OPPO A6c
4.0/5
expert Review



4.0/5
expert Review
Display
6.75" 120Hz LCD
Chipset
UNISOC T7250 (12nm)
Camera
Single (13MP)
Battery
Li-ion 7000 mAh
OPPO A6c Expert Score Breakdown
Design and build
8/10
Display
8.2/10
Performance
7.9/10
Software experience
8/10
Cameras
7.3/10
Battery life
8.7/10
Value for money
7.7/10
OPPO A6c Full Specification
| Date | April, 2026 In Nepal: May 15, 2026 |
| Market Status | In Stock |
| Series | OPPO A |
| Device Type | Traditional Smartphone |
| Dimension | 166.48 x 78.23 x 8.95 mm |
| Weight | 215 gm |
| Build | Back: Plastic Front: Glass Frame: Plastic IP rating: IP64 dust and splash resistance |
| Colors | Stone Brown, Feather Purple, Feather White |
| Size | 6.75 inches |
| Display Type | IPS LCD |
| Resolution | HD+ (1570 x 720 pixels), 19.5 : 9 ratio, 256 PPI |
| Protection | Glass |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Touch Sampling Rate | 240Hz |
| Brightness | 700 nits (typ), 900 nits (HBM) |
| Others | Color gamut 100% sRGB and 86% DCI-P3 |
| SIM | Dual SIM (Nano) |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Bands | B1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G Bands | No |
| Chipset | Unisoc T7250 (12 nm) |
| CPU | Octa-core - 4x Cortex-A53 (1.9 GHz) - 6x Cortex-A55 (1.6 GHz) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | Android 15 |
| UI Version | ColorOS 15.0 |
| Promised Updates | Unspecified |
| RAM | 4GB LPDDR4X |
| Storage | 64GB UFS 2.2 |
| Variant | 4GB / 64GB |
| SD Card | Yes (microSD) |
| Modules | 13MP, f/2.2 |
| Features | LED flash, HDR, Panorama |
| Video | 1080p @ 30 fps |
| Modules | 5MP, f/2.2 |
| Features | STICKER, Retouch, Screen Fill Light |
| Video | 720p @ 30 fps |
| Fingerprint | Side-mounted |
| Face Unlock | 2D Face Recognition |
| Speaker | Mono Speaker |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Others | SBC, AAC, aptX audio codecs supported |
| Type | Accelerometer, Compass, Proximity, Ambient Light |
| WLAN | Wi-Fi 5, Dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, BDS, Glonass, Galileo, QZSS |
| NFC | No |
| USB | USB 2.0 Type-C, OTG |
| Type | Li-Ion 7000 mAh, non-removable |
| Charging | 15W Charging |
| Wireless Charging | No |
| Features | 5W Reversed Charging |
Here is a brief overview of the OPPO A6c, which includes its specifications, features, and other details.
OPPO A6c Overview
Design and Display
OPPO A6c A6c comes with a textured back panel in “Stone Brown”, “Feather Purple”, and “Feather White” finishes. It has round edges and flat frames, matching the typical OPPO vibe. Not only that, but this budget phone is also IP64 dust/splash resistant. Back panel has matte finsih camera island while from has waterdrop notch to house the selfie camera. While it has also hide the ambient light sensor on the top of the panel.
Up front, the A6c boasts a 6.75-inch LCD screen with a 120Hz refresh rate. This screen has a typical HD+ resolution, and it can has 900 nits HBM mode that let it function decently on harsh sunlight. Along with that, you get “Splash Touch” and “Glove Touch” tech, enabling you to use the phone with wet fingers.
Performance, Cameras, and Battery
The OPPO A6c is powered by UNISOC T7250 chip which is entrty level chip that is capabale of doing the day to day task easily. It’s available in one memory configuration: 4/128GB. While the phone boots on ColorOS 15, on top of Android 15.
For cameras, this budget phone has a 13MP primary camera at the back that can record 1080p videos. Up front is a 5MP selfie camera, which is also limited to 1080p recording. Other than this, the OPPO A6c has a massive 6,000mAh battery.
- Also, check out other OPPO phones available in Nepal
OPPO A6c Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 4GB + 64GB | Rs. 20,999 |
OPPO A6c User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Compare with similar device
Related Comparison
Related News
