has already been announced. Check it out here.
OnePlus Nord Buds Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Default | Rs. 6,290 |
OnePlus Nord Buds User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


