Poco F8 Pro
4.6/5
expert Review



4.6/5
expert Review
Display
6.6" 120Hz AMOLED
Chipset
Snapdragon 8 Elite (3nm)
Camera
Triple (50MP + 50MP + 8MP)
Battery
Si-Ca 6210 mAh

Poco F8 Pro Review: Flagship Specs Without Compromise?
Read Full ReviewPoco F8 Pro Expert Score Breakdown
Design and build
9.3/10
Display
9.6/10
Performance
9.8/10
Software experience
8.4/10
Cameras
9.3/10
Battery life
8.1/10
Value for money
8.5/10
Poco F8 Pro Full Specification
| Date | November 26, 2025 In Nepal: February 12, 2026 |
| Market Status | In stock |
| Series | POCO F |
| Device Type | Gaming Smartphone |
| Weight | 199 gm |
| Build | Back: Glass Front: Corning Gorilla Glass 7i Frame: Aluminum IP rating: IP68 dust and water resistance |
| Colors | Titanium Silver, Blue, Black |
| Dimension | 157.5 x 75.3 x 8.0 mm |
| Size | 6.83 inches |
| Display Type | AMOLED |
| Resolution | 1.5K(2510 x 1156 pixels), 19.5 : 9 ratio, 419 PPI |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Touch Sampling Rate | 480Hz |
| Brightness | 2000 nits (HBM), 3500 nits (Peak) |
| Others | 68 billion colors, Dolby Vision, HDR10+, DC dimming, Full RGB subpixel structure |
| SIM | Dual SIM (Nano + eSIM) |
| Technology | GSM / WCDMA / LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 2 / 3 / 5 / 8 |
| 3G Bands | WCDMA B1 / 2 / 4 / 5 / 6 / 8 / 19 |
| 4G Bands | B1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 66, 71 |
| 5G Bands | N1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 26, 28, 38, 40, 41, 48, 66, 71, 75, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Elite (3nm) |
| CPU | Octa-core - 2x Oryon V2 Phoenix L (4.32 GHz) - 6x Oryon V2 Phoenix M (3.53 GHz) |
| GPU | Adreno 830 |
| OS | Android 16 |
| UI Version | HyperOS 3.0 |
| Promised Updates | 4 years of OS updates 6 years of security updates |
| RAM | 12GB LPDDR5X |
| Storage | 512GB UFS 4.1 |
| Variant | 12GB / 512GB |
| SD Card | No |
| Modules | Primary: 50MP, f/1.9, 24 mm, OIS, PDAF, 1/1.55" Light Fusion 800 sensor Telephoto: 50MP, f/2.2, 60 mm, 2.5x optical zoom, PDAF, 1/2.88" OV50M sensor Ultrawide: 8MP, f/2.2, 15 mm, 120° FOV, 1/4.0"OV08D sensor |
| Features | Color spectrum sensor, Dynamic shots, Motion capture, Documents mode |
| Video | 8K @ 30 fps, 4K @ 30/60 fps, 1080p @ 30/60/120/240/960 fps, 720p @ 30/120/240/960 fps |
| Modules | 20MP, f/2.2, 1/4" sensor |
| Features | Palm Shutter, Voice Shutter, Dynamic shots, Selfie timer |
| Video | 1080p @ 30/60 fps, 720p @ 30/120 fps |
| Fingerprint | In-display (Ultrasonic) |
| Face Unlock | 2D Face Recognition |
| Speaker | Stereo Speakers |
| 3.5 mm Jack | No |
| Others | Dolby Atmos |
| Type | Accelerometer, Ambient light sensor, Compass, Fingerprint sensor, Flicker sensor, Gyroscope, IR blaster, Proximity sensor |
| WLAN | Wi-Fi 7, Dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, BeiDou, Galileo, Glonass, NavIC, QZSS |
| NFC | Yes |
| USB | USB 2.0 Type-C, OTG |
| Type | Si-Ca 6500 mAh, non-removable |
| Charging | 100W HyperCharge |
| Wireless Charging | No |
| Features | WildBoost Optimization 4.0, 3D Triple-layer IceLoop cooling system, Xiaomi Surge T1+ Tuner |
POCO F8 Pro Overview
Design and Display
POCO's gone all-in on the premium look this time. The F8 Pro features their first one-piece milled glass design, meaning they're carving the back panel from a single 2mm glass block through CNC machining. It goes through 3 carving stages and 41 processes. The phone weighs 199g and measures 8mm thin. You get a glossy-matte finish combo: frosted back with a glossy rectangular camera area. The metal middle frame has a micro-curve design, and its also IP68 dust and water-resistant.
Tuning to display, POCO's calling it the "HyperRGB" display, which is a 6.59-inch AMOLED panel with full RGB subpixel structure. It's not true 2K, but they claim it looks like 2K thanks to how the subpixels are arranged. Resolution sits at 2510 x 1156. The upside here is that It uses 22.3% less power than the previous generation. Moreover, Peak brightness hits 3500 nits, and it can go as low as 1 nit for late-night scrolling. You also get a 120Hz refresh rate, 480Hz touch sampling, and DC dimming for eye comfort. It's protected by Gorilla Glass 7i.
Performance and Cooling
The F8 Pro runs on Snapdragon 8 Elite, built on a 3nm process. It scored 3,284,129 on AnTuTu, and which by the way was last year's flagship chip. Here, POCO's apparently using their “WildBoost Optimisation” to manage CPU and GPU loads.
Moreover, cooling here is provided by a 3D triple-layer IceLoop system. The design increases the distance between the screen and the heat pipe to reduce surface heat, while keeping the pipe close to the chipset. And despite the more compact body, POCO claims a 40% increase in thermal capacity compared to the F7 Pro.
Camera System
And the biggest deal has to be the fact that F8 Pro is the first in POCO's Pro lineup to feature a telephoto camera. It's a 50MP sensor with 2.5x optical zoom (good for portraits) and 5x lossless in-sensor zoom. There's also telephoto motion capture for moving subjects. In addition to that, the main camera uses a 50MP Light Fusion 800 sensor with OIS. You also get an 8MP ultra-wide camera.
Software-wise, you can shoot 1440P dynamic shots with EIS and HDR. There are film filters, positive for soft tones, negative for that vintage high-contrast look. Plus, there's an AI assistant to help with editing, though we'll need to see how useful it actually is.
Battery and Charging
The battery is a massive 6210mAh unit, which POCO says gives over 16 hours of continuous use. And for the first time in a POCO phone, you get 100W HyperCharge. You are also getting a 22.5W reverse charging option. Oh, by the way, there's also "Smart Charging" that adjusts speed based on battery level, temperature, and what you're doing on the phone.
Poco F8 Pro Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Poco F8 Pro - 12GB - 512GB | Rs. 99,999 |
Poco F8 Pro User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News
