Redmi Note 15 Pro 4G
4.2/5
expert Review



4.2/5
expert Review
Display
6.7" 120Hz AMOLED
Chipset
Helio G200 Ultra (4nm)
Camera
Triple (200MP + 8MP + 2MP)
Battery
Si-Ca 6500 mAh
Redmi Note 15 Pro 4G Expert Score Breakdown
Design and build
9.2/10
Display
8.9/10
Performance
8/10
Software experience
8.4/10
Cameras
7.9/10
Battery life
8.3/10
Value for money
8.1/10
Redmi Note 15 Pro 4G Full Specification
| Date | December 12, 2025 In Nepal: Upcoming |
| Market Status | Upcoming |
| Series | Note 15 |
| Device Type | Traditional Smartphone |
| Dimension | 163.2 x 76.3 x 8 mm |
| Weight | 195 gm |
| Build | Back: Plastic Front: Gorilla Glass Victus 2 Frame: Plastic IP rating: IP64 dust and water resistance |
| Colors | Black, Glacier Blue, Titanium |
| Size | 6.77 inches |
| Display Type | AMOLED |
| Resolution | FHD+ (2392 x 1080 pixels), 20 : 9 ratio, 338 PPI |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Touch Sampling Rate | Unspecified |
| Brightness | Unspecified |
| Others | 1920Hz high-frequency PWM dimming, 1B colors |
| SIM | Dual SIM (Nano + eSIM) |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | LTE |
| 5G Bands | SA/NSA |
| Chipset | Mediatek Helio G200 Ultra (4nm) |
| CPU | Octa-core - 2x Cortex-A76 (2.5 GHz) - 6x Cortex-A55 (2.0 GHz) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | Android 15 |
| UI Version | HyperOS 2 |
| Promised Updates | Unspecified |
| RAM | 8GB LPDDR4X |
| Storage | 256GB UFS 2.2 |
| Variant | 8GB / 256GB |
| SD Card | No |
| Modules | Primary: 200MP, f/1.7, 23 mm, OIS, PDAF, 1/1.4” sensor Ultrawide: 8MP, f/2.2, 15 mm, 120° FOV, 1/4.4" sensor Macro: 2MP |
| Features | Geotagging, Exposure compensation, Self-timer |
| Video | 1080p @ 30/60 fps |
| Modules | 32MP, f/2.2 |
| Features | Face Detection |
| Video | 1080p @ 30 fps |
| Fingerprint | In-display (Optical) |
| Face Unlock | 2D Face Recognition |
| Speaker | Stereo Speakers |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Others | Hi-Res Audio, Dolby Atmos |
| Type | Accelerometer, Compass, Gyro, Proximity |
| WLAN | Wi-Fi 5, Dual-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, BDS, Galileo, Glonass, QZSS |
| NFC | Yes (In select models) |
| USB | USB 2.0 Type-C, OTG |
| Type | Si-Ca 6500 mAh, non-removable |
| Charging | 45W Fast Charging |
| Wireless Charging | No |
| Features | Game Turbo, Second Space |
Design and Display
The Redmi Note 15 Pro 4G is slim and lightweight at 7.96mm and 195g, offering it in Black, Glacier Blue, and Titanium finishes. The build features a welcome upgrade to an IP65 rating for improved dust and splash resistance, surpassing the previous IP54 rating.
Up front, it features a 6.77-inch AMOLED display with FHD+ resolution and a smooth 120Hz refresh rate. The panel is protected by Gorilla Glass Victus 2, reaches up to 3,200 nits peak brightness, and includes 3840Hz PWM dimming to reduce eye strain during prolonged use.
Performance and Camera
The Note 15 Pro 4G is powered by the new MediaTek Helio G200-Ultra. This 6nm chipset delivers a noticeable performance boost over its predecessor and should comfortably handle everyday tasks and light gaming. It comes with 8GB of LPDDR4X RAM and 256GB of UFS 2.2 storage, delivering a smooth, responsive experience.
On the software side, the phone runs Android 15 with HyperOS 2, including Google Gemini integration and a suite of AI features. For security, Xiaomi has included an in-display fingerprint scanner for quick and secure unlocking.
In terms of optics, you get a 200MP primary camera with OIS, an 8MP ultrawide module, and a 2MP macro lens. For selfies, you get a 32MP shooter.
Battery and Extras
It is powered by a 6,500 mAh battery and supports 45W fast charging. It also includes Xiaomi's standard features, including Game Turbo, dual apps, second space, and AI camera modes.
Redmi Note 15 Pro 4G Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Redmi Note 15 Pro 5G - 8GB - 256GB | Rs. 35,999 |
Redmi Note 15 Pro 4G User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Compare with similar device
Related Comparison
Related News
