Tecno Spark Go 3
4.0/5
expert Review




4.0/5
expert Review
Camera
Single (13MP)
Battery
Li-Po 5000 mAh
RAM
4GB
Storage
64GB / 128GB
Tecno Spark Go 3 Expert Score Breakdown
Design and build
8/10
Display
8.1/10
Performance
7.5/10
Software experience
7.5/10
Cameras
7.9/10
Battery life
8.1/10
Value for money
8/10
Tecno Spark Go 3 Full Specification
| Date | January 16, 2026 In Nepal: January 18, 2026 |
| Market Status | In stock |
| Series | Tecno Spark |
| Device Type | Traditional Smartphone |
| Dimension | 167.7 x 77.8 x 8.1 mm |
| Weight | Unspecified |
| Build | Back: Plastic Front: Glass Frame: Plastic IP rating: IP64 dust and splash resistance |
| Colors | Ink Black, Titanium Grey, Galaxy Blue, Aurora Purple |
| Size | 6.75 inches |
| Display Type | IPS LCD |
| Resolution | HD+ (1600 x 720 pixels), 20 : 9 ratio, 260 PPI |
| Protection | Glass |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Touch Sampling Rate | Unspecified |
| Brightness | Unspecified |
| Others | Dynamic Port |
| SIM | Dual SIM (Nano) |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G Bands | LTE |
| 5G Bands | No |
| Chipset | Unisoc T7250 (12nm) |
| CPU | Octa-core - 2x Cortex-A75 (1.8 GHz) - 6x Cortex-A55 (1.6 GHz) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| OS | Android 15 |
| UI Version | HIOS 15 |
| Promised Updates | 2 years of OS udpates 3 years of security updates |
| RAM | 4GB LPDDR4X |
| Storage | 64GB / 128GB eMMC 5.1 |
| Variant | 4GB / 64GB, 4GB / 128GB |
| SD Card | Yes (microSD) |
| Modules | 13 MP, f/1.8, 27mm, PDAF |
| Features | Dual-LED flash, HDR |
| Video | 1080p @ 30 fps |
| Modules | 8MP |
| Features | Face Detection |
| Video | 1080p @ 30 fps |
| Fingerprint | Side-mounted |
| Face Unlock | 2D Face Recognition |
| Speaker | Stereo Speakers |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Others | DTS Sound, 300% Volume |
| Type | Accelerometer, Proximity |
| WLAN | Wi-Fi 5, Dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with GPS, A-GPS, BeiDou, GLONASS, Galileo |
| NFC | No |
| USB | USB Type-C |
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | 15W Charging |
| Wireless Charging | No |
| Features | Extended RAM, Infrared Remote Control, Tecno AI |
Are you looking for a budget smartphone that is also a looker? Then the Tecno Spark Go 3 will definitely catch your eye!
Tecno Spark Go 3 Overview
Design and display
In terms of design, the Spark Go 3 has a clean, minimal aesthetic and available in four different color options: “Ink Black”, “Titanium Grey”, “Aurora Purple”, and “Galaxy Blue”. We also get a dust-tight IP64 rating, and the camera design at the back looks like it's inspired by Apple’s iPhone 17 (review).
On the front, we have a 6.75-inch HD+ LCD panel, which isn't as good as AMOLED, but the 120Hz refresh rate is quite impressive for the price point.
Performance and software
Inside, there’s the Unisoc T7250 (also known as the T615), which we saw on the Techno Spark Go 2. This CPU handles things, with 4GB of RAM and 64/128GB of storage. It’s not going to win any speed contests, but Tecno promises 4 years of “lag-free” experience. Also, regarding updates, Tecno hasn’t announced a clear update policy, which is typical for budget phones. The software here is Tecno’s HiOS 15, based on Android 15. A
Camera and battery
The camera setup on the Tecno Spark Go 3 is basic. It has a 13MP rear shooter and an 8MP front camera. Tecno went with dual camera cutouts on the back, but there’s actually just one camera inside. Battery life should be solid with the 5,000mAh pack with 15W charging.
- Check out other Tecno phones available in Nepal
Tecno Spark Go 3 Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Tecno Spark Go 3 - 4GB - 64GB | Rs. 15,999 |
| Tecno Spark Go 3 - 4GB - 128GB | Rs. 16,999 |
Tecno Spark Go 3 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Compare with similar device
Related Comparison
Related News
