OnePlus Nord Watch
3.8/5
expert Review


3.8/5
expert Review
Display
1.78" AMOLED
Weight
35.6 gm
Software
Unspecified
Battery Life
Up to 10 days
EMI not available

OnePlus Nord Watch Review: From Bad To Worse
Read Full ReviewOnePlus Watch has a round 46mm dial which includes a 1.39′′ 2.5D curved glass AMOLED screen. It runs an RTOS-based proprietary operating system rather than Google's Wear OS. The watch's standard version is available in two colors: Moonlight Silver and Midnight Black—while there's also a Cobalt Limited Edition available. It can track 110 different workout modes, including walking, jogging, marathons, and freestyle training. SpO2 monitoring, stress detection, heart rate alert, and sedentary reminder are among the health tracking features of this smartwatch. And all the health stats are saved in the OnePlus Health app, which is only available for Android devices for now. The OnePlus Watch is also capable of making Bluetooth calls. As per the company, this smartwatch can last for up to 14 days under typical use
OnePlus Nord Watch Full Specification
| Date | October 5, 2022 In Nepal: November 3, 2022 |
| Market Status | In Stock |
| Device Type | Smartwatch |
| Series | Nord Watch |
| Case | Size: 45 mm Material: Zinc Alloy |
| Strap | Size unspecified Material: Silicone |
| Dimensions | 37.2 x 10.4 x 45.2 mm |
| Weight | 35.6 gm |
| Durability | IP68 dust and water resistance |
| Colors | Deep Blue, Midnight Black |
| Size | 1.78 inches |
| Type | AMOLED |
| Resolution | 368 x 448 pixels, 326 PPI |
| Protection | Sapphire Glass |
| Brightness | Up to 500 nits |
| Others | Always-on Display, 60Hz refresh rate |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 5.0 |
| eSIM | No |
| NFC | No |
| Navigation | Unspecified |
| Compatibility | Android 6.0 or later, iOS 11.0 or later |
| Companion App | OnePlus Health |
| Chipset | Unspecified |
| CPU | Unspecified |
| GPU | Unspecified |
| OS | Unspecified |
| UI Version | Unspecified |
| Memory | 256MB RAM, 4GB storage |
| Speaker | No |
| Microphone | No |
| Type | 3-axis accelerometer, Blood oxygen, Optical heart rate |
| Features | 24-hour Heart Rate, Blood Oxygen Saturation (SpO2), Step, Stress, Sleep, Women's Health |
| Fitness Tracking | 110+ workout modes |
| Capacity | Li-Ion 230 mAh |
| Usage Time | Up to 10 days (normal usage) Up to 30 days (standby time) |
| Charging | Magnetic Charging |
| Features | Bluetooth phone calls, Heart rate variability detection |
OnePlus Nord Watch Overview:
Design & Display
On the front, the OnePlus Nord Watch has a 1.78-inch AMOLED screen refreshing at 60Hz. The display claims 368 x 448 pixels of resolution with a brightness of 500 nits. The watch is available in two colors: Deep Blue and Midnight Black. And at the back is the Zinc alloy case rated for IP68 water and dust protection. This means the Nord Watch alone weighs 35.6 grams. Moreover, OnePlus has opted for a silicone strap and a stainless steel buckle, which increases 16.8 grams on its weight.
Fitness/ Health Tracking
Nord Watch not only has the capability to record your heartbeat 24/7, but it also has a SpO2 sensor to track your blood oxygen level. The watch features sleep tracking and tracking for women's menstrual cycles, as well as over 100 built-in sports modes.
Rest of the features
According to reports, the OnePlus Nord Watch's 230mAh battery can last up to 10 days during typical usage and can stay in standby mode for up to 30 days. The watch recharges using the magnetic charger. Furthermore, it is compatible with devices running on Android 6.0 and iOS 11.0 and can be connected to the phone through Bluetooth 5.2. Besides, the N Health app enables you to customize the watch.

OnePlus Nord Watch Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 45mm | Rs. 9,999 |
OnePlus Nord Watch User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


