Sony WH-G500 INZONE H5
4.4/5
expert Review

4.4/5
expert Review
Type
Over-ear
Driver
40 mm dynamic
Battery Life
Up to 28 hours
IP Rating
Unspecified
Sony WH-G500 INZONE H5 Full Specification
| Date | November, 2023 In Nepal: November, 2023 |
| Market Status | In stock |
| Fit | Over-ear |
| Series | INZONE |
| Dimensions (W x D x H) | Unspecified |
| Weight | 260 gm |
| IP Rating | Unspecified |
| Foldable | No |
| Adjustable Headband | Yes |
| Colors | Black |
| Driver | 40 mm dynamic drivers |
| Codecs | No |
| Frequency Response | 5Hz - 20kHz |
| Microphone | Yes |
| Noise Cancellation | No |
| 360 Audio | Yes (360° Spatial Audio) |
| Others | Bidirectional boom microphone and AI noise reduction |
| Bluetooth | No |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| USB-C | Yes |
| Multi-Pairing | No |
| Companion App | INZONE Hub |
| Type | Balance Button - Press control for balance adjustment between Game audio and Voice chat Buttons - Press for volume control |
| Size | 520 mAh |
| Music Playback | 28 hours |
| Talk Time | Unspecified |
| Charging | 3.5 hours Quick charge: 10 minutes = 3 hours playback |
| Features | PlayStation 5 support |
Overview
The Sony WH-G500 INZONE H5 is a pair of over-ear headphones with lightweight and comfortable design, weighing 260 grams. The earcups are made up of soft nylon earpads for long gaming sessions. it was designed in collaboration with professional gamers for precision gaming with adjustable headband for a secure and comfortable fit. It has flip-up boom mic with noise reduction powered by AI, for clear communication.
Audio Quality
It has 40 mm dynamic drivers which provides you rich highs, clear mids, and enhanced bass. The 360 Spatial Sound provides you immersive gaming experience, helping you detect audio cues in-game. It has Low-latency wireless mode via 2.4 GHz dongle for PC and PS5 and for wired mode you have support for 3.5 mm jack.
Battery and Connectivity
You can get 28 hours of battery on just a single charge, and it has quick charging support, where with just 10 minutes of charge, it can provide 3 hour of playback. It has no Bluetooth support so USB dongle is required for wireless connectivity.
Sony WH-G500 INZONE H5 Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Sony WH-G500 INZONE H5 | Rs. 28,999 |
Sony WH-G500 INZONE H5 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


