Asus TUF Gaming A15 FA506NC 2023 (Ryzen 5 7535HS, RTX 3050, 8GB, 512GB, 15.6" FHD 144Hz )
3.5/5
expert Review


Model: FA506NC
3.5/5
expert Review
Laptop Type
Gaming
Display
15.6" FHD 144Hz IPS
CPU
AMD Ryzen 5 7735HS
GPU
NVIDIA RTX 3050
Asus TUF Gaming A15 FA506NC 2023 Expert Score Breakdown
Design and build
7.5/10
Display
7/10
Keyboard and trackpad
7.5/10
Performance
7/10
Battery life
7/10
Value for money
7.5/10
Asus TUF Gaming A15 FA506NC 2023 Full Specification
| Announced | March, 2021 In Nepal: January, 2024 |
| Market Status | In stock |
| Laptop Type | Gaming |
| Series | Asus TUF Series |
| Dimensions (W x D x H) | 359 x 256 x 22.8 - 24.5 mm |
| Weight | 2.3 kg |
| Color Options | Mecha Grey, Jager Grey |
| CPU Series | AMD Ryzen 7000 Series (Rembrandt R) |
| Processor | AMD Ryzen 5 7735HS (6nm) |
| Base Clock | 3.2 GHz |
| Boost Clock | 4.75 GHz |
| Cores / Threads | 8 / 16 |
| L3 Cache | 16MB |
| TDP | 35W - 54W |
| GPU Name | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Graphics Type | Dedicated |
| VRAM | 4GB GDDR6 |
| TGP | 60W (75W with Dynamic Boost) |
| Boost Clock | Up to 1675 MHz |
| NPU Name | No |
| NPU Peak TOPS | No |
| Installed RAM | 8GB (1x 8GB) DDR5 |
| Soldered Memory | No |
| Speed | 5600 MT/s |
| Channel | Single channel |
| Maximum Capacity | 64GB (2x SO-DIMM) |
| HDD | No |
| SSD | 512GB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| SSD Slots | 2x M.2 PCIe (1x Used, 1x Available) |
| Size | 15.6 inches |
| Panel Type | IPS LCD |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | FHD (1920 x 1080 pixels), 16 : 9 aspect ratio |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | Adaptive-Sync |
| Brightness | Unspecified |
| Color Gamut | 62.5% sRGB |
| Others | MUX Switch, NVIDIA Advanced Optimus |
| USB Type-A | 3x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) |
| USB Type-C | 1x USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) |
| Display | 1x HDMI 2.1 |
| Audio | 1x 3.5 mm headphone jack |
| Media Card | No |
| Ethernet | 1x RJ45 (LAN) |
| WiFi | Wi-Fi 6, Dual-band (2.4 / 5 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Security | TPM 2.0 chip |
| Keyboard | 1-zone RGB backlit keys |
| Trackpad | Windows Precision trackpad |
| Webcam | 720p HD camera |
| Speakers | 2x Speakers |
| Microphone | Built-in array microphones |
| Capacity | Li-Ion 48 Wh |
| Charging | 180W adapter |
| Operating System | Windows 11 |
| Preloaded Softwares | MyAsus Armoury Crate |
| Features | MIL-STD-810H military certified |
Asus TUF Gaming A15 FA506NC (2023)Â Overview:
Back in January, Asus refreshed the TUF Gaming A15 with the latest AMD Ryzen 7000-series processors and NVIDIA RTX 4000-series GPU. You can finally buy this gaming laptops laptop in Nepal. So, let’s get into the specs, features, official price, and availability of the Asus TUF Gaming A15 FA506NC (2023) laptop with Ryzen 7 7535HS & RTX 3050 in Nepal.
Design and Display
Although not as significant, Asus has also made changes to the chassis of the new TUF Gaming A15. The 2023 model is smaller than its predecessor and features distinct color options. Mecha Grey and Jager Grey feature two different finishes and logo placement.
In addition, it has a single-zone Mini LED illuminated RGB keyboard and a four-way indicator above it. Opening the metal lid, you are greeted with a 15.6-inch IPS screen. Here, you can choose between 144Hz FHD and 165Hz QHD. This particular model is the former one.
Performance and Memory
This particular variant of Asus TUF Gaming A15 is powered by Ryzen 7 7535HS and NVIDIA RTX 3050. It is a Zen 3+-based CPU with six cores, 12 threads, and a maximum boost speed of 4.55GHz. On the graphics front, you can choose from three NVIDIA RTX 40-series GPUs. This one packs the RTX 3050 with 4GB GDDR6 VRAM and a maximum TGP of 75W, considering the 60W Dynamic Boost.
Like last year, all the models come with a MUX switch, allowing users to bypass the integrated GPU for higher graphics performance in gaming. New to this year is the Advanced Optimus, which automates the whole process.
Cooling and Memory
To keep with the added power, the Asus TUF Gaming A15 (2023) comes with improved thermals. The colling setup includes dual Arc Flow fans with 84 blades as sharp as 0.1mm. This results in 13% more airflow compared to last year. In addition, the laptop has up to five copper heat pipes and four exhaust vents.
As for memory, the laptops ships with 8GB or 16GB of DDR5-4800 RAM. The SO-DIMM slots are user-accessible, and you can expand it up to 32GB. Likewise, you get 512GB PCIe 4.0 SSD storage.
Rest of the Specs
Fueling the new TUF Gaming A15 2023 is a 4-cell 90Wh battery. With the fast charging support, it can go from 0% to 50% in just 30 minutes. Connectivity options on the laptop include four USB ports, one HDMI 2.1, one RJ-45, one combo audio jack, and a Kensington lock. The laptop has Wi-Fi 6 and Bluetooth 5.2 for wireless connection. The audio setup includes two 2W speakers with Dolby Atmos and Hi-Res Audio.Â
Asus TUF Gaming A15 FA506NC 2023 (Ryzen 5 7535HS, RTX 3050, 8GB, 512GB, 15.6" FHD 144Hz ) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 8GB+512GB | Rs. 1,27,900 |
Asus TUF Gaming A15 FA506NC 2023 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos


![Asus Laptops Price in Nepal 2026 [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2023/07/Asus-Laptop-Price-in-Nepal-2023-Updated.jpg)
