Asus Vivobook 14X M1405YA 2023 (Ryzen 7 7730U, 8GB, 512GB, 14" WUXGA)
3.9/5
expert Review



Model: M1405YA
3.9/5
expert Review
Weight
1.60 kg
CPU Series
AMD 7000 Series Processors
GPU Name
AMD Radeon Graphics
Size
14 inches
Asus VivoBook 14X M1405YA 2023Â comes with a 14-inch IPS LCD WUXGA screen which can hit a peak brightness of 300 nits. This variant is powered by AMD's Ryzen 7 7730U processor and it has an integrated Radeon GPU. In terms of memory, you can configure it with up to 16GB RAM (8GB onboard + 8GB x 1 SO-DIMM slot) and a 1TB SSD. The laptop is fueled by a 42Wh battery that charges via a 45W AC adapter. Asus VivoBook 14X OLED weighs around 1.6 kg only, while its lid is made of aluminum. For security, it features a Windows Hello-certified fingerprint sensor.
Asus Vivobook 14X M1405YA 2023 Full Specification
| Announced | March, 2023 |
| Market Status | Out of Stock |
| Laptop Type | Ultrabook |
| Dimension | 317.1 x 222 x 19.9 mm |
| Weight | 1.60 kg |
| Color Options | Indie Black, Cool Silver |
| CPU Series | AMD 7000 Series Processors |
| Processor | AMD Ryzen 7 7730U |
| Cores / Threads | 8 Cores / 16 Threads |
| L3 Cache | 16MB |
| Base / Boost Clock | 2 GHz/ 4.5 GHz |
| GPU | AMD Radeon Graphics |
| Graphics Type | Integrated |
| VRAM | Shared |
| TGP | Unspecified |
| Boost Clock | Unspecified |
| Soldered Memory | Yes |
| Frequency | 3200MHz |
| Channel | Single Channel |
| Maximum Capacity | 16GB (8GB x Onboard +8GBx SO-DIMM Slot) |
| HDD | N/A |
| SSD | 512GB M.2 NVMe PCIe |
| SSD Slots | 1x M.2 2280 PCIe 4.0x4 |
| Optical Drive | No |
| Size | 14 inches |
| Panel Type | LCD |
| Touchscreen | No |
| Finish | Matte |
| Resolution | 16:10 aspect ratio WUXGA (1920 x 1200) |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | No |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Others | TUV Rheinland certified |
| Maximum Brightness | 300 nits (cd/m2) |
| Ports | 1x USB 2.0 Type-A 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| USB Type-C | 1x USB 3.2 Gen 1 |
| Display | 1x HDMI 2.1 |
| Audio | 1x 3.5mm Headphone Output |
| Media Card | No |
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 5 (802.11 ac), Dual-Band (2.4/5 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| Security | Fingerprint Scanner, TPM 2.0 |
| RAM | 8GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Configuration | 1x 8GB |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keys, 1.4mm Key Travel |
| Trackpad | Windows Precision trackpad |
| Webcam | 720p HD Camera with Privacy Shutter |
| Speakers | Stereo Speakers (Harman/Kardon) |
| Microphone | Built-in Microphone with Cortana Support |
| Capacity | 3-cell 42 Wh Li-ion |
| Charging | 45W AC Adapter |
| Operating System | Windows 11 |
| Preloaded Software | MyASUS ScreenXpert GlideX |
Asus Vivobook 14X M1405YA (2023) Overview:
Here's a brief description of the build, performance, and battery life of the Asus Vivobook 14X M1405YA 2023Â with AMD Ryzen 7 7730U processor.
Design and Display
The Vivobook 14X has a premium looking sleek design. It features a military-grade all-metal design while remaining compact and lightweight. Weighing just around 1.6kg, it is easy to carry around and available in 2 color options: Indie Black and Cool Silver.
The 14-inch display is an IPS LCD panel of WUXGA (1920x1200) resolution. It covers 45% of the NTSC color gamut and has an aspect ratio of 16:10. The 60Hz screen is a non-touch matte display that can reach a peak brightness of 300 nits.
Performance and Memory
Asus Vivobook 14X (2023) is powered by a 7000 series Ryzen 7 7730U processor. It has 8 cores and 16 Threads with a max boost frequency of 4.5 GHz. On the GPU front, it features integrated AMD Radeon graphics. VivoBook 14X ships with 8GB of DDR4 memory, which you can upgrade to 16GB. With that, you also get 512GB of M.2 SSD, which also can be upgraded to a 1TB one.
Battery and Connectivity
In the tank, Asus VivoBook 14X has a 3-cell 42 Wh Lithium Polymer battery. You can recharge with the 45W adapter in the box.
For wired connections, you get 3 USB Type-A ports, a single USB-C port, and an HDMI slot. Moreover, you also get a 3.5mm headphone/microphone jack for your audio needs. Alongside that, you get WIFI 5 and Bluetooth 5.1 technology.
Asus Vivobook 14X M1405YA 2023 (Ryzen 7 7730U, 8GB, 512GB, 14" WUXGA) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 8GB+512GB | Rs. 1,05,555 |
Asus Vivobook 14X M1405YA 2023 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison


![Asus TUF F15 2022 Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/06/Asus-TUF-F15-2022-Price-in-Nepal.jpg)
