Asus TUF Gaming F16 FX608JMR 2025 (Intel Core Intel i7-14650HX, RTX 5050 8GB,16GB,512GB SSD, 16″ WUXGA 165Hz)
4.6/5
expert Review
-Front-View-Design.webp)
-back-view-Design.webp)
-Top-view-Design.webp)
Model: FX608JHR
4.6/5
expert Review
Laptop Type
Gaming
Display
16" FHD+ 165Hz IPS
CPU
Intel Core i7-14650HX
GPU
NVIDIA RTX 5050

Asus TUF Gaming F16 2025 Review: Best mid-range gaming laptop?
Read Full ReviewAsus TUF Gaming F16 FX608JMR 2025 Expert Score Breakdown
Design and build
8/10
Display
7/10
Keyboard and trackpad
8/10
Performance
8.5/10
Battery life
7/10
Value for money
8/10
Asus TUF Gaming F16 FX608JMR 2025 Full Specification
| Announced | July, 2025 In Nepal: February, 2026 |
| Market Status | In stock |
| Laptop Type | Gaming |
| Series | Asus TUF Series |
| Dimensions (W x D x H) | 354 x 269 x 17.9 - 27.3 mm |
| Weight | 2.2 kg |
| Color Options | Black |
| CPU Series | Intel 14th Gen (Raptor Lake) |
| Processor | Intel Core i7-14650HX (Intel 7) |
| Base Clock | P-cores: 2.2 GHz E-cores: 1.6 GHz |
| Boost Clock | P-cores: 5.2 GHz E-cores: 3.7 GHz |
| Cores / Threads | 16 / 24 |
| L3 Cache | 30MB |
| TDP | 55W - 157W |
| GPU Name | NVIDIA GeForce RTX 5050 |
| Graphics Type | Dedicated |
| VRAM | 8GB GDDR7 |
| TGP | 100W (115W with Dynamic Boost) |
| Boost Clock | Unspecified |
| NPU Name | No |
| NPU Peak TOPS | No |
| Installed RAM | 16GB (2x 8GB) DDR5 |
| Soldered Memory | No |
| Speed | 5600 MT/s |
| Channel | Dual channel |
| Maximum Capacity | 64GB (2x SO-DIMM) |
| HDD | No |
| SSD | 512GB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| SSD Slots | 2x M.2 PCIe (1x Used, 1x Available) |
| Size | 16 inches |
| Panel Type | IPS LCD |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | FHD+ (1920 x 1200 pixels), 16 : 10 aspect ratio |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | NVIDIA G-SYNC |
| Brightness | 300 nits (typ) |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Others | 90% Screen-to-body ratio |
| USB Type-A | 3x USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) |
| USB Type-C | 1x USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) 1x Thunderbolt 4 (40 Gbps) |
| Display | 1x HDMI 2.1 |
| Audio | 1x 3.5 mm headphone jack |
| Media Card | No |
| Ethernet | 1x RJ45 (LAN) |
| WiFi | Wi-Fi 6E, Tri-band (2.4 / 5 / 6 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Security | TPM 2.0 chip |
| Keyboard | 1-zone RGB backlit keys |
| Trackpad | Windows Precision trackpad |
| Webcam | 1080p FHD IR camera |
| Speakers | 2x Speakers |
| Microphone | Built-in array microphones |
| Capacity | Li-Ion 90 Wh |
| Charging | 280W adapter |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Preloaded Softwares | MyAsus Armoury Crate |
| Features | MUX Switch, NVIDIA Advanced Optimus |
Below is a brief description of the Asus TUF Gaming F16 FX608JMR 2025.
Asus TUF Gaming F16 2025 Overview
Design and display
The Asus TUF Gaming F16 comes with an aluminum lid in two finishes: Mecha Gray and Jaegar Gray. It is 17.99mm thin and weighs around 2.2kg. The device's hinge also rotates up to 180 degrees. Along with that, we get the military-grade toughness certification.
Talking about the display, the Asus TUF Gaming F16 has a 16-inch IPS display with a 16:10 aspect ratio. It also offers a 165Hz refresh rate and 400-nit brightness. The screen coverage is 100% sRGB with a brightness of 300 nits. There is also NVIDIA G-SYNC support.
Performance and graphics
Powering the device is the previous-generation “Raptor Lake” processor, the Intel Core i7-14650HX. This processor has 16 cores and 24 threads, with a maximum clock speed of 5.2 GHz for the performance cores. The processor in this device is among the strongest and performs very well for gaming and multitasking.
Talking about the graphics, this device is paired with the NVIDIA GeForce RTX 5050, an entry-level mid-range graphics card with 8GB of GDDR6 VRAM that handles demanding games at high graphics settings pretty well.
Battery, storage, and rest
This powerhouse features a 90 Wh battery, which can be charged via a 280 W AC charger or a 100 W USB Type-C charger. The device starts with a 512GB SSD with an extra M.2 slot. In addition, the memory is 16 GB of RAM with dual-channel support.
It also has multiple ports like Thunderbolt 4, HDMI 2.1, a USB 3.2 Gen 2 Type-C port, two USB 3.2 Gen 1 Type-A ports, one USB 2.0 Type-A port, RJ45 Ethernet, and a 3.5mm combo audio jack. Additionally, there is support for Wi-Fi 6E and Bluetooth 5.3.
- Read more about Asus Laptops
Asus TUF Gaming F16 FX608JMR 2025 (Intel Core Intel i7-14650HX, RTX 5050 8GB,16GB,512GB SSD, 16″ WUXGA 165Hz) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 16GB+512GB | Rs. 2,40,999 |
Asus TUF Gaming F16 FX608JMR 2025 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News

![Asus Laptops Price in Nepal 2026 [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2023/07/Asus-Laptop-Price-in-Nepal-2023-Updated.jpg)