Asus ROG Zephyrus G16 GU605MI 2024 ( Intel Core Ultra 9 185H, RTX 4070, 32GB, 1TB, 16" WQXGA 240Hz)
4.7/5
expert Review



Model: GU605MI
4.7/5
expert Review
Weight
1.85 kg
CPU Series
14th Gen Intel Processors (Meteor Lake)
GPU Name
NVIDIA GeForce RTX 4070
Size
16 inches
The 2024 Asus ROG Strix G16 GU605MI features a 16-inch IPS LCD display with a blazing 240Hz refresh rate. It's equipped with an Intel Core Ultra 9 185H mobile processor and an NVIDIA RTX 4070 GPU. This model includes 32GB of LPDDR5X RAM and 1TB of storage.
Asus ROG Zephyrus G16 GU605MI 2024 Full Specification
| Announced | Jan, 2024 |
| Market Status | In Stock |
| Laptop Type | Gaming |
| Dimension | 13.94" x 9.69" x 0.59" |
| Weight | 1.85 kg |
| Color Options | Black |
| CPU Series | 14th Gen Intel Processors (Meteor Lake) |
| Processor | Intel Core Ultra 9 185H |
| Cores / Threads | 16 Cores / 22 Threads |
| L3 Cache | 24MB |
| Base / Boost Clock | P-Cores: 2.3 GHz / 5.1 GHz E-Cores: 1.8 GHz / 3.8 GHz |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4070 |
| Graphics Type | Dedicated |
| VRAM | 8GB GDDR6 |
| TGP | 105W with ROG Boost |
| Boost Clock | 1655 MHz |
| Soldered Memory | No |
| Frequency | 7467 MHz |
| Channel | Dual Channel |
| Maximum Capacity | 32GB(2x SO-DIMM Slots) |
| HDD | No |
| SSD | 1TB M.2 NVMe PCIe |
| SSD Slots | 1x M.2 PCIe |
| Optical Drive | No |
| Size | 16 inches |
| Panel Type | IPS LCD |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-Glare |
| Resolution | 16:10 aspect ratio WQXGA (2560 x 1600) |
| Refresh Rate | 240Hz |
| Response Time | 3ms |
| Variable Refresh Rate | G-Sync |
| Color Gamut | 100% DCI-P3 |
| Others | Pantone Validation, Dolby Vision, Optimus |
| Maximum Brightness | Unspecified |
| Ports | 2x USB 3.2 Gen 2 Type-A |
| USB Type-C | 1x USB 3.2 Gen 2 (DisplayPort, PowerDelivery) 1x Thunderbolt 4 |
| Display | 1x HDMI 2.1 |
| Audio | 1x 3.5mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Media Card | No |
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6E (802.11ax), Dual-Band (2.4/5 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Security | Windows Hello Face Unlock, TPM |
| RAM | 32GB |
| Memory Type | LPDDR5X |
| Configuration | 2x 16GB |
| Keyboard | 1-Zone RGB Backlit |
| Trackpad | |
| Webcam | 1080p FHD with IR for Windows Hello |
| Speakers | Speakers With Dolby Atmos, Hi-Res certification |
| Microphone | Built-in Microphones |
| Capacity | 90 WHrs, Li-ion |
| Charging | 200W AC Adapter |
| Operating System | Windows 11 |
| Preloaded Software | ROG Armoury Crate |
Asus ROG Zephyrus G16 GU605MI (2024) Overview:
Here's a brief description of the design aesthetic, chipset, and port selection of the Asus ROG Zephyrus G16 GU605MI (2024) with Intel Core Ultra 9 185H processor and RTX 4070 GPU.
Display and Build
As the name suggests, ROG Zephyrus G16 (2024) features a 16" display. It's an IPS panel of WQXGA resolution (2560 x 1600) with a 16:10 aspect ratio and covers 100% of the sRGB color gamut. The device features G-sync and has a MUX switch alongside Advanced Optimus. Besides that, it has a 240Hz refresh rate and a 3ms response time. Moreover, the laptop is 1.85kg heavy.
Performance and Memory
Under the hood of Asus ROG Zephyrus G16 (2024) is the combination of the Intel Core Ultra 9 185H processor and the RTX 4070 GPU. It's a 16-core, 22-thread processor with a max clock speed of 5.1 GHz. Besides that, it has 24MB of L3 cache.
The RTX 4070 mobile card comes with 8GB of GDDR6 VRAM. With Dynamic Boost, the TGP of this GPU reaches 105W.
As for the memory, the laptop has 32GB (2 x 16GB) of LPDDR5X RAM at 7467 MHz.
Battery and Connectivity
In the tank of the gaming laptop is a 90Wh Lithium Ion battery. You can charge it via the 200W AC adapter provided in the box.
For wireless connections, this device is equipped with WiFi 6E and Bluetooth 5.3 technology. As for the port selection, you get 2 USB-A ports, 2 USB-C ports (including a Thunderbolt 4), an HDMI port, an ethernet port, and a 3.5 mm headphone/microphone jack.
Asus ROG Zephyrus G16 GU605MI 2024 ( Intel Core Ultra 9 185H, RTX 4070, 32GB, 1TB, 16" WQXGA 240Hz) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 32GB+1TB | Rs. 3,69,990 |
Asus ROG Zephyrus G16 GU605MI 2024 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
![Asus ROG Strix G16 (2023) Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2023/05/Asus-ROG-Strix-G16-2023-Price-in-Nepal-New.jpg)
![Asus Laptops Price in Nepal 2026 [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2023/07/Asus-Laptop-Price-in-Nepal-2023-Updated.jpg)