ZTE nubia RedMagic 11 Pro
4.4/5
expert Review



4.4/5
expert Review
Display
6.85" 144Hz AMOLED
Chipset
Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3nm)
Camera
Dual (50MP +50MP)
Battery
Si-Ca 7500 mAh
ZTE nubia RedMagic 11 Pro Expert Score Breakdown
Design and build
9.2/10
Display
8.9/10
Performance
10/10
Software experience
8/10
Cameras
7.7/10
Battery life
9.1/10
Value for money
8/10
ZTE nubia RedMagic 11 Pro Full Specification
| Date | November 13, 2025 In Nepal: March 20, 2025 |
| Market Status | Upcoming |
| Series | RedMagic |
| Device Type | Gaming Smartphone |
| Dimension | 163.8 x 76.5 x 8.9 mm |
| Weight | 230 gm |
| Build | Back: Glass Front: Corning Gorilla Glass Frame: Aluminium IP rating: IP68 dust and water resistance |
| Colors | Matte Black Cryo, Transparent Silver Subzero, Transparent Black Nightfreeze |
| Size | 6.85 inches |
| Display Type | AMOLED |
| Resolution | FHD+ (2688 x 1216 pixels), 19.9 : 9 ratio, 431 PPI |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Touch Sampling Rate | 3000Hz (Instantaneous) |
| Brightness | 1800 nits (HDR) |
| Others | 2592Hz PWM dimming, 100% screen-to-body ratio (full-screen, no notch), BOE X10 panel |
| SIM | Dual SIM (Nano) |
| Technology | GSM / WCDMA / LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | B1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 66, 71 |
| 5G Bands | N1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 13, 20, 25, 26, 28, 30, 38, 40, 41, 48, 66, 71, 75, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3nm) |
| CPU | Octa-core - 2x Oryon V3 Phoenix L (4.6 GHz) - 6x Oryon V3 Phoenix M (3.62 GHz) |
| GPU | Adreno 840 |
| OS | Android 16 |
| UI Version | Redmagic OS 11 |
| Promised Updates | Unspecified |
| RAM | 12GB / 16GB / 24GB LPDDR5T |
| Storage | 256GB / 512GB / 1TB UFS 4.1 Pro |
| Variant | 12GB / 256GB, 16GB / 512GB, 24GB / 1TB |
| SD Card | No |
| Modules | Primary: 50MP, f/1.9, 23mm, OIS, PDAF, 1/1.55" sensor Ultrawide: 50MP, f/2.2, 14mm, 1/2.88" Sensor |
| Features | LED flash, HDR, Panorama |
| Video | 8K @ 30 fps, 4K @ 30/60 fps, 1080p @ 30/60/120/240 fps |
| Modules | 16 MP, f/2.0, 1/2.77" sensor |
| Features | Auto HDR |
| Video | 1080p @ 30/60 fps |
| Fingerprint | In-display (Ultrasonic) |
| Face Unlock | Unspecified |
| Speaker | Stereo Speakers |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Others | Unspecified |
| Type | Accelerometer, Ambient Light Sensor, Compass, Gyro, Infrared Sensor, Proximity |
| WLAN | Wi-Fi 7, Tri-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, BDS, Galileo, Glonass |
| NFC | Yes |
| USB | USB 3.2 Type-C, OTG |
| Type | Si-Ca 7500 mAh, non-removable |
| Charging | 80W Fast Charging |
| Wireless Charging | 80W Wireless Charging |
| Features | RedMagic RedCore R4 gaming chip, AquaCore Cooling System (liquid cooling + vapor chamber, 24,000 RPM cooling fan (Wind Rider 4.0), 520Hz shoulder trigger buttons |
RedMagic 11 Pro Overview
Display and design
You're getting a 6.85-inch BOE X10 AMOLED panel that runs at 1.5K resolution and 144Hz refresh rate. The bezels on this gaming phone are razor-thin, just 1.25mm. There’s an under-display camera upfront, and yes, the fingerprint scanner also sits beneath the display. The 11 Pro has a unique design language, with nice colors and finishes. It keeps it simple with "Dark Knight" and "Silver Winged War God" finishes.
Performance and cooling
Since the RedMagic series has been an enthusiast gaming phone, it should be obvious what kind of chipset it features. At the heart of both phones is the Snapdragon 8 Elite Gen 5, the latest Qualcomm flagship chipset already featured in major flagships. This is backed by the R4 gaming chip developed by Nubia itself. You can spec it up to 24GB LPDDR5T RAM and 1TB UFS 4.1 Pro storage. While in Nepal, it is available in a sole 16/512GB trim.
And there’s also an active fan and a liquid metal VC on both of these devices. But on the Pro+, you'd find an extra water cooling layer to keep things under control when the device starts drawing excessive power and heat. Both devices run on RedMagic OS 11 (based on Android 16), with a few AI tweaks baked in.
Camera and battery
The RedMagic 11 Pro packs a dual 50MP setup at the back, one main and one ultrawide. On the front, there’s a 16MP under-display camera for selfies. Yep, this flagship phone doesn't even have a dedicated zoom camera. Although I don't think anyone with photography priorities is eyeing a gaming phone in the first place.
Similarly, Nubia has also gone quite big on the battery side. The Pro features a larger 8,000 mAh cell with 80W wired charging.
Extra
On top of all this, the RedMagic 11 Pro brings a Synaptics touch chip with 3,000Hz touch sampling and 520Hz shoulder triggers. There’s also Wi-Fi 7, NFC, an infrared blaster, stereo speakers, and even an IPX8 water resistance rating.
ZTE nubia RedMagic 11 Pro Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 16GB+512GB | Rs. 1,64,999 |
ZTE nubia RedMagic 11 Pro User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Compare with similar device
Related Comparison
Related News

![ZTE Mobile Price in Nepal [Updated 2026]](https://media.gadgetbytenepal.com/2025/11/Zte-Mobile-Price-in-Nepal.jpg)