Realme Pad Mini
4.5/5
expert Review


4.5/5
expert Review
Charging
18W Fast Charging
Size
8.7 inches
Chipset
Unisoc T616 (12nm)
RAM
3/4GB
EMI not available
Realme Pad Mini Full Specification
| Date | Apr 04, 2022 |
| Market Status | In Stock |
| Series | Realme Pad |
| Dimension | 211.8 x 124.5 x 7.6 mm |
| Weight | 372 gm |
| Build | Back: Aluminum Frames: Aluminum Front: Glass |
| Colors | Gray, Blue |
| Laminated | No |
| Microphones | Yes |
| GPU | Mali-G57 |
| Cellular | GSM/HSPA/LTE |
| Single | Primary : 8MP f/2.0 |
| Size | 8.7 inches |
| Display Type | IPS LCD |
| Resolution | 1340 x 800 pixels 5 : 3 aspect ratio 179 PPI pixel density |
| Protection | Unspecified |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Touch Sampling Rate | Unspecified |
| Brightness | 360Hz |
| Others | Eye comfort mode, Reading mode, Dark mode |
| Single | 5MP f/2.2 |
| Chipset | Unisoc T616 (12nm) |
| CPU | – 6x Cortex-A55 (1.8 GHz) Octa-core – 2x Cortex-A75 (2.0 GHz) |
| OS | Android 11 |
| UI Version | RealmeUI for Pad |
| Promised Updates | Unspecified |
| RAM | 3/4GB |
| Storage | 32/64GB |
| Variant | 3/32GB, 4/64GB |
| SD Card | Yes, Up to 1TB |
| Features | HDR, Panoramic view, Expert |
| Video | 1080p @ 30 fps, |
| Features | Portrait, Beauty Mode |
| Video | 1080p @ 30 fps |
| Stylus | No |
| Keyboard | No |
| Others | No |
| Fingerprint | No |
| Face Unlock | 2D Face Recognition |
| Speakers | Yes ( Stereo Speakers ) |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Others | Dirac Sound |
| Type | Accelerometer, Magnetic Induction, Light, Gyro-meter, Proximity |
| WLAN | WiFi 5 (802.11 a/b/g/n/ac), Dual-Band, WiFi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 5.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS / Beidou / Glonass |
| NFC | No |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Type | Li-Ion 7100 mAh, non-removable |
| Charging | 18W Fast Charging |
| Wireless Charging | No |
| Features | Reading Mode, Screen Cast |
Realme Pad Mini Overview:
Design

Display
On the front, the tablet flaunts a 8.7-inch IPS LCD screen. It's an HD+ resolution (1340 x 800 pixels) resolution display with standard 60Hz refresh rate. Like the first-gen Pad, it has different modes for that helps to tweak and tune your viewing experience.
Performance
Under the hood, the Realme Pad Mini is powered by a Unisoc Tiger T616 processor. This is coupled with up to 4GB of RAM and up to 64GB of onboard storage. On the software front, it comes pre-installed with Realme UI for Pad, which is based on Android 11.
Audio, Battery
For audio, unlike the first-gen Pad, it gets only two speakers. You also get a 3.5mm headphone jack, nonetheless. The tablet is backed by a 6400mAh battery that supports 18W fast charging. It can provide up to 15.8 hours of continuous video streaming.
Others
Moving on, camera-wise, the Pad Mini has a single 8MP rear camera and a 5MP front-facing lens on the top-bezel. The connectivity option includes WiFi 5 and Bluetooth 5.0, and the tablet is also available on an LTE variant for network connectivity.
Realme Pad Mini Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 3GB+32GB | Rs. 21,999 |
| 4GB+64GB | Rs. 24,999 |
Realme Pad Mini User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison

