Samsung Galaxy M17 5G
4.0/5
expert Review


Model: SM-M176B
4.0/5
expert Review
Display
6.7" 90Hz AMOLED
Chipset
Exynos 1330 (5nm)
Camera
Triple (50MP + 5MP + 2MP)
Battery
Li-Ion 5000 mAh
Samsung Galaxy M17 5G Expert Score Breakdown
Design and build
8.1/10
Display
8.4/10
Performance
7.8/10
Software experience
8.8/10
Cameras
7.1/10
Battery life
8.4/10
Value for money
8.5/10
Samsung Galaxy M17 5G Full Specification
| Announced | October 13, 2025 In Nepal: November 5, 2025 |
| Market Status | In stock |
| Series | Galaxy M |
| Device Type | Traditional Smartphone |
| Dimension | 164.4 x 77.9 x 7.5 mm |
| Weight | 192 gm |
| Build | Back: Plastic Front: Gorilla Glass Victus Frame: Plastic IP rating: IP64 dust and splash resistance |
| Colors | Moonlight Silver, Sapphire Black |
| Display Size | 6.7 inches |
| Display Type | Super AMOLED |
| Resolution | FHD+ (2340 x 1080 pixels), 19.5 : 9 ratio, 385 PPI |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Touch Sampling Rate | Unspecified |
| Brightness | 1100 nits (HBM) |
| Others | 16M color depth |
| SIM | Dual SIM (Nano) |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | B1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66 |
| 5G Bands | N1, 3, 5, 7, 8, 28, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Chipset | Samsung Exynos 1330 (5nm) |
| CPU | Octa-core - 2x Cortex-A78 (2.4 GHz) - 6x Cortex-A55 (2.0 GHz) |
| GPU | Mali-G68 MP2 |
| OS | Android 15 |
| UI Version | One UI 7.0 |
| Promised Updates | 6 years of OS updates 6 years of security updates |
| RAM | 8GB LPDDR4X |
| Storage | 128GB |
| Variant | 8GB / 128GB |
| SD Card | Yes (microSD) |
| Modules | Primary : 50MP, f/1.8, OIS, 1/2.76" sensor Ultrawide: 5MP, f/2.2, 1/5.0" sensor Macro: 2MP, f/2.2 |
| Features | Autofocus, LED flash, Panorama, HDR |
| Video | 1080p @ 30 fps |
| Modules | 13 MP, f/2.0, 1/3.1" sensor |
| Features | Slow motion, Portrait video |
| Video | 1080p @ 30 fps |
| Fingerprint | Side-mounted |
| Face Unlock | 2D Face Recognition |
| Speaker | Mono Speaker |
| 3.5 mm Jack | No |
| Others | Unspecified |
| Type | Accelerometer, Compass, Gyro, Proximity |
| WLAN | Wi-Fi 5, Dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with BDS, Galileo, Glonass, QZSS |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Type | Li-Ion 5000 mAh, non-removable |
| Charging | 25W Fast Charging |
| Wireless Charging | No |
| Features | PC Sync (Smart Switch) |
Samsung Galaxy M17 5G is a new midrange phone successor to last year’s Samsung Galaxy M16 5G.
Samsung Galaxy M17 5G Overview
Design and Display
Starting with the design, the Galaxy M17 5G has a 6.7-inch Infinity-U-shaped Super AMOLED screen with 1080 x 2340 resolution and a 90 Hz refresh rate panel. The display is decent for everyday usage, but a teardrop notch for a phone under 30k in 2025 is disappointing.
On the design front, Samsung slimmed things down a bit. The phone has a plastic back, measures 7.5 mm thick, and weighs 192 g. It comes in Sapphire Black and Moonlight Silver color options. One thing that’s changed is the camera module, which is more streamlined than the one on the M16. Similarly, the Gorilla Glass Victus protects the display, and the phone has an IP54 rating.
Performance and Software
Inside, the phone comes with Exynos 1330. This isn’t a significant jump from the M16 5G, but this new SoC features 5G connectivity. But the Exynos 1330 isn’t brand new either, as it was launched in 2023. It’s not a gaming-centric chipset, but its performance is decent enough for games like PUBG if played in low settings.
The phone runs Android 15 and will get six generations of OS upgrades plus six years of security updates. That means you’re covered for software improvements and patches for quite a while, but considering the chipset and how quickly the battery erodes over time, six years of software becomes pretty meaningless.
Other features
For cameras, the rear camera setup retains the 50MP primary sensor, a 5MP secondary, and a 2MP depth sensor from its predecessor. Whereas Samsung highlights its optical image stabilization, which reduces blur from “shaky hands,” and the camera supports digital zoom up to 10x. Similarly, you also get a 13MP selfie camera on the front. Regarding battery life, the Galaxy M17 5G still has 5000 mAh and 25W fast charging.
Samsung Galaxy M17 5G Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Samsung Galaxy M17 5G - 6GB - 128GB | Rs. 32,999 |
Samsung Galaxy M17 5G User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Compare with similar device
Related Comparison
