Remax TWS-10i Metal
4.1/5
expert Review




4.1/5
expert Review
Type
Half-in-ear
Driver
13 mm dynamic
Battery Life
Up to 4 hours
IP Rating
Unspecified
EMI not available
Remax TWS-10i Metal Full Specification
| Date | May 17, 2023 |
| Market Status | Out of Stock |
| Fit | Half-in-ear |
| Series | TWS |
| Dimensions (W x D x H) | Unspecified |
| Weight | Unspecified |
| IP Rating | Unspecified |
| Colors | Silver, Blue, Orange, Tarnish |
| Ear Tip Sizes | No |
| Driver | 13 mm dynamic drivers |
| Codecs | SBC |
| Frequency Response | 20 Hz - 20 kHz |
| Microphone | Unspecified |
| Noise Cancellation | No |
| 360 Audio | No |
| Others | ENC |
| Bluetooth | 5.3 |
| Multi-Pairing | No |
| Companion App | No |
| Size | 28 mAh (buds) / 200 mAh (case) |
| Music Playback | 4 hours (buds) / Unspecified (case) |
| Talk Time | Unspecified |
| Charging | 1.5 hours (buds) / Unspecified (case) |
| Features | Touch Controls, Ultra Easy Pairing |
Remax TWS-10i Metal Overview:
Design
As for the design, the name says it all. The Remax TWS-10i Metal features a metallic design for both the casing and the buds. Specifically, it uses a zinc alloy. Likewise, the case design is simple, with a LED and logo at the front. The buds inside are in-ear in design here. The 10i Metal features a long stem hanging down from the main speaker part. The thing to note here is that the buds don't have any IP rating, making them vulnerable to any water or dust damage. Nonetheless, there are four vibrant color options here: Silver, Blue, Orange, and Tarnish.
Audio
Under the hood, the TWS-10i Metal utilizes 13-mm drivers with a 32-ohm impedance. This power unit is rated to have 3mW alongside a response range between 20Hz and 20kHz. It might as well have an AAC codec, as the product page is solely focused on iPhone users.

Rest of the specs
Moreover, the fact that the TWS-10i comes with a lightning port and cable proves that the accessory targets iOS consumers. With this, the 180mAh battery in the case charges fully within 1.5 hours. Additionally, after the recharge, the case and the buds combined won't die for the next 12 hours. Aside from all these, it is powered by the latest Bluetooth 5.3. And yes, the Remax TWS-10i Metal supports both Android and iOS.
Remax TWS-10i Metal Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Default | Rs. 3,285 |
Remax TWS-10i Metal User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News
![Best Budget Smartwatches under Rs. 5,000 in Nepal [Updated 2026]](https://media.gadgetbytenepal.com/2025/01/Best-Smartwatch-Under-5000-in-Nepal-and-Availability.jpg)
![Best Budget Earphones Under NPR 2,500 in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2020/12/Best-Budget-Earphones-in-Nepal.jpg)