Redmi Note 15 4G
4.2/5
expert Review




4.2/5
expert Review
Display
6.7" 120Hz AMOLED
Chipset
Helio G100 Ultra (6nm)
Camera
Dual (108MP + 2MP)
Battery
Si-Ca 6000 mAh

Redmi Note 15 Review: Still Midrange Kings or Getting Too Expensive?
Read Full ReviewRedmi Note 15 4G Expert Score Breakdown
Design and build
9.1/10
Display
9.1/10
Performance
9/10
Software experience
8.9/10
Cameras
8.9/10
Battery life
9.3/10
Value for money
9.4/10
Redmi Note 15 4G Full Specification
| Date | December 12, 2025 In Nepal: 19 Jan 2026 |
| Market Status | Upcoming |
| Series | Note 15 |
| Device Type | Traditional Smartphone |
| Dimension | Unspecified |
| Weight | Unspecified |
| Build | Back: Plastic Front: Gorilla Glass 5 Frame: Plastic IP rating: IP64 dust and splash resistance |
| Colors | Black, Forest Green, Glacier Blue |
| Size | 6.77 inches |
| Display Type | AMOLED |
| Resolution | FHD+ (2392 x 1080), 20 : 9 ratio, 388 PPI |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Touch Sampling Rate | Unspecified |
| Brightness | Unspecified |
| Other | 8 bit color depth, DCI- P3 wide color gamut, 960Hz PWM dimming |
| SIM | Dual SIM (Nano) |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Bands | B1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Chipset | Mediatek Helio G100 Ultra (6nm) |
| CPU | Octa-core - 2x Cortex-A76 (2.2 GHz) - 6x Cortex-A55 (2.0 GHz) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | Android 15 |
| UI Version | HyperOS 2 |
| Promised Updates | Unspecified |
| RAM | 6GB / 8GB LPDDR4X |
| Storage | 128GB / 256GB UFS 2.2 |
| Variant | 6/128GB, 8/256GB |
| SD Card | Yes (microSD) |
| Modules | Primary: 108MP, f/1.7, PDAF, 1/1.67” ISOCELL sensor Macro: 2MP, f/2.4 |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p @ 30 fps |
| Modules | 20MP, f/2.2, 1/4.0" PureCel sensor |
| Features | Unspecified |
| Video | 1080p @ 30 fps |
| Fingerprint | In-display (Optical) |
| Face Unlock | 2D Face Recognition |
| Speaker | Stereo Speakers |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Others | 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| Type | Accelerometer, Compass, Gyro, Proximity |
| WLAN | Wi-Fi 5, Dual-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, BDS, Galileo, Glonass |
| NFC | Yes |
| USB | USB 2.0 Type-C, OTG |
| Type | Si-Ca 6000 mAh, non-removable |
| Charging | 33W Fast Charging |
| Wireless Charging | No |
| Features | AI Erase, AI Sky Replacement, High Brightness AMOLED Display |
Xiaomi has been well known to offer specs-heavy smartphones in an affordable price bracket. Similar is the case for the sub-brand Redmi. As such, Redmi Note 15 4G is the company's midrange offering for the year 2025/26.
Redmi Note 15 4G Overview:
Design and Display
The Redmi Note 15 4G offers slight improvements over last year’s Note 14 4G. It maintains the same flat frames and features a refreshed square-shaped camera module, which is similar across the Note 15 Series. You now get an improved IP64 rating. The display is a 6.77-inch AMOLED panel with a 120Hz refresh rate.
Performance
At its core, the phone is powered by the Helio G100 Ultra SoC, a mildly refreshed version of the Helio G99, though the real-world performance difference is barely noticeable. In terms of memory, the lineup starts with a 6GB RAM and 128GB storage variant and goes up to an 8GB RAM and 256GB option. On the software side, the Redmi Note 14 4G runs Xiaomi’s HyperOS, built on Android 14.
Optics
On the camera front, the Note 15 4G sticks to a dual-camera setup this year. The earlier 8MP ultrawide is gone, leaving a 108MP primary sensor paired with a largely forgettable 2MP auxiliary lens. That said, Xiaomi’s HyperOS 2 does sprinkle in a bit of AI magic, with features like AI Erase, AI Sky, and a few other software-driven tricks to play around with
Battery and Others
Keeping the lights on is a massive 6000mAh battery paired with 33W fast wired charging. For connectivity, the Note 15 4G covers all the essentials with 4G support, dual-band Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS, a USB Type-C port, and even a 3.5mm headphone jack. Rounding things off are practical extras like an in-display fingerprint scanner and dual stereo speakers tuned with Dolby Atmos.
Redmi Note 15 4G Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Redmi Note 15 4G - 6GB - 128GB | Rs. 29,999 |
| Redmi Note 15 4G - 8GB - 256GB | Rs. 35,999 |
Redmi Note 15 4G User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
