Samsung Galaxy A57 5G
4.4/5
expert Review




4.4/5
expert Review
Display
6.7" 120Hz AMOLED
Chipset
Exynos 1680 (4nm)
Camera
Triple (50MP + 12MP + 5MP)
Battery
Li-Ion 5000 mAh
Samsung Galaxy A57 5G Expert Score Breakdown
Design and build
8.4/10
Display
9/10
Performance
8.2/10
Software experience
8.9/10
Cameras
7.3/10
Battery life
8.3/10
Value for money
8.1/10
Samsung Galaxy A57 5G Full Specification
| Date | March 25, 2026 In Nepal: April 5, 2026 |
| Market Status | In stock |
| Series | Galaxy A |
| Device Type | Traditional Smartphone |
| Dimension | 161.5 x 76.8 x 6.9 mm |
| Weight | 179 gm |
| Build | Back: Gorilla Glass Victus+ Front: Gorilla Glass Victus+ Frame: Aluminium IP rating: IP68 dust and water resistance |
| Colors | Navy, Gray, Icyblue, Lilac |
| Size | 6.7 inches |
| Display Type | Super AMOLED |
| Resolution | FHD+ (2340 x 1080 pixels), 19.5 : 9 ratio, 385 PPI |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus+ |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Touch Sampling Rate | Unspecified |
| Brightness | 1200 nits (HBM), 1900 nits (HDR) |
| Others | Always-on display |
| SIM | Dual SIM (Nano + eSIM) |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | B1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 25, 26, 28, 38, 40, 41, 66 |
| 5G Bands | N1, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Chipset | Samsung Exynos 1680 (4nm) |
| CPU | Octa-core - 1x Cortex-A720 (2.9 GHz) - 4x Cortex-A720 (2.6 GHz) - 3x Cortex-A520 (1.95 GHz) |
| GPU | Xclipse 550 |
| OS | Android 16 |
| UI Version | One UI 8.5 |
| Promised Updates | 6 years of OS updates 6 years of security updates |
| RAM | 8GB / 12GB LPDDR5X |
| Storage | 256GB / 512GB UFS 3.1 |
| Variant | 8GB / 256GB, 12GB / 256GB, 12GB / 512GB |
| SD Card | No |
| Modules | Primary: 50MP, f/1.8, OIS, PDAF, 1/1.96” sensor Ultrawide: 12MP, f/2.2, 123° FOV, 1/3.06” sensor Macro : 5MP, f/2.4 |
| Features | Best Face, LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K @ 30 fps, 1080p @ 30/60 fps |
| Modules | 12MP, f/2.2, 1/3.2" ISOCELL S5K3LC sensor |
| Features | 10-bit HDR |
| Video | 4K @ 30 fps, 1080p @ 30/60 fps |
| Fingerprint | In-display (Optical) |
| Face Unlock | 2D Face Recognition |
| Speaker | Stereo Speakers |
| 3.5 mm Jack | No |
| Others | FM Radio |
| Type | Accelerometer, Compass, Proximity, Gyro Sensor |
| WLAN | WI-Fi 6e, Dual-band |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, BDS, Galileo, Glonass, QZSS |
| NFC | Yes |
| USB | USB 2.0 Type-C, OTG |
| Type | Li-Ion 5000 mAh, non-removable |
| Charging | 45W Fast Charging |
| Wireless Charging | No |
Samsung is one of the most popular smartphone brands in the world, with a wide selection of offerings. The company has introduced its Galaxy A57, an updated midrange device that offers several enhancements compared to the Galaxy A56.
Samsung Galaxy A57 5G Overview
Design and Display
This time, the Samsung A57 5G has a thinner, lighter build, weighing around 179 grams, compared to the A56. It comes with an IP68 rating for dust and water. The camera rings are inspired by those seen on the Galaxy S25 Ultra and Z Fold 6. Additionally, the A57 boasts a 6.7-inch AMOLED display, identical to the A56. It also offers an impressive peak brightness of 1,900 nits, while maintaining the 120Hz refresh rate for smoother scrolling and gaming.
Performance and the rest
The Galaxy A57 features the Exynos 1680 chipset, which delivers 16% better efficiency and a 16% faster GPU than the Exynos 1580 in the A56. Like the Galaxy A37, the A57 comes with Android 16 paired with One UI 8.5. Samsung promises up to 6 years of OS updates for the A56. R. It also includes AI-driven writing tools for better text suggestions, advanced camera options, and a Knox Matrix dashboard for better security. Furthermore, the A57 supports up to 12GB of RAM and up to 256GB of storage.
Camera
The rear camera setup includes a 50MP primary sensor with Optical Image Stabilization (OIS), a 5MP macro lens, and a 12MP ultrawide camera. The front camera has a 32MP sensor, enabling HDR and 4K video recording.
Battery and Other
The A57 maintains the same 5,000mAh battery capacity as the A56. It supports faster 45W charging. The under-display optical fingerprint sensor is also retained.
- Check out more Samsung smartphones, HERE!
Samsung Galaxy A57 5G Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Samsung Galaxy A57 5G - 8GB - 256GB | Rs. 84,999 |
| Samsung Galaxy A57 5G - 12GB - 256GB | Rs. 89,999 |
Samsung Galaxy A57 5G User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Compare with similar device
Related Comparison
Related News
