Asus Vivobook Flip 14 2021 (11th Gen i5-1135G7, 8GB, 512GB, 14" FHD)
3.6/5
expert Review



3.6/5
expert Review
Weight
1.5 kg
CPU Series
11th Gen Intel Core Processors (Tiger Lake)
GPU Name
Intel Iris Xe
Size
14 inches
Asus Vivobook Flip 14 2021 Full Specification
| Announced | Jan, 2021 |
| Market Status | Out of Stock |
| Laptop Type | 2-in-1 |
| Weight | 1.5 kg |
| Color Options | Quiet Blue, Cool Silver |
| CPU Series | 11th Gen Intel Core Processors (Tiger Lake) |
| Processor | Intel Core i5-1135G7 |
| Cores / Threads | 4 Cores / 8 Threads |
| L3 Cache | 8MB |
| Base / Boost Clock | 2.4 / 4.2 GHz |
| GPU | Intel Iris Xe |
| Graphics Type | Integrated |
| VRAM | Shared |
| TGP | Unspecified |
| Boost Clock | Unspecified |
| Soldered Memory | Yes |
| Frequency | Unspecified |
| Channel | Unspecified |
| Maximum Capacity | 8GB |
| HDD | N/A |
| SSD | 512GB M.2 NVMe PCIe |
| SSD Slots | 1x M.2 NVMe PCIe 3.0 |
| Optical Drive | No |
| Size | 14 inches |
| Panel Type | IPS LCD |
| Touchscreen | Yes |
| Finish | Glossy |
| Resolution | FHD (1920 x 1080) 16:9 aspect ratio |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | No |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Others | 82% Screen to Body Ratio |
| Maximum Brightness | 250 nits (cd/m2) |
| Ports | 1x USB 2.0 Type-A 1x USB 3.2 Gen 2 Type-A |
| USB Type-C | 1x Thunderbolt 4 |
| Display | 1x HDMI 1.4 |
| Audio | 1x 3.5mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Media Card | 1x Micro SD card reader |
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6 (802.11 ax), Dual-Band |
| Bluetooth | Bluetooth 5 |
| Security | TPM 2.0 |
| RAM | 8GB |
| Memory Type | LPDDR4X |
| Configuration | 1x 8GB |
| Keyboard | Backlit, 1.4mm Key Travel |
| Trackpad | |
| Webcam | 720p HD Camera |
| Speakers | Stereo Speakers with Smart Amp Technology |
| Microphone | Built-in Microphone with Cortana Support |
| Capacity | 3-cell 42Wh Li-ion |
| Charging | 65W AC Adapter |
| Operating System | Windows 10 |
| Preloaded Software | MyASUS |
Asus Vivobook Flip 14 (2021) Overview:
Here's a brief description of the design aesthetic, chipset, and battery life of the Asus Vivobook Flip 14 (2021) with 11th Gen Intel Core i5-1135G7 processor.
Display and Build
The VivoBook Flip 14 (2021) sports a 14" glossy screen. The display is an IPS panel of FHD (1920 x 1080) resolution. It covers 45% of the NTSC color gamut and can hit a peak brightness of 250 nits. Other than that, the laptop has thin bezels and weighs only 1.5 kilos.
Performance and Memory
Under the hood, Asus Vivobook Flip 14 (2021) has an 11th Gen Intel Core i5-1135G7 processor. The chipset inside can hit a maximum clock speed of 4.2GHz. By virtue of being an ultrabook 2-in-1, Vivobook Flip 14 lacks a dedicated GPU so you'll have to make do with the integrated Intel Iris Xe graphics. As for memory, you get 8GB of fast LPDDR4X RAM which is non-upgradable. There is also a 512GB M.2 SSD inside the Vivobook.
Battery and Connectivity
In the tank, VivoBook Flip 14 has a 42Wh 3-cell Lithium-ion battery. You can recharge it using the 65W adapter provided in the box. For wireless connectivity, you get Wi-Fi 6 and Bluetooth 5 technology. Similarly, in terms of port selection, you get 2 USB A ports, a Thunderbolt 4 port, an HDMI 1.4 port, and a 3.5mm jack.
Asus Vivobook Flip 14 2021 (11th Gen i5-1135G7, 8GB, 512GB, 14" FHD) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Asus Vivobook Flip 14 2021 (11th Gen i5-1135G7, 8GB, 512GB, 14″ FHD) | Rs. 1,20,000 |
Asus Vivobook Flip 14 2021 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
![Asus Vivobook S 14 Flip (2022) Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/12/Asus-Vivobook-S-14-Flip-2022-Price-in-Nepal.jpg)


![Asus Laptops Price in Nepal 2026 [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2023/07/Asus-Laptop-Price-in-Nepal-2023-Updated.jpg)