Redmi Watch 3 Active
3.8/5
expert Review


3.8/5
expert Review
Display
1.83" LCD
Weight
41.67 gm
Software
Unspecified
Battery Life
Unspecified
EMI not available
Redmi Watch 3 Active Full Specification
| Date | July 20, 2023 In Nepal: July 20, 2023 |
| Market Status | In Stock |
| Device Type | Smartwatch |
| Series | Watch |
| Case | Size: 38.88 mm Material: Aluminium |
| Strap | Size unspecified Material: TPU |
| Dimensions | 38.88 x 10.94 x 46.94 mm |
| Weight | 41.67 gm |
| Durability | 5 ATM water resistance |
| Colors | Charcoal Black, Charcoal Green, Platinum Grey |
| Size | 1.83 inches |
| Type | IPS LCD |
| Resolution | 280 x 240 pixels, 200 PPI |
| Protection | Glass |
| Brightness | Up to 450 nits |
| Others | 200+ Watch Faces |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 5.3 |
| eSIM | No |
| NFC | No |
| Navigation | No |
| Compatibility | Android 6.0 or later, iOS 12.0 or later |
| Companion App | Mi Fitness |
| Chipset | Unspecified |
| CPU | Unspecified |
| GPU | Unspecified |
| OS | Unspecified |
| UI Version | Unspecified |
| Memory | Unspecified |
| Speaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Type | Accelerometer, Heart Rate Sensor, SpO2 sensor |
| Features | Blood Oxygen (SpO2), Heart Rate, Sleep, Step, Women's Health |
| Fitness Tracking | 100+ workout modes |
| Capacity | Li-Ion 289 mAh |
| Usage Time | Unspecified |
| Charging | Magnetic Charging |
| Features | Bluetooth calling |
Redmi Watch 3 Active Overview:
Display and Design
To begin with, the Redmi Watch 3 Active delivers a large 1.83-inch IPS panel with a 240 x 280 resolution and 450 nits of brightness. There are over 200 watch faces to choose from for personalized designs.

Features
You get what you see on all the smartwatches. The Watch 3 Active includes health monitoring features such as 24/7 blood oxygen, heart rate, sleep tracking, women's health functions, etc. Moreover, it has sports modes much like other watches, with over 100 of them if you count.

Battery and Charging
For being your normal fitness tracker and a watch, the Watch 3 Active can last you 12 days of usage. And for somewhat heavy usage patterns, its 289 mAh battery still sticks around for 8 days. In addition, the magnetic charger in the box can be used to fuel up the device.
Redmi Watch 3 Active Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 39mm | Rs. 5,699 |
Redmi Watch 3 Active User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


