Redmi Note 14 Pro 5G
4.5/5
expert Review




Model: 24090RA29G
4.5/5
expert Review
Display
6.6" 120Hz AMOLED
Chipset
Dimensity 7300 Ultra (4nm)
Camera
Triple (200MP + 8MP + 2MP)
Battery
Li-Po 5110 mAh
Redmi Note 14 Pro 5G Expert Score Breakdown
Design and build
9/10
Display
9.2/10
Performance
9.1/10
Software experience
7.9/10
Cameras
8.3/10
Battery life
7.9/10
Value for money
8.2/10
Redmi Note 14 Pro 5G Full Specification
| Date | January 15, 2025 In Nepal: January 13, 2025 |
| Market Status | In Stock |
| Series | Note 14 |
| Device Type | Traditional Smartphone |
| Dimension | 162.3 x 74.4 x 8.4 mm |
| Weight | 190 gm |
| Build | Back: Plastic / Eco-Leather Front: Gorilla Glass Victus 2 Frame: Aluminium IP rating: IP68 dust and water resistance |
| Colors | Titan Black, Phantom Purple, Spectre Blue, White |
| Size | 6.67 inches |
| Display Type | AMOLED |
| Resolution | QHD+ (2712 x 1220 pixels), 20 : 9 ratio, 446 PPI |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Touch Sampling Rate | 480Hz, 2560Hz (Instantaneous) |
| Brightness | 3000 nits (HDR) |
| Others | 2,560Hz instantaneous touch sampling rate |
| SIM | Dual SIM (Nano + eSIM) |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | B1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 42, 48, 66 |
| 5G Bands | N1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 48, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7300 Ultra (4nm) |
| CPU | Octa-core - 4x Cortex-A78 (2.5 GHz) - 4x Cortex-A55 (2.0 GHz) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| OS | Android 14 |
| UI Version | HyperOS |
| Promised Updates | 3 years of OS updates 4 years of security updates |
| RAM | 8GB / 12GB LPDDR4X |
| Storage | 256GB / 512GB UFS 2.2 |
| Variant | 8GB / 256GB, 12GB / 256GB, 12GB / 512GB |
| SD Card | No |
| Modules | Primary: 200MP, f/1.7, 23 mm, OIS, PDAF, 1/1.4” ISOCELL sensor Ultrawide: 8MP, f/2.2, 15 mm, 120° FOV, 1/4.0" sensor Macro: 2MP, f/2.4 |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K @ 24/30 fps, 1080p @ 30/60/120/480 fps |
| Modules | 20MP, f/2.2, 25 mm, 1/4.0" CMOS sensor |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 1080p @ 30/60 fps |
| Fingerprint | In-display (Optical) |
| Face Unlock | 2D Face Recognition |
| Speaker | Stereo Speakers |
| 3.5 mm Jack | No |
| Others | Hi-Res Audio, |
| Type | Accelerometer, Ambient light, E-compass, Gyroscope, Ultrasonic Distance |
| WLAN | Wi-Fi 6, Dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, BDS, Galileo, Glonass, QZSS |
| NFC | Yes |
| USB | USB 2.0 Type-C, OTG |
| Type | Li-Po 5110 mAh, non-removable |
| Charging | 45W Fast Charging |
| Wireless Charging | No |
| Features | PD3.0 |
Redmi Note 14 Pro 5G Overview
Design and Display
The Redmi Note 14 Pro 5G is visually stunning with curved edges and panels. It comes in four different colors; Midnight Blac, Mirror Porcelain White, Phantom Blue, and Twilight Purple. Moreover, it weighs 190 grams with a dimension of 162.33 mm x 74.42 mm x 8.24 mm. On the front, we are getting a 6.67-inch AMOLED panel. It boasts a resolution of 1,220 x 2,712 pixels, a peak brightness of 3,000 nits, 12-bit color depth, and a 100% DCI-P3 color gamut. Meanwhile, it has a refresh rate of 120Hz,480Hz touch sampling rate, and 2,560Hz instantaneous touch sampling rate. Other than that, it features Corning Gorilla Glass Victus 2 protection.
Performance
Under the hood, it comes with the Octa-core MediaTek Dimensity 7300 Ultra (4nm) chipset. It comes with the Xiaomi HyperOS update.
Camera and the rest
In terms of optics, the Redmi Note 14 Pro 5G comes with a triple-camera setup on the back. The primary camera is a 200MP sensor coupled with an 8MP ultrawide camera and a 2MP macro lens. Similarly, on the front, we are getting a 20MP shooter with an OV20B sensor for the selfies. Powering the phone is a 5,110 mAh battery that accepts 45W of fast charging. Furthermore, it is a dual-SIM 5G phone that also comes with dual-band WiFi and Bluetooth v5.4 support. In terms of the wired connection, it comes with USB Type-C. Check out more Redmi smartphones, HERE!
Redmi Note 14 Pro 5G Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 8GB+256GB | Rs. 39,999 |
| 12GB+512GB | Rs. 44,999 |
Redmi Note 14 Pro 5G User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


