OnePlus Nord CE 3 5G
4.1/5
expert Review


Model: CPH2569
4.1/5
expert Review
Display
6.7" 120Hz AMOLED
Chipset
Snapdragon 782G (6nm)
Camera
Triple (50MP + 8MP + 2MP)
Battery
Li-Po 5000 mAh
OnePlus Nord CE 3 5G Expert Score Breakdown
Design and build
8.4/10
Display
8.7/10
Performance
8.5/10
Software experience
8.4/10
Cameras
8.3/10
Battery life
8.2/10
Value for money
8.1/10
OnePlus Nord CE 3 5G Full Specification
| Date | August 5, 2023 In Nepal: April 1, 2024 |
| Market Status | In Stock |
| Series | Nord CE |
| Device Type | Traditional Smartphone |
| Dimension | 162.7 x 75.5 x 8.2 mm |
| Weight | 184 gm |
| Build | Back: Plastic Front: Glass Frame: Plastic IP rating: Unspecified |
| Colors | Aqua Surge, Gray Shimmer |
| Size | 6.7 inches |
| Display Type | Fluid AMOLED |
| Resolution | FHD+ (2412 × 1080 pixels), 20 : 9 ratio, 394 PPI |
| Protection | Glass |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Touch Sampling Rate | 240Hz |
| Brightness | 950 nits (HBM) |
| Others | sRGB, DCI-P3 |
| SIM | Dual SIM (Nano) |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | B1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G Bands | N1, 3, 5, 8, 28, 40, 41, 78 SA/NSA |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 782G (6nm) |
| CPU | Octa-core - 1x Cortex-A78 (2.7 GHz) - 3x Cortex-A78 (2.4 GHz) - 4x Cortex-A55 Silver (1.8 GHz) |
| GPU | Adreno 642L |
| OS | Android 13 |
| UI Version | Oxygen OS 13.1 |
| Promised Updates | Unspecified |
| RAM | 8GB / 12GB LPDDR5 |
| Storage | 128GB / 256GB UFS 3.1 |
| Variant | 8GB / 128GB, 12GB / 256GB |
| SD Card | Yes (microSD) |
| Modules | Primary: 50MP, f/1.8, 24 mm, OIS, PDAF, 1/1.56” CMOS BSI sensor Ultrawide: 8MP, f/2.2, 112° FOV, 1/4.0" sensor Macro: 2MP, f/2.4 |
| Features | HDR, Panorama, LED Flash |
| Video | 4K @ 30 fps |
| Modules | 16MP, f/2.4 |
| Features | HDR, Nightscape |
| Video | 1080p @ 30 fps |
| Fingerprint | In-display (Optical) |
| Face Unlock | 2D Face Recognition |
| Speaker | Stereo Speakers |
| 3.5 mm Jack | No |
| Others | Noise cancellation support |
| Type | Accelerometer, Ambient Light, E-Compass, Gyro, Proximity |
| WLAN | Wi-Fi 6, Dual-band |
| Bluetooth | 5.2 |
| GPS | Yes, with A-GPS, BDS, Galileo, Glonass, QZSS |
| NFC | Yes (Region Dependent) |
| USB | USB 2.0 Type-C |
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | 80W SUPERVOOC Fast Charging |
| Wireless Charging | No |
| Features | Infra‑red (IR) blaster, Sony IMX890 50 MP main camera sensor, VC (vapor chamber) |
Here is a quick overview of the latest OnePlus Nord CE 3.
Design and Display
OnePlus has crafted the Nord CE 3 with a sleek design that feels premium in hand. The device features a glass back and a plastic frame, but doesn't look cheap at all. The 6.74-inch 120Hz FHD+ AMOLED display offers vibrant colors and deep contrasts, making it perfect for media consumption.
Performance
Under the hood, the Nord CE 3 is powered by the Snapdragon 782G processor, ensuring smooth multitasking and gaming performance. Coupled with 12GB of RAM, this phone handles everything from browsing to gaming with ease. OnePlus has also optimized OxygenOS, which provides a clean and fast user experience albeit, it boots on Android 13-based OxygenOS 13.1.
Camera
Photography enthusiasts will appreciate the impressive camera setup. The Nord CE 3 boasts a 50MP primary sensor, an 8MP ultra-wide lens, and a 2MP macro shooter. The camera performance excels in various lighting conditions, delivering sharp and vibrant photos. Plus, the 16MP front camera is there for selfies and video calls.
Battery Life
Battery life is another strong point for the Nord CE 3, featuring a robust 5000mAh battery that easily lasts a full day of heavy usage. With 80W fast charging, you can quickly top up and get back to using your phone in no time.
OnePlus Nord CE 3 5G Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 12GB+256GB | Rs. 38,499 |
OnePlus Nord CE 3 5G User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News
