Acer Aspire Go 14 AG14-21P ( Ryzen 5 7520U, 16GB, 512GB, 14'' WUXGA)
3.0/5
expert Review



Model: AG14-21P
3.0/5
expert Review
Weight
1.7 kg
CPU Series
AMD 7000 Series Mobile Processor
GPU Name
AMD Radeon Graphics
Size
14 inches
Acer Aspire Go 14 AG14-21P Full Specification
| Announced | Jan 3, 2024 |
| Market Status | In Stock |
| Laptop Type | Traditional |
| Weight | 1.7 kg |
| Color Options | Grey |
| CPU Series | AMD 7000 Series Mobile Processor |
| Processor | AMD Ryzen 5 7520U |
| Cores / Threads | 4 Cores / 8 Threads |
| L3 Cache | 4MB |
| Base / Boost Clock | P-Cores: 2.8 GHz / 4.3 GHz |
| GPU | AMD Radeon Graphics |
| Graphics Type | Integrated |
| VRAM | Shared |
| TGP | Unspecified |
| Boost Clock | Unspecified |
| Soldered Memory | No |
| Frequency | Unspecified |
| Channel | Dual Channel |
| Maximum Capacity | 16GB (2x SO-DIMM Slots) |
| HDD | N/A |
| SSD | 512GB NVMe PCIe Gen 3 |
| SSD Slots | 1x PCIe Gen 3 NVMe |
| Optical Drive | N/A |
| Size | 14 inches |
| Panel Type | IPS LCD |
| Touchscreen | No |
| Finish | Matte (Anti-Glare) |
| Resolution | 16:9 aspect ratio WUXGA (1920 x 1200) |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | No |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Others | ComfyView Technology |
| Maximum Brightness | 250 nits (cd/m2) |
| Ports | 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| USB Type-C | 1 x USB 3.2 Gen 2 (DisplayPort, Power Delivery) |
| Display | 1x HDMI 2.1 (HDCP support) |
| Audio | 1x 3.5mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Media Card | N/A |
| Ethernet | No |
| WiFi | WiFi 6E (802.11 ax 2x2), Dual-Band (2.4/5GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| Security | TPM 2.0 |
| RAM | 16GB |
| Memory Type | DDR5 |
| Configuration | 2x 8GB |
| Keyboard | Chiclet Keyboard |
| Trackpad | Windows multi-gesture multi-touch trackpad |
| Webcam | 720p HD Camera |
| Speakers | Stereo |
| Microphone | Dual-Array Microphones |
| Capacity | 3-cell 53 Wh Li-ion |
| Charging | Unspecified |
| Operating System | Windows 11 |
| Preloaded Software | Acer Care Center |
If you are looking for a work laptop with some good features, you might want to check out the new Acer Aspire Go 14 with the AMD Ryzen 5 7520U. This year too, Acer has extended this series with some improvements. Here are some of the reasons that make this laptop a great choice for casual users.
Acer Aspire Go 14 (Overview):
Design and Display
For the design, Acer has come up with a metal casing weighing 1.7kg and measuring around 18 mm in thickness. This particular model sports a 14-inch display with an WUXGA resolution. The refresh rate stays static at 60Hz while the display bears antiglare and Acer Comfyview properties.
Performance / Memory
The Acer Aspire Go 14 is powered by AMD's new Ryzen 5 7520U CPU. The max turbo frequency here is 4.3 GHz, while the L3 cache size is 4MB. It comes with 16GB RAM and 512GB storage SSD.
Rest of the specs
The Aspire has a variety of ports and wireless options to connect your devices and accessories. It includes a USB Type-C port, two USB Type-A ports, an HDMI 2.1 port, and Wi-Fi 6E / Bluetooth 5.1 for wireless connectivity. And when it's time to sail down the road, you can trust the laptop's 53Wh 3-cell Li-ion battery to keep you moving all day long.
Acer Aspire Go 14 AG14-21P ( Ryzen 5 7520U, 16GB, 512GB, 14'' WUXGA) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Acer Aspire Go 14 AG14-21P ( Ryzen 5 7520U, 16GB, 512GB, 14'' WUXGA) | Rs. 67,999 |
Acer Aspire Go 14 AG14-21P User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison


![Best Laptops Under Rs. 70,000 in Nepal [Updated 2026]](https://media.gadgetbytenepal.com/2025/11/Best-Budget-Laptops-Under-70000-in-Nepal-2025.jpg)