Redmi A5 4G
4.5/5
expert Review



Model: 25028PC03G
4.5/5
expert Review
Display
6.8" 120Hz LCD
Chipset
Unisoc T7250 (12nm)
Camera
Single (32MP)
Battery
Li-Po 5200 mAh
EMI not available

Redmi A5 review: Best starter smartphone for budget buyers
Read Full ReviewRedmi A5 4G Expert Score Breakdown
Design and build
8.6/10
Display
8.5/10
Performance
8/10
Software experience
7.9/10
Cameras
8.4/10
Battery life
8.3/10
Value for money
9.1/10
Redmi A5 4G Full Specification
| Date | March 21, 2025 In Nepal: April 18, 2025 |
| Market Status | In Stock |
| Series | Redmi A |
| Device Type | Traditional Smartphone |
| Dimension | 171.7 x 77.8 x 8.3 mm |
| Weight | 193 gm |
| Build | Back: Plastic Front: Glass Frame: Plastic IP rating: IP52 dust and splash resistance |
| Colors | Forest Green, Midnight Black, Ocean Blue, Sandy Gold |
| Size | 6.88 inches |
| Display Type | IPS LCD |
| Resolution | HD+ (1640 x 720 pixels), 20 : 9 ratio, 265 PPI |
| Protection | Glass |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Touch Sampling Rate | 240Hz |
| Brightness | 450 nits (typ) |
| Others | DC dimming |
| SIM | Dual SIM (Nano) |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | B1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G Bands | No |
| Chipset | Unisoc T7250 (12nm) |
| CPU | Octa-core - 2x Cortex-A75 (1.8 GHz) - 6x Cortex-A55 (1.6 GHz) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| OS | Android 15 (Go edition) |
| UI Version | Stock Android |
| Promised Updates | 2 years of OS updates 2 years of security updates |
| RAM | 3GB / 4GB / 6GB LPDDR4X |
| Storage | 64GB / 128GB eMMC 5.1 |
| Variant | 3GB / 64GB, 4GB / 64GB, 4GB / 128GB, 6GB / 128GB |
| SD Card | Yes (microSD) |
| Modules | Primary: 32MP, f/2.0 Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p @ 30 fps |
| Modules | 8MP, f/2.0 |
| Features | HDR |
| Video | 1080p @ 30 fps |
| Fingerprint | Side-mounted |
| Face Unlock | 2D Face Recognition |
| Speaker | Mono Speaker |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Others | FM radio support |
| Type | Accelerometer, Compass |
| WLAN | Wi-Fi 5, Dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, BDS, Galileo, Glonass |
| NFC | No |
| USB | USB 2.0 Type-C |
| Type | Li-Po 5200 mAh, non-removable |
| Charging | 15W Charging |
| Wireless Charging | No |
| Features | Virtual proximity sensing |
Redmi A5 4G Overview
Xiaomi is getting ready to release the Redmi Note 14 series in Bangladesh on March 20, after launching the Redmi Note 14s. However, another device, the Redmi A5 4G, has already appeared in stores without an official announcement.
Design and Display
The Redmi A5 4G has a 6.88-inch LCD screen with a 120Hz refresh rate and likely a 720p+ resolution. It comes in Black, Blue, Green and Silver colors and has a side-mounted fingerprint sensor for easy unlocking. It comes with a dimension of 171.7 x 77.8 x 8.3 mm weighing 193 grams.
Performance
The Redmi A5 4G runs on a Unisoc T7250 processor with 4G support. It has two powerful Cortex-A75 cores running at 1.8GHz and six Cortex-A55 cores at 1.6GHz. It also has a Mali-G57 GPU at 850MHz. Its performance is similar to the Helio G81 Ultra in the Redmi A3 Pro but weaker than the Snapdragon 4s Gen 2 in the Redmi A4.
Camera, Battery, and Others
The front camera is upgraded to 8MP from the previous 5MP. However, the rear camera has been downgraded to 32MP from the 50MP cameras in earlier models. The phone comes with a 5,200mAh battery that supports 18W charging. However, the package includes a 15W charger.
- Check out more Redmi phones, HERE!
Redmi A5 4G Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Redmi A5 4G - 3GB - 64GB | Rs. 14,999 |
| Redmi A5 4G - 4GB - 128GB | Rs. 16,999 |
Redmi A5 4G User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
