Asus ROG Zephyrus G15 2022 (Ryzen 9 6900HS, RTX 3060, 16GB, 1TB SSD, 15.6" WQHD 165Hz)
4.7/5
expert Review



4.7/5
expert Review
Weight
1.90 kg
CPU Series
AMD Ryzen 6000 Series
GPU Name
NVIDIA GeForce RTX 3060
Size
15.6 inches
Asus ROG Zephyrus G15 2022 Full Specification
| Announced | 2022 |
| Market Status | Out of Stock |
| Laptop Type | Gaming |
| Dimension | 355 x 243 x 19.9 mm |
| Weight | 1.90 kg |
| Color Options | Eclipse Gray, Moonlight White |
| CPU Series | AMD Ryzen 6000 Series |
| Processor | AMD Ryzen 9 6900HS |
| Cores / Threads | 8 Cores / 16 Threads |
| L3 Cache | 16MB |
| Base / Boost Clock | 3.30 / 4.90 GHz |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 3060 |
| Graphics Type | Dedicated |
| VRAM | 6GB GDDR6 |
| TGP | 120W with Dynamic Boost |
| Boost Clock | 1475 MHz |
| Soldered Memory | 1x Soldered (1x Free) |
| Frequency | 4800 MHz |
| Channel | Dual Channel |
| Maximum Capacity | 40GB |
| HDD | No |
| SSD | 1TB M.2 NVMe PCIe |
| SSD Slots | 1x M.2 PCIe |
| Optical Drive | No |
| Size | 15.6 inches |
| Panel Type | IPS LCD |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-Glare |
| Resolution | WQHD (2560 x 1440) 16:9 aspect ratio |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Response Time | 3ms |
| Variable Refresh Rate | Adaptive-Sync |
| Color Gamut | 100% DCI-P3 |
| Others | Pantone Validated |
| Maximum Brightness | Unspecified |
| Ports | 2x USB 3.2 Gen 2 Type-A |
| USB Type-C | 2x USB 3.2 Gen 2 (Display port, Power delivery) |
| Display | 1x HDMI 2.0b |
| Audio | 1x 3.5mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Media Card | Yes |
| Ethernet | 1x RJ45 |
| WiFi | Wi-Fi 6E (802.11ax), Triple-Band |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Security | TPM |
| RAM | 16GB |
| Memory Type | DDR5 |
| Configuration | 2x 8GB |
| Keyboard | Backlit |
| Trackpad | |
| Webcam | 720P HD IR Camera for Windows Hello |
| Speakers | 2x 2W tweeter, 2x 2W woofer with Smart Amp Technology |
| Microphone | Built-in Microphones |
| Capacity | 90 WHrs, Li-ion |
| Charging | 240W AC Adapter 100W Type C Charging |
| Operating System | Windows 11 |
| Preloaded Software | ROG Armoury Crate |
If you are looking for a powerful gaming laptop that can handle demanding tasks and games, you might want to check out the Asus ROG Zephyrus G15 2022 with Ryzen 9 6900HS and RTX 3060. This laptop is one of the latest models from Asus’s Republic of Gamers (ROG) series, and it comes with some impressive features and specifications.
Asus ROG Zephyrus G15 (2022) Overview:
Performance
Asus ROG Zephyrus G15 (2022) is powered by the Ryzen 9 6900HS processor alongside the RTX 3060 GPU. The Ryzen 9 6900HS is an AMD 6000 series CPU that can boost up to 4.90GHz and has 8 cores and 16 threads. On the graphics side, the 3060 GPU can deliver stunning ray tracing effects, realistic lighting and shadows, and high frame rates for your games. In terms of memory, there is 16GB DDR5 RAM and 1TB of PCIe SSD storage, which means you can run multiple programs and store all your files without any lag or slowdown.
Display
As for the display, you get a 15.6-inch QHD display with a 165Hz refresh rate and adaptive sync technology, which means you can enjoy smooth and immersive gameplay on a large screen. The display also supports 100% sRGB color gamut and Pantone validation, for those accurate and vivid colors.
Ports
Asus ROG Zephyrus G15 (2022) also has a range of ports and connectivity options, including HDMI 2.0, two USB 3.2 Gen 2 Type-C, two USB-A 3.2 Gen2, RJ-45 Ethernet, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2, and a headphone jack. For the audio, there is a dual-speaker system with Dolby Atmos technology and a dual-microphone array with noise cancellation. It also packs in a 90Wh battery. You can charge it via a 240W adapter or USB-C (100W).
Asus ROG Zephyrus G15 2022 (Ryzen 9 6900HS, RTX 3060, 16GB, 1TB SSD, 15.6" WQHD 165Hz) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 16GB+1TB | Rs. 2,68,000 |
Asus ROG Zephyrus G15 2022 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News
![Asus ROG Strix G15 (2022) Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/08/Asus-ROG-Zephyrus-G15-2022-Price-in-Nepal.jpg)
