Realme C85 Pro
3.7/5
expert Review


3.7/5
expert Review
Display
6.8" 120Hz AMOLED
Chipset
Snapdragon 685 (6nm)
Camera
Single (50MP)
Battery
Li-Po 7000 mAh
Realme C85 Pro Expert Score Breakdown
Design and build
9.3/10
Display
7.5/10
Performance
7/10
Software experience
8.7/10
Cameras
7.8/10
Battery life
8.9/10
Value for money
7.2/10
Realme C85 Pro Full Specification
| Date | November 02, 2025 In Nepal: May 24, 2026 |
| Market Status | In Stock |
| Series | Realme C |
| Device Type | Traditional Smartphone |
| Dimension | 164.4 x 78 x 8.1 mm |
| Weight | 205 gm |
| Build | Back: Plastic Front: Glass Frame: Plastic IP rating: IP66 / IP68 / IP69 / IP69K dust and water resistance |
| Colors | Parrot Purple, Peacock Green |
| Size | 6.8 inches |
| Display Type | AMOLED |
| Resolution | FHD+ (1080 x 2344 pixels), 20 : 9 ratio, 381 PPI |
| Protection | Glass |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Touch Sampling Rate | 180Hz |
| Brightness | 800 nits (Typ), 1200 nits (HBM), 4000 nits (HDR) |
| Others | MIL-STD-810H compliant |
| SIM | Dual SIM (Nano) |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Bands | B1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G Bands | No |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 685 (6nm) |
| CPU | Octa-core - 4x Cortex-A73 (2.8 GHz) - 4x Cortex-A53 (1.9 GHz) |
| GPU | Adreno 610 |
| OS | Android 15 |
| UI Version | Realme UI 6.0 |
| Promised Updates | Unspecified |
| RAM | 8GB LPDDR4X |
| Storage | 128GB |
| Variant | 8GB / 128GB |
| SD Card | Unspecified |
| Modules | 50MP, f/1.8, 1/2.88” PureCel sensor |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p @ 30 fps |
| Modules | 50MP, f/1.8, 27 mm, 1/2.88" CMOS BSI + sensor |
| Features | Dual-view video, Panorama, Portrait |
| Video | 1080p @ 30 fps |
| Fingerprint | Side-mounted |
| Face Unlock | 2D Face Unlock |
| Speaker | Stereo Speakers |
| 3.5 mm Jack | No |
| Others | Hi‑Res Audio Certification, O‑Reality Audio effect |
| Type | Accelerometer, E-compass, Proximity, Ambient light |
| WLAN | Wi-Fi 5, Dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with Beidou, GPS, Galileo, Glonass, QZSS |
| NFC | Unspecified |
| USB | USB 2.0 Type-C, OTG |
| Type | Li-Po 7000 mAh, non-removable |
| Charging | 45W Fast Charging |
| Wireless Charging | No |
| Features | Reverse wired |
Realme has officially launched its latest smartphone, the Realme C85 Pro, in Nepal. If you are looking for a phone with good battery life, the C85 Pro might be your go-to choice.
Realme C85 Pro Overview
Design and Display
The Realme C85 Pro features an IP68 and IP69K rating, meaning it is resistant to dust and water. It is also the first smartphone to receive MIL-STD certification, showcasing its durability. Additionally, this phone is available in the “Parrot Purple” and “Peacock Green” finishes.
It boasts a 6.8-inch AMOLED display with FHD+ resolution. You also get the 120Hz adaptive refresh rate and 120Hz default touch sampling rate. This phone has 100% P3 color coverage and 1200 nits HBM mode for easy outdoor visibility.
Performance
Under the hood, the Realme C85 Pro features the Snapdragon 685 chipset. This includes an octa-core CPU with four Cortex-A73 cores clocked at 2.8 GHz and four Cortex-A53 cores clocked at 1.9 GHz.
With up to 24GB of Dynamic RAM, this phone is ready to handle multitasking and heavy apps. It also offers up to 256GB of storage, making it spacious enough for most users.
Camera and the rest
The Realme C85 Pro features a 50MP main camera with an f/1.8 aperture. This camera is designed to deliver high-quality photos in different conditions. The 8MP front camera with an f/2.0 aperture offers decent selfies, although it’s not as high-end as the rear camera.
The Realme C85 Pro is equipped with a powerful 7000mAh battery, which is perfect for long days of use. Plus, it supports 45W fast charging via a USB Type-C port, which is a good combination of speed and efficiency. In terms of charging speed, this is quite competitive in the market right now.
Realme C85 Pro Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 8GB + 128GB | Rs. 36,999 |
Realme C85 Pro User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Compare with similar device
Related Comparison
Related News
![Realme Mobile Price in Nepal [Updated 2026]](https://media.gadgetbytenepal.com/2025/11/Realme-Mobile-Price-in-Nepal.jpg)
