Redmi Pad Pro 5G
4.5/5
expert Review


4.5/5
expert Review
Display
12.1" 120Hz LCD
Chipset
Snapdragon 7s Gen 2 (4nm)
Storage
128GB / 256GB
Battery
Li-Po 10000 mAh
EMI not available
Redmi Pad Pro 5G Full Specification
| Date | May 30, 2024 In Nepal: May 30, 2024 |
| Market Status | Out of Stock |
| Series | Redmi Pad |
| Dimensions | 181.9 x 7.5 x 280 mm |
| Weight | 566 gm |
| Build | Back: Aluminum Front: Gorilla Glass 3 Frame: Aluminum IP rating: Unspecified |
| Colors | Dark Gray |
| Size | 12.1 inches |
| Type | IPS LCD |
| Resolution | 2.5K (2560 × 1600 pixels), 16 : 10 ratio, 249 PPI |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Touch Sampling Rate | 180Hz |
| Brightness | 600 nits (typ) |
| Laminated | No |
| Others | 1 Billion Colors, Eye Care Protection |
| Cellular | Yes (5G) |
| WLAN | Wi-FI 6, Dual-band |
| Bluetooth | 5.2 |
| GPS | Yes, with A-GPS, BDS, Galileo, Glonass, QZSS |
| NFC | No |
| USB | USB 2 Type-C (480 Mbps) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2 (4nm) |
| CPU | Octa-core - 4x Cortex-A78 (2.4 GHz) - 4x Cortex-A55 (1.95 GHz) |
| GPU | Adreno 710 |
| OS | Android 14 |
| UI Version | HyperOS |
| Promised Updates | Unspecified |
| RAM | 6GB / 8GB LPDDR4X |
| Storage | 128GB / 256GB UFS 2.2 |
| Variant | 6GB / 128GB, 8GB / 128GB, 8GB / 256GB |
| SD Card | Yes (microSD) |
| Single | 8MP, f/2.0 |
| Features | Autofocus |
| Video | 1080p @ 30 fps |
| Single | 8MP, f/2.3 |
| Features | Focus Frame, 105° FOV |
| Video | 1080p @ 30 fps |
| Fingerprint | No |
| Face Unlock | 2D Face Recognition |
| Speaker | Quad Speakers |
| 3.5 mm jack | Yes |
| Others | Dolby Atmos |
| Type | Accelerometer, Ambient light, Color temperature, Electronic compass, Gyroscope, Hall |
| Type | Li-Po 10000 mAh, non-removable |
| Charging | 33W Fast Charging |
| Stylus | Redmi Smart Pen |
| Keyboard | Redmi Pad Pro Keyboard |
| Others | No |
| Features | Split Screen, Floating Window, Multi Window |
Redmi Pad Pro 5G Overview:
Design and Display
Redmi Pad Pro 5G boasts a usual rectangular tablet body with support for accessories like a stylus and an external keyboard. At the back, they sport an identical camera module, one from the recently launched Redmi Note 13 Pro 4G. On the edge, two speaker grills are on each side of the top and bottom, with a quad-speaker setup. In terms of display, the Redmi Pad Pro/5G ships with a 12.1-inch IPS LCD panel. The tab comes with a solid 2.5K resolution and a high 120Hz refresh rate. Likewise, the tab is triple TÜV Rheinland eye Protection Certified and arrives in three color options: Black, White, and Light Violet.
Performance
Under the hood, the Redmi Pad Pro/5G is powered by a 4nm Snapdragon 7S Gen 2 chipset. Moreover, it boots on Xiaomi’s HyperOS built on top of Android 14. The processor is accompanied by up to 8 GB of LPDDR4x RAM and up to 256GB of UFS 2.2 storage.
Camera and Battery
Talking about the cameras, the Redmi Pad Pro/5G has an 8MP Camera setup both at the front and the back. Moreover, fueling the Redmi Pad Pro is a 10,000 mAh battery, with 33W fast charging support. As for the connectivity, it features WiFi, Bluetooth 5.2, GPS, a USB Type-C port, and a 3.5mm headphone jack
Redmi Pad Pro 5G Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 8GB+256GB | Rs. 44,999 |
| 6GB+128GB | Rs. 39,999 |
Redmi Pad Pro 5G User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


