Asus TUF Gaming A15 FA507XV 2023 (Ryzen 9 7940HS, RTX 4060, 16GB, 1TB, 15.6" FHD 144Hz )
4.1/5
expert Review



Model: FA507XV
4.1/5
expert Review
Weight
2.20 kg
CPU Series
AMD Ryzen 7000 Series
GPU Name
NVIDIA GeForce RTX 4060
Size
15.6 inches
Asus has refreshed the TUF Gaming A15 FA507XV (2023)Â with Ryzen 7000-series CPUs and NVIDIA RTX 40-series GPUs. The A15 (FA507XV) packs the CPU-GPU pair of Ryzen 9 7940HS and RTX 4060 GPU (140W). It ships with 16GB of DDR5 RAM and 1TB of SSD storage, both of which are upgradeable.
Asus TUF Gaming A15 FA507XV 2023 Full Specification
| Announced | Jan 04, 2023 |
| Market Status | Out of Stock |
| Laptop Type | Gaming |
| Dimension | 354 x 251 x 24.9 mm |
| Weight | 2.20 kg |
| Color Options | Mecha Grey, Jager Grey |
| CPU Series | AMD Ryzen 7000 Series |
| Processor | AMD Ryzen 9 7940HS |
| Cores / Threads | 8 Cores / 16 Threads |
| L3 Cache | 16MB |
| Base / Boost Clock | 4.0 GHz / 5.2 GHz |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Graphics Type | Dedicated |
| VRAM | 8GB GDDR6 |
| TGP | 140W with Dynamic Boost |
| Boost Clock | 2420 MHz |
| Soldered Memory | No |
| Frequency | 4800 MHz |
| Channel | Dual Channel |
| Maximum Capacity | 32GB (2x SO-DIMM Slots) |
| HDD | No |
| SSD | 1TB M.2 NVMe PCIe |
| SSD Slots | 2x M.2 PCIe |
| Optical Drive | No |
| Size | 15.6 inches |
| Panel Type | IPS LCD |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-Glare |
| Resolution | 16:9 aspect ratio FHD (1920 x 1080) |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | G-Sync |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Others | Advanced Optimus |
| Maximum Brightness | Unspecified |
| Ports | 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| USB Type-C | 1x USB 3.2 Gen 2 (DisplayPort, Power Delivery) 1x USB 4 (DisplayPort) |
| Display | 1x HDMI 2.1 |
| Audio | 1x 3.5mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Media Card | No |
| Ethernet | 1x RJ45 |
| WiFi | Wi-Fi 6 (802.11ax), Dual-Band (2.4/5 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Security | TPM 2 |
| RAM | 16GB |
| Memory Type | DDR5 |
| Configuration | Unspecified |
| Keyboard | Single-zone RGB Backlit Keys |
| Trackpad | |
| Webcam | 720p HD Camera |
| Speakers | 2x Speakers With Dolby Atmos, Hi-Res certification |
| Microphone | Dual-array Microphones |
| Capacity | 90 WHrs, Li-ion |
| Charging | 240W AC Adapter |
| Operating System | Windows 11 |
| Preloaded Software | Armoury Crate |
Asus TUF Gaming A15 FA507XV (2023)Â Overview:
In January, Asus refreshed the TUF Gaming A15 with the latest AMD Ryzen 7000-series processors and NVIDIA RTX 4000-series GPU. You can finally buy this gaming laptops laptop in Nepal. So, let’s get into the specs, features, official price, and availability of the Asus TUF Gaming A15 FA507XV (2023) laptop with Ryzen 9 7940HS and RTX 4060 in Nepal.
Design and Display
Although not as significant, Asus has also changed the chassis of the new TUF Gaming A15. The 2023 model is smaller than its predecessor and features a neutral Jager Grey colour option and logo placed on the edge of the metal lid.
In addition, it has a single-zone Mini LED illuminated RGB keyboard and a four-way indicator above it. Inside you are greeted with a 15.6-inch anti-glare IPS panel. It boasts an FHD resolution of 1920 x 1080 pixels and refreshes at the rate of 144Hz. This screen has a colour coverage of 100% sRGB and 75.35% Adobe.
Performance and Memory
The TUF Gaming A15 2023 (FA507XV) comes with AMD Ryzen 9 7940HS and NVIDIA RTX 4060. The Ryzen 9 7940HS boasts 8 cores, 16 threads, and a maximum boost speed of 5.2 GHz. In addition, this TUF Gaming A15 comes coupled with RTX 4060 on the graphics front. It boasts 8GB GDDR6 VRAM and a maximum clock speed and TGP of 2420MHz and 140W respectively.
Like last year, all the models come with a MUX switch, allowing users to bypass the integrated GPU for higher graphics performance in gaming. New to this year is the Advanced Optimus, which automates the whole process.
Cooling and Memory
To keep with the added power, the Asus TUF Gaming A15 (2023) comes with improved thermals. The colling setup includes dual Arc Flow fans with 84 blades as sharp as 0.1mm. This results in 13% more airflow compared to last year. In addition, the laptop has up to five copper heat pipes and four exhaust vents.
As for memory, the laptops ships with 16GB of DDR5-4800 RAM. The SO-DIMM slots are user-accessible, and you can expand it up to 32GB. It comes with 1TB PCIe 4.0 NVMe SSD storage via the dual M.2 slots. You can also double your storage if need be.
Rest of the Specs
Fueling the new TUF Gaming A15 2023 is a 4-cell 90Wh battery. With the fast charging support, it can go from 0% to 50% in just 30 minutes. Connectivity options on the laptop include four USB ports, one HDMI 2.1, one RJ-45, one combo audio jack, and a Kensington lock. The laptop has Wi-Fi 6 and Bluetooth 5.3 for wireless connection. The audio setup includes two speakers with Dolby Atmos and Hi-Res Audio.
All in all, if you are looking for a gaming companion then the Asus TUF Gaming A15 (2023) laptop with Ryzen 9 7940HS and RTX 4060 will surely be a solid choice for you!
Asus TUF Gaming A15 FA507XV 2023 (Ryzen 9 7940HS, RTX 4060, 16GB, 1TB, 15.6" FHD 144Hz ) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 16GB+1TB | Rs. 2,27,778 |
Asus TUF Gaming A15 FA507XV 2023 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos


![Asus Laptops Price in Nepal 2026 [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2023/07/Asus-Laptop-Price-in-Nepal-2023-Updated.jpg)
