Samsung Galaxy Buds 2 Pro
4.8/5
expert Review



4.8/5
expert Review
Type
In-ear
Driver
10 mm woofer + 5.3 mm tweeter
Battery Life
Up to 8 hours
IP Rating
IPX7
EMI not available
Samsung Galaxy Buds 2 Pro Full Specification
| Date | August 26, 2022 In Nepal: September 1, 2022 |
| Market Status | In stock |
| Fit | In-ear |
| Series | Galaxy Buds |
| Dimensions (W x D x H) | Earbuds: 19.9 × 18.7 × 21.6 mm Case: 50.1 × 27.7 × 50.2 mm |
| IP Rating | Earbuds: IPX7 water resistance Case: Unspecified |
| Colors | Graphite, White, Bora Purple |
| Ear Tip Sizes | S, M, L |
| Driver | 10 mm woofer driver + 5.3 mm tweeter |
| Codecs | AAC, SBC, SSC HiFi |
| Frequency Response | 20 Hz - 20 kHz |
| Microphone | 6 mics (3 on each side) |
| Noise Cancellation | Yes |
| 360 Audio | Yes (360° Spatial Audio) |
| Others | Ambient Mode, 24-bit audio support |
| Bluetooth | 5.3 |
| Multi-Pairing | No |
| Companion App | Galaxy Wearable |
| Size | 61 mAh (buds) / 515 mAh (case) |
| Music Playback | 8 hours (buds) / 29 hours (case) With ANC off |
| Talk Time | Unspecified (buds) / 14 hours (case) With ANC off |
| Charging | Speed Unspecified Quick charge: 5 minutes = 1 hour playback |
| Features | Touch Controls, Voice Assistant, ENC |
Samsung Galaxy Buds 2 Pro Overview:
Okay, let's dive deep into the Galaxy Buds 2's Pro version.
Design
In terms of design, Samsung's latest Galaxy Buds 2 Pro is a secure and comfortable in-ear fit. They weigh about 5.5 grams each, with the case weighing 43.4 grams. IPX7 water protection is provided, which means no fear of buds falling into shallow water for some time. Also, the three color options provided are Graphite, White, and Bora Purple.
Sound Quality
The Galaxy Buds 2 Pro follows on with the dual-driver setup with 24bit Hi-Fi sound and codecs such as Samsung's proprietary Scalable Codec (SSC), AAC, and SBC. The speakers provided are a 10 mm woofer (for bass) and a 5.3 mm tweeter (for treble), plus a 3-mic system (two outer and one inner) and a VPU. That "sounds" pretty good, maybe! For that, you have to check out our review of Buds 2 Pro.
Active Noise Cancellation
If you do not know what ANC is, read this article by us. So for ANC, the TWS uses the same 3-mic setup. The product is featured as having "Intelligent Active Noise Cancelling". Apparently, this "intelligent" ANC is said to cancel noise up to 33 dB. Moreover, the ambient mode in Galaxy Buds 2 Pro lets in the background noise so that the user can have a peek at the conversion without taking off those buds. Users can have it automatically activated under the special conversation mode.
Battery
The Galaxy Buds 2 Pro has the same 61 mAh battery capacity as its non-pro version. But, the usage is much more optimized, hence getting a half an hour boost to the already impressive battery life for a playtime of a whopping 8 hours. Though, with the noise canceling turned on, it does decrease to 5 hours of solid battery life. Adding to that battery life is the case, providing 515 mAh of juice for backup. This charging case increases your playtime by 21 hours (29 hrs combined) without the ANC enabled, and if enabled, the time appended reduces to 13 hours (18 hrs combined). Additionally, the whole unit charges to full in about 1 hour and 15 minutes with a USB-C cable and about 2 hours using Qi-certified wireless charging.
Rest of the specs
Other features of the Galaxy's latest Buds 2 Pro include Easy Pair and Auto Switch between other Samsung devices, both of which are handy. One more handy feature is “SmartThings Find”, which means misplacing the buds is not a problem, at least not a huge one unless you lose it somewhere in the crowd. Further, the buds come with the latest Bluetooth 5.3.
Samsung Galaxy Buds 2 Pro Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Default | Rs. 27,999 |
Samsung Galaxy Buds 2 Pro User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Compare with similar device
Related Comparison