Redmi Note 15 Pro 5G
4.3/5
expert Review




4.3/5
expert Review
Display
6.8" 120Hz AMOLED
Chipset
Dimensity 7400 Ultra (4nm)
Camera
Triple (200MP + 8MP + 2MP)
Battery
Si-Ca 6580 mAh

Redmi Note 15 Pro Review: The Middle Child Dilemma vs the Note 15 Pro+
Read Full ReviewRedmi Note 15 Pro 5G Expert Score Breakdown
Design and build
8.2/10
Display
8.8/10
Performance
8.6/10
Software experience
7.9/10
Cameras
8.6/10
Battery life
8.7/10
Value for money
8.4/10
Redmi Note 15 Pro 5G Full Specification
| Date | In Nepal: 19 Jan 2026 |
| Market Status | In stock |
| Series | Note 15 |
| Device Type | Traditional Smartphone |
| Dimension | 163.6 x 78.1 x 7.8 mm |
| Weight | 210 gm |
| Build | Back: Plastic Front: Gorilla Glass Victus 2 Frame: Plastic IP rating: IP68 dust and water resistance |
| Colors | Black, Glacier Blue, Titanium, Purple |
| Size | 6.83 inches |
| Display Type | AMOLED |
| Resolution | QHD+ (2772 x 1280 pixels), 19.5 : 9 ratio, 447 PPI |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Touch Sampling Rate | Unspecified |
| Brightness | 3200 nits (HDR) |
| Others | 3840Hz high-frequency PWM dimming, Dolby Vision |
| SIM | Dual SIM (Nano + eSIM) |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | LTE |
| 5G Bands | SA/NSA |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7400 Ultra (4nm) |
| CPU | Octa-core - 4x Cortex-A78 (2.6 GHz) - 4x Cortex-A55 (2.0 GHz) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| OS | Android 15 |
| UI Version | HyperOS 2 |
| Promised Updates | Unspecified |
| RAM | 8GB LPDDR4X |
| Storage | 256GB / 512GB UFS 2.2 |
| Variant | 8GB / 256GB |
| SD Card | No |
| Modules | Primary: 200MP, f/1.7, 23 mm, OIS, PDAF, 1/1.4” sensor Ultrawide: 8MP, f/2.2, 15 mm, 120° FOV, 1/4.0" sensor Macro: 2MP |
| Features | Geotagging, Exposure compensation, Self-timer |
| Video | 4k @ 24/30fps, 1080p @ 30/60/120 fps |
| Modules | 20 MP, f/2.2, 25 mm, 1/4.0" sensor |
| Features | Face Detection |
| Video | 1080p @ 30/60 fps |
| Fingerprint | In-display (Optical) |
| Face Unlock | 2D Face Recognition |
| Speaker | Stereo Speakers |
| 3.5 mm Jack | No |
| Others | Hi-Res Audio, Dolby Atmos |
| Type | Accelerometer, Compass, Gyro, Proximity |
| WLAN | Wi-Fi 6, Dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, BDS, Galileo, Glonass, QZSS |
| NFC | Yes (In select models) |
| USB | USB 2.0 Type-C, OTG |
| Type | Si-Ca 6580 mAh, non-removable |
| Charging | 45W Fast Charging |
| Wireless Charging | No |
| Features | Game Turbo, Second Space |
Design and Display
The Redmi Note 15 Pro 5G features a rounded-corner design similar to the Note 15 series, highlighted by a square camera module. It is also IP68 dust- and water-resistance and comes in four different colors.
Up front it boasts a 6.83-inch AMOLED display with QHD+ resolution (2712 × 1280) and a 120Hz refresh rate. The curved panel adds a premium touch, while Gorilla Glass Victus 2 protects the screen.
Performance and Camera
The handset is powered by the Dimensity 7400 Ultra, which is identical to the Dimensity 7400. It also boots on HyperOS based on Android 15. Additionally, you get 8GB of RAM and 256GB of internal storage.
The global Redmi Note 15 Pro 5G features a 200MP main camera with OIS, an 8MP ultrawide module, and a 2MP macro lens. For selfies, you get a 20MP shooter.
Battery and Extras
The Redmi Note 15 Pro 5GB features a 6,580mAh battery and 45W fast charging. It also includes the usual Xiaomi features, such as Game Turbo, dual apps, second space, and AI camera modes.
Redmi Note 15 Pro 5G Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Redmi Note 15 Pro 5G - 8GB - 256GB | Rs. 49,999 |
| Redmi Note 15 Pro 5G - 12GB - 512GB | Rs. 56,999 |
Redmi Note 15 Pro 5G User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News
