Samsung Galaxy M04
3.5/5
expert Review


3.5/5
expert Review
RAM
4GB
Size
6.5 inches
Chipset
MediaTek P35 (12nm)
Battery Type
Li-Ion 5000 mAh, non-removable
EMI not available
Samsung Galaxy M04 Full Specification
| Date | December 16, 2022 |
| Market Status | Out of Stock |
| Series | Galaxy M |
| Device Type | Smartphone |
| Dimension | 164.2 x 75.9 x 9.1 mm |
| Weight | 188 gm |
| Build | Back: Polycarbonate No IP Rating Frames: Plastic Front: Glass |
| Colors | Sea Glass Green, Shadow Blue |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Single | 5MP f/2.2 |
| Size | 6.5 inches |
| Display Type | PLS TFT LCD |
| Resolution | 1600 x 720 pixels 20 : 9 aspect ratio 270 PPI pixel density |
| Protection | N/A |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Touch Sampling Rate | Unspecified |
| Brightness | Unspecified |
| Others | 16M color depth |
| SIM | Dual SIM (2 Nano-SIMs) |
| Technology | GSM / WCDMA / LTE |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / DCS1800 |
| 3G Bands | B1 / 5 / 8 |
| 4G Bands | B1 / 3 / 5 / 7 / 20 / 28/ 40 / 41 |
| 5G Bands | N/A |
| Chipset | MediaTek P35 (12nm) |
| CPU | – 4x Cortex-A53 (1.8 GHz) Octa-core – 4x Cortex-A53 (2.35 GHz) |
| OS | Android 12 |
| UI Version | One UI 4.1 Core |
| Promised Updates | 4 Years of security patches 2 Years of Android updates |
| RAM | 4GB |
| Storage | 64/128GB |
| Variant | 4/64GB, 4/128GB |
| SD Card | Up to 1TB |
| Triple | Depth: 2 MP f/2.4 Primary : 13 MP f/2.2, AF |
| Features | Autofocus, LED Flash |
| Video | 1080p @ 30 fps |
| Features | Fixed Focus |
| Video | 1080p @ 30fps |
| Fingerprint | N/A |
| Face Unlock | AI Face Recognition |
| Speaker | Yes (Single) |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Others | AAC codec |
| Type | Accelerometer, Light, Proximity |
| WLAN | WiFi (802.11 b/g/n/ac), WiFi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 5.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, Glonass, Beidou, Galileo |
| NFC | No |
| USB | Type-C |
| Type | Li-Ion 5000 mAh, non-removable |
| Charging | 10W Charging |
| Wireless Charging | N/A |
| Features | Phone Link |
Samsung Galaxy M04 Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 4GB+128GB | Rs. 15,999 |
Samsung Galaxy M04 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
![Samsung Galaxy M04 Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/12/Samsung-Galaxy-M04-Price-in-Nepal.jpg)
